Zahraniční tisk: Volby v USA měly nejnižší volební účast za 16 let; Německo zdrželo rekruty IS

Světová média si všímají, že včerejší americké prezidentské volby charakterizuje nejnižší volební účast od roku 2000. K volebním urnám přišlo 54,2 % voličů. Svůj hlas nevyjádřilo rekordních 230 milionů Američanů. Zahraniční média dále informují o tom, že německá policie zadržela klíčového náboráře Islámského státu (IS) a čtyři jeho podezřelé komplice.

Americký deník USA Today označuje výsledek amerických prezidentských voleb za jeden z nejvíce šokujících v moderní historii. Republikán Donald Trump, který do voleb vstoupil jako outsider, zvítězil nad demokratickou kandidátkou Hillary Clintonovou. Ve svém prvním prezidentském projevu ocenil nesmírné úsilí Hillary Clintonové a zavázal se, že bude prezidentem pro všechny Američany. Šok se odrazil v reakcích světových médií i v poklesu akciových trhů o více než 4 %.

 

Včerejší americké prezidentské volby charakterizuje nejnižší volební účast od roku 2000, a to 54,2 %, všímá si francouzský deník Le Monde. Svůj hlas nevyjádřilo rekordních 230 milionů amerických voličů. Deník v souvislosti s výsledky píše o „světovém zemětřesení“. Pro 12 milionů Mexičanů žijících ve Spojených státech je výsledek voleb studenou sprchou. Očekává se propad mexického pesa až o 25 %. Imigranti se obávají dramatických migračních a ekonomických důsledků voleb.

 

Evropská komise dnes publikovala zprávu, ve které Evropská unie kritizuje Turecko, že neplní kritéria vstupu do evropského bloku, zejména týkající se svobody projevu. Evropská unie také jednoznačně odmítá trest smrti, jehož obnovení podle francouzského deníku Le Figaro Ankara zvažuje. Jak dodává portál euronews, unie vyzvala Turecko k obnovení politického dialogu s opozičními skupinami i ochraně demokracie a vývoj v poslední době označila za vysoce znepokojující.

 

Výsledek amerických prezidentských voleb ovlivní Evropu, míní německý portál Deutsche Welle. Evropa má s americkými prezidenty za posledních 15 let spíš špatné zkušenosti. To platí jak pro republikána George W. Bushe, jehož období se vyznačuje neshodami ohledně války v Iráku a bojem proti terorismu. Nástup Baracka Obamy vzbudil naděje, avšak ten svou politiku obrátil na Asii. Nový prezident by měl oživit vztahy USA a Evropy a zaměřit se na mír a bezpečnost v Evropě, sjednotit NATO.

 

Německá policie zadržela v Dolním Sasku a Severním Porýní-Vestfálsku klíčového náboráře Islámského státu a 4 jeho podezřelé komplice, píše ruský portál Russia Today. Mezi podezřelými je i „kazatel bez tváře“ Ahmad Andelazziz A, dvaatřicetiletý Iráčan, který byl vloni vyšetřován z důvodu provádění náboru mladých muslimů v Německu a jejich posílání do Iráku a Sýrie. Další podezřelí měli rekruty učit arabštinu a islám nebo zajišťovat jejich převoz do Iráku a Sýrie.

 

Švýcarská diplomacie bude v nové americké vládě postrádat ministra zahraničních věcí Johna Kerryho, který je přímým kontaktem Didiera Burkhaltera. Jeho uplatnění v Trumpově vládě není reálné. Podle portálu Politico by se Kerry mohl například stát zvláštním zpravodajem Spojených států pro Sýrii a Blízký východ. Výsledek prezidentské volby by jinak neměl mít velký dopad na bilaterální švýcarsko-americké vztahy, míní švýcarský list Le Temps.

 

Vyšetřovatelům březnového teroristického útoku v Bruselu a loňskách listopadových útoků v Paříži se zřejmě podařilo identifikovat jejich tajemného koordinátora Abu Ahmada. Podle informací francouzského týdeníku Paris Match je jím dvaatřicetiletý Usáma Atar, Belgičan marockého původu, který je vzdáleným bratrancem bratrů Bakraouiových, dvou sebevražedných atentátníků z Bruselu. Atar byl v minulosti odsouzen na nelegální přechod syrsko-irácké hranice, avšak v roce 2012 byl z vězení propuštěn.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Volby v USA měly nejnižší volební účast za 16 let; Německo zdrželo rekruty IS Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Trump míří do Bílého domu

  Společnost ·

  Američané si ve volbách zvolili za 45. prezidenta newyorského miliardáře Donalda Trumpa. Jeho vítězství uzavírá osmiletou éru demokratů v Bílém domě. Trump ovládl trad…

 2. EU rozšířila sankční seznam spojený s Krymem

  Společnost ·

  Země Evropské unie sestavily nový seznam lidí, které EU postihuje sankcemi kvůli porušování ukrajinské územní celistvosti. Bez bližších podrobností o tom v úterý infor…

 3. Deutsche Bank plánuje prodat svoji polskou banku

  Byznys ·

  Německá banka Deutsche Bank chce prodat aktivity v Polsku v čele se svou dceřinou firmou Deutsche Bank Polska. Informovala o tom agentura Reuters. Pro největší německo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.