Zahraniční tisk: Vojenské střety na východě Ukrajiny; IS rozprodává syrské kulturní dědictví

Zahraniční tisk píše 4. června o středečních vojenských srážkách na východě Ukrajiny. Navzdory nastolenému příměří podle Minských dohod došlo k největším střetům za poslední tři měsíce. Světová média si také všímají, že hnutí Islámský stát (IS) si přijde prodejem syrských ukradených starožitností na desítky milionů dolarů.

Deník New York Times píše, že nejméně tři činovníci světové fotbalové federace FIFA už v roce 2013 vyšetřovatelům přiznali, že brali úplatky. Američan Chuck Blazer a bratři Daryan a Darren Warnerovi z Trinidadu už před dvěma lety přistoupili na to, že budou v utajení pracovat pro policii a shromažďovat důkazy o korupci ve fotbalovém ústředí. Vypovídali tehdy v tom smyslu, že se svými kolegy prodali pořádání šampionátu Francii v roce 1998 nebo Jižní Africe v roce 2010. Podobně se podle New York Times měli přiznat i k přijímání peněz a dalších výhod při udělování vysílacích práv.

Bruselská jednání mezi krachujícím Řeckem a jeho věřiteli sice zatím nepřinesla zásadní průlom, ale podle zúčastněných stran úspěšně pokračují. Řecký premiér Alexis Tsipras až do dnešních ranních hodin jednal o dalším čerpání fondů, které by Řecku zabránilo odejít z Evropské unie a umožnilo mu provést vnitřní ekonomické reformy, které věřitelé v nejnovějším návrhu požadují. Zadlužené zemi se přitom blíží splátkový termín – ještě v tomto měsíci by mělo Evropské komisi, Evropské centrální bance a Mezinárodním měnovému fondu vrátit 1,6 miliardy eur, dodává server německé Deutsche Welle. Britský Daily Telegraph dodává, že Evropa nemá na vybranou – musí Řecko zachránit, protože i kdyby z Unie Řecko vystoupilo a nezačalo prosperovat, mohlo by beztak evropskou ekonomiku vážně poškodit.

Navzdory dohodám o příměří vypukly včera na východní Ukrajině největší vojenské srážky za uplynulé tři měsíce, píše agentura Reuters. Velitelé ukrajinské armády tvrdí, že zažehnali pokus separatistů dobýt město Marjinka západně od Doněcku. Ofenzívu měla podle ukrajinské armády začít tisícovka povstalců vyzbrojená tanky, separatisté to ovšem popírají. Počet obětí střetů se liší, ukrajinská armáda mluví o dvou mrtvých a třiceti zraněných, separatisté uvádějí patnáct mrtvých. Za proruské separatisty se jednoznačně postavilo Rusko. Jeho ministr zahraničí Sergej Lavrov varoval ukrajinskou armádu před dalšími provokacemi. Evropská unie podle deníku Wall Street Journal pravděpodobně prodlouží protiruské sankce kvůli konfliktu na Ukrajině až do ledna příštího roku. Chce tak Rusko přinutit, aby plně přijalo Minské dohody o příměří.

Ruská vyšetřovací komise podřízená prezidentu Putinovi, tvrdí, že má nové svědectví ohledně sestřelení malajsijského dopravního letadla nad Ukrajinou loni v červenci. Podle komise byl civilní stroj sestřelen stíhacím letounem ukrajinské armády. Deník The Moscow Times cituje ukrajinského leteckého technika Jevgenije Agapova, který měl v kritické době sloužit u první ukrajinské bojové perutě. Agapov podle listu svědčil o letounu SU-25, který se sedmnáctého července vrátil na základnu bez munice. Tou měl podle Putinových lidí sestřelit dopravní letadlo s bezmála třemi sty lidí na palubě.

Čínská státní televize CCTV informuje , že počet obětí havarované lodi na řece Jang Ce Ťiang vzrostl na pětašedesát, ještě dnes ráno se ale dalších 370 pasažérů převráceného plavidla pohřešovalo. Havárii, kterou v pondělí večer způsobilo tornádo, přežilo zatím jen čtrnáct lidí. Příbuzní obětí a pohřešovaných prolomili policejní kordon a dožadovali se odpovědí od záchranářů, kteří mezitím pokračují v pátrání po přeživších. Jedná se o největší lodní neštěstí v Číně v uplynulých sedmdesáti letech.

Nejvíc znečištěný vzduch na Slovensku je v garážích nákupních center, konstatuje deník Pravda. Slovenský deník vychází  z měření Centra pro trvale udržitelné alternativy, které udává, že například v garážích Košického obchodního centra je 43 tisíc prachových částic na metr krychlový vzduchu. V přírodním prostředí v Tatrách je prachových částic třicetkrát méně. Zelení aktivisté tvrdí, že v souvislosti se špinavým vzduchem zemře na Slovensku každoročně šest tisíc lidí.

Londýnský deník The Times píše, že počet rumunských přistěhovalců do Velké Británie se za rok od vydávání pracovních povolení zdvojnásobil, počet imigrantů z Bulharska se pak zvýšil o pětinu. Poprvé od roku 2007, kdy země vstoupily do Unie, vydala Británie pracovní povolení 152 tisícům Rumunů a 40 tisícům Bulharů. Ze statistiky vyplývá, že každý pátý dospělý cizinec zaregistrovaný nově v seznamu britských pojištěnců je Rumun.

Bezpečnostní magazín Foreign Policy upozorňuje na chování islamistů v dobytém syrském městě Palmyra, které ve starověku představovalo bránu Západu do Perské říše. Vedle zničených soch list upozorňuje i na to, že hnutí IS ukradené starožitnosti a umělecké předměty úspěšně prodává na černém trhu. Finanční odbor skupiny G7 informoval, že jen v Sýrii vydělali džihádisté prodejem uměleckých předmětů desítky milionů dolarů. Jako příklad uvádí kamenné pečeti o velikosti školní křídy, které se prodávaly za čtvrt milionu dolarů za kus. Na cestě přes hranice je velmi obtížné takové předměty odhalit. I kvůli tomu v Palmyře, která pamatuje islám ještě před rozdělením na sunnitskou a šíitskou větev, pokračuje drancování kulturního dědictví.

Zahraniční tisk: Vojenské střety na východě Ukrajiny; IS rozprodává syrské kulturní dědictví Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.