Zahraniční tisk: Výhra levicového hnutí SYRIZA v řeckých volbách; Václav Klaus není Charlie Hebdo

Světová média 26. ledna píší o úspěchu levicového hnutí SYRIZA v řeckých parlamentních volbách. Dále píší o názorů bývalého prezidenta Václava Klause, který považuje myšlenku otevřenosti k přistěhovalcům za nebezpečnou a chybu vidí v štědrém sociálním systému. 

Volební triumf Alexise Tsiprase. Tak o průběžných výsledcích včerejších řeckých voleb píše rakouský deník Die Presse. Tsiprasovo levicové hnutí strana SYRIZA získalo před dosud vládnoucí pravicovou stranou Nová demokracie přesvědčivý náskok. Podle řeckého volebního zákona navíc náleží vítězi voleb bonus v podobě padesáti křesel v parlamentu. Jestli však SYRIZE tento bonus pomůže k získání absolutní většiny, tedy ke stojedenapadesáti poslancům z celkových tří set, bude jasné až po dokončení sčítání všech volebních hlasů, píše Die Presse.

Britský deník The Independent v souvislosti s výsledky včerejších řeckých voleb píše, že voliči dali jasně najevo svůj nesouhlas s úspornými opatřeními, která Řecku uložil Brusel a Berlín výměnou za půjčky na financování řeckého dluhu. Vítěz včerejších voleb, levicové hnutí SYRIZA, slibuje vyjednat pro Řecko lepší podmínky, píše britský Independent.

Britský deník The Times připomíná výročí sedmdesáti let od osvobození koncentračního tábora Osvětim, které připadá na zítřek. Deník připomíná slova Adolfa Hitlera, která znovu zazněla během norimberských procesů. Hitler v předvečer napadení Polska položil rétorickou otázku, jestli si dnes ještě vůbec někdo vzpomene na arménskou genocidu. Pokud Hitler touto otázkou zamýšlel sdělit posluchačům, tedy svým generálům, že vyvraždění milionů Poláků a příslušníků dalších podle Hitlera podřadných ras bude historií zapomenuto, tak se velmi mýlil. To, čemu se dnes říká holokaust, se stalo jednou z určujících událostí dvacátého století, píše britský The Times.

Václav Klaus není Charlie Hebdo, všímá si v souvislosti s rozhovorem Václava Klause pro rakouský deník Die Presse slovenský deník Sme. Podle bývalého českého prezidenta tento výrok není vyjádřením neúcty k obětem teroristických útoků v Paříži. Klaus považuje myšlenku otevřenosti k přistěhovalcům za nebezpečnou a chybu vidí ve štědrém sociálním systému, který utečence láká. Vinu za to podle Klause nese evropský socialismus. „Ano, to je Václav Klaus“, komentuje jeho slova slovenský deník Sme. Vždy je v opozici proti hlavnímu myšlenkovému proudu, ať se to týká čehokoliv: globálního oteplování, evropské integrace či hodnocení čtvrtstoletí od sametové revoluce. V tomto ohledu je vlastně Václav Klaus zcela spolehlivý: Kdo chce zjistit, co je hlavní myšlenkový proud, může si přečíst názory Václava Klause a obrátit je naruby, konstatuje slovenský list.

Indie a Spojené státy americké posilují vzájemné vazby, píše ve svém dnešním vydání švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Americký prezident Barack Obama se jako vůbec první prezident Spojených států zúčastní coby čestný host indického Dne republiky. Během setkání s indickým ministerským předsedou Nárendrou Módím se oba státníci dohodli například na vzájemné spolupráci v oblasti atomové energie.

Americký deník The Washington Post se vrací k pátečnímu úmrtí saudskoarabského krále Abdalláha. Novým králem se stal Salmán, nevlastní bratr zemřelého krále. A právě Salmán se stal podle The Washington Post vůbec prvním saudskoarabským králem, který nastupuje na trůn uprostřed tak zásadních nepokojů. S výjimkou Sýrie a Iráku, kde Islámský stát přímo ovládá části území, není žádná jiná země na světě tolik ohrožena islamisty, jako právě Saudská Arábie. A to nejen proto, že extrémisté považují Saudskou Arábii kvůli jejím stykům se Západem a Spojenými státy za zrádce islámu, míní americký The Washington Post.

Americké velkoměsto New York očekává příchod pravděpodobně největší sněhové bouře ve svých dějinách, píše americký deník USA Today. Podle včerejších slov newyorského starosty, by se obyvatelé města měli připravit na něco, co ještě nikdy nezažili. Guvernér státu New York vyzval obyvatele, aby dnes zůstali doma, nebo aby se alespoň z práce vydali na cestu domů dříve než obvykle. Podle předpovědí meteorologů se nejhorší situace očekává právě v době kolem podvečerní dopravní špičky, uzavírá americký USA Today.

Zahraniční tisk: Výhra levicového hnutí SYRIZA v řeckých volbách; Václav Klaus není Charlie Hebdo

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.