Zahraniční tisk: Volby v Kosovu ovládly radikální strany; Trump odložil návštěvu Británie

Světová média dne 12. června informují o tom, že předběžné parlamentní volby v Kosovu vyhrály se 40,5 procenty hlasů radikální politické strany. Zahraniční tisk dále píše, že oficiální návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii byla odložena. Americká hlava státu oznámila, že nechce plánovat cestu do Spojeného království, pokud by ji měly doprovázet velké protesty veřejnosti. 

Britská premiérka Theresa Mayová je kráčející mrtvola, píše slovenský deník SME. Merkelová a Juncker by měli přestat žertovat, že vyjednávání o brexitu se mohou spustit podle plánu 19. června. Je možné, že Theresa Mayová ještě ví, jak se jmenuje, ale určitě už neví, kde jí hlava stojí. Slova bývalého britského ministra financí, že Theresa Mayová je „dead woman walking“ jsou však příliš drsná. S mandátem, který je v současné době slabší než kdykoliv od jejího nástupu do funkce britské premiérky, se o rozluce moc jednat nedá. A to musí být zřejmé britským příznivcům jak tvrdého, tak měkkého brexitu, míní slovenský list.

  

Oficiální návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa ve Velké Británii byla odložena, informuje britský deník The Guardian. Prezident Trump sdělil britské premiérce Therese Mayové, že nechce plánovat cestu do Británie, pokud by ji měly doprovázet velké protesty veřejnosti. Americký prezident si přeje vykonat oficiální návštěvu Velké Británie, až jeho návštěvu podpoří a uvítá britská veřejnost. Britská premiérka amerického prezidenta pozvala na návštěvu Velké Británie sedm dnů po jeho inauguraci, když se ona sama stala první zahraniční hlavou státu, která prezidenta Trumpa v Bílém domě navštívila, připomíná britský list.

 

Předběžné parlamentní volby v Kosovu vyhrály se 40,5 procenty hlasů radikální politické strany, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Po uzavření volebních místností v Prištině v neděli tuto zprávu oznámila televizní stanice Klan Kosova. Tato informace o výsledku voleb vychází z průzkumu uskutečněném mezi voliči při jejich odchodu z volebních místností. Vítězem voleb se tak pravděpodobně stane koalice vedená Demokratickou stranou Kosova (PDK). Na druhém místě pravděpodobně skončí opoziční strana Sebeurčení a na místě třetím koalice dosavadního kosovského premiéra Isy Mustafy vedená Demokratickým svazem Kosova (LDK), která získala 27 procent. Sestavení vlády však nebude jednoduché. Strana Sebeurčení totiž nechce v žádném případě jít do koalice s pravděpodobným vítězem voleb, protože vůdce vítězné strany čelí obvinění z korupce a ze zneužití moci, informuje švýcarský list.

 

V Maroku byly nalezeny nejstarší fosilie Homo sapiens, píše americký deník New York Times. Na základě tohoto objevu dochází ke změně v dějinách lidstva. Marocké fosilie jsou staré přibližně 300 000 let, zatímco podle dosavadních nálezů se Homo sapiens objevil přibližně před 190 000 let. Podle vědců z Institutu Maxe Plancka pro vývojovou antropologii nepochází člověk z jedné „kolébky lidstva“ někde ve východní Africe, nýbrž se vyvíjel na několika místech napříč Afrikou, konstatuje americký list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Volby v Kosovu ovládly radikální strany; Trump odložil návštěvu Británie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Toyota prodala svůj zbývající podíl v Tesle

    Byznys ·

    Japonská automobilka Toyota Motor prodala svůj zbývající podíl 1,43 procenta v americkém výrobci elektrických aut Tesla. Toyota byla jedním z prvních investorů v Tesle…

  2. Trump odvolá vstřícné kroky vůči Kubě

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump příští týden odvolá některá vstřícná opatření vůči Kubě, která před třemi lety v rámci normalizace vztahů zavedl jeho předchůdce Barack…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.