Zahraniční tisk: Vyšetřovatelé našli signál letadla EgyptAir; v Izraeli rezignoval další člen vlády

Světová média si všímají toho, že pátrací skupiny zaznamenaly signály ze Středozemního moře v místě, kde se minulý týden zřítilo letadlo EgypAir. Tím se výrazně zmenšilo území, na kterém mohou mezinárodní týmy pátrat po černých skříňkách stroje. Zahraniční média dále informují o tom, že dnes rezignoval izraelský ministr životního prostředí Avi Gabay. Stalo se tak týden poté, co podal demisi tamní ministr obrany.

Barack Obama je prvním prezidentem Spojených států, který navštívil japonské město Hirošima od roku 1945, kdy Američané na město svrhli atomovou bombu. Obama a japonský premiér Šinzó Abe dnes položili věnce v parku Památníku míru v Hirošimě k uctění 80 tisíc obětí atomového výbuchu. Barack Obama řekl, že Japonsko a Spojené státy se od té doby staly spojenci a přáteli. Za svržení bomby na Hirošimu a Nagasaki se však neomluvil, píše americký deník USA Today.

 

V Izraeli podal demisi další člen vlády, všímá si francouzský deník Le Figaro. Po ministrovi obrany Moše Jaalonovi minulý pátek dnes rezignoval také ministr životního prostředí Avi Gabay na protest proti jmenování ultranacionalisty Avigdora Liebermana novým ministrem obrany. Gabayovo odstoupení odráží rozpory uvnitř kabinetu izraelského premiéra Benjamina Netanjahua. Jeho odchod však nebude mít vliv na parlamentní většinu pravicové koalice, protože nebyl poslancem.

 

Světová zdravotnická organizace uvedla, že nejnebezpečnější zemí pro zdravotníky byla v loňském roce Sýrie. Situace v Sýrii je dokonce daleko horší než v palestinských územích, Pákistánu či Jemenu. V Sýrii bylo vloni zaznamenáno 135 útoků a násilných činů proti zdravotnickému personálu či zařízení. Situace v zemi je přitom kritická, protože více než polovina veřejných nemocnic částečně nebo zcela nefunguje. Mnoho zdravotnických pracovníků během války zemi opustilo, připomíná portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Americký zpravodajský portál CNN uvedl, že pátrací skupiny zaznamenaly signály ze Středozemního moře v místě, kde se minulý týden zřítilo letadlo EgypAir 804 se 66 lidmi na palubě. Signály pocházely z ultrazvukového majáku, který se ručně nebo automaticky aktivuje při nárazu a obvykle vyšle nouzový signál. Tím se výrazně zmenšilo území, na kterém mezinárodní týmy hledají signály z černých skříněk, aby pak mohly najít vrak letadla včetně letových údajů a zapisovače hlasu v pilotním prostoru.

 

Sedm francouzských odborů vyzývá k zesílení protestů a dalším stávkám proti reformě zákoníku práce, píše španělský deník El País. Lidé i francouzská ekonomika již několik dní trpí vážnými důsledky blokád a protestů. Francouzská vláda slibuje, že všechny rafinérie odblokuje, její reakce na protesty nicméně jednotné nejsou. Ministr financí chce na rozdíl od premiéra Manuela Vallse protestům ustoupit. Manuel Valls podle El País zvažuje svou rezignaci. Zástupci odboru důvěřují více prezidentu Françoisi Hollandovi a chtějí jednat s ním.

 

Proč ceny ropy opět stoupají, se zamýšlí francouzský magazín Courrier International. Cena barelu ropy včera po půl roce přesáhla 50 dolarů, zatímco v lednu stál barel ropy necelých 28 dolarů. Důvodem je pravděpodobně silná poptávka a problémy v Nigérii a Kanadě. Zatímco požár na kanadském západě v posledních týdnech zablokoval výrobu téměř milonu barelů denně, v Nigérii produkci ropy snížily o téměř 40 % sabotáže hnutí za nezávislost. Zvýšení cen ropy způsobuje také růst poptávky, vysvětluje magazín.

 

Francouzský portál Atlantico píše, že podle švédské policie jsou sexuálně zaměřené agrese migrantů ve Švédsku způsobeny mimo jiné i přílišnou konzumací alkoholu v severských zemích. Není to však jediný důvod. Švédsko vloni přijalo 100 tisíc uprchlíků, kteří podali 60 tisíc žádostí o azyl. Řada uprchlíků však ignoruje způsob, jakým se v Evropě chovají muži k ženám, a útoky dokazují svou moc nad ženami. K tomu se přidává také alkohol, jehož konzumace je v severských zemích na denním pořádku. Uprchlíci ve Švédsku zvyšují počet případů znásilnění žen a sexuálně motivovaných útoků, který je i tak nejvyšší z celé Evropy.

Zahraniční tisk: Vyšetřovatelé našli signál letadla EgyptAir; v Izraeli rezignoval další člen vlády Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Hirošima a slova o světovém míru bez omluvy

    Společnost ·

    Barack Obama jako první prezident Spojených států dnes navštívil japonskou Hirošimu. Představitelé americké vlády připomínají, že nešlo o omluvu ale o uctění památky n…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.