Zahraniční tisk: Venezuelské přístavy v rukou armády; Mayová začne jednat o brexitu na podzim

Zahraniční média si všímají, že pět hlavních venezuelských přístavů převzala pod kontrolu armáda. Opatření slouží jako součást plánu řešení ekonomické krize v zemi. Světová média dále píší o tom, že nová britská premiérka Theresa Mayová zahájí jednání s Evropskou unií o brexitu na podzim.

Podle francouzského deníku Le Figaro venezuelský prezident Nicolás Maduro oznámil, že pět hlavních venezuelských přístavů (Guanta, La Gaira, Puerto Caello, Maracaibo a Guamache) převzala pod kontrolu armáda. Opatření slouží jako součást plánu řešení ekonomické krize v zemi. Maduro upřesnil, že vojáci v pondělí obsadili přístavy, letiště a továrny, aby zamezili chaosu a nepořádku, který podle jeho mínění podporuje korupci. Hospodářská krize ve Venezuele způsobila vážný nedostatek potravin a léků.

 

Americký prezident Barack Obama přerušil svou cestu po Evropě a včera odpoledne navštívil Dallas, aby uctil památku 5 strážníků, kteří minulý týden zahynuli rukou ostřelovače při demonstracích proti policejnímu násilí. Obama vyzval Američany, aby v těchto těžkých časech nepodléhali zoufalství, všímá si americký zpravodajský portál abcNEWS. Obama ve svém projevu připustil, že Amerika sice „trpí“ rasovým napětím, avšak není tak rozdělená, jak by se mohlo zdát. Americký prezident také mimo jiné připomněl tři Afroameričany, kteří byli naopak  v poslední době zabiti policií a bolest jejich rodin.

 

Španělsko a Portugalsko, které v uplynulých dvou letech porušily rozpočtová pravidla, možná nakonec dostanou nulovou pokutu, komentuje slovenský deník SME. Podle agentury Reuters však musí Bruselu poskytnout dostatečné důkazy, že snižují své výdaje a deficit na povolenou úroveň. Evropská komise zahájila disciplinární postup proti oběma zemím minulý týden. Hrozí jim za to pokuta až do výše 0,2 % jejich HDP.

 

Americký deník New York Post napsal, že americký senátor Bernie Sanders připustil svou porážku a podpořil kandidaturu Hillary Clintonové na pozici prezidentky Spojených států. Sanders veřejnost ujistil, že se oba společně zasadí o vytvoření vlády, která reprezentuje všechny americké občany, nikoli pouze malou část. Sanders mimo jiné také připomněl svůj překvapivý úspěch v prezidentské kampani, který mu nicméně k nominaci kandidátem demokratické strany nestačil.

 

Budoucí britská premiérka Theresa Mayová zahájí jednání s Evropskou unií o brexitu na podzim, informuje britský deník The Guardian. Předseda Evropského parlamentu Martin Schulz Mayovou nicméně varoval, že poslanci mají právo konečnou dohodu o brexitu vetovat. Schulz však zároveň usiluje o to, aby jednání proběhla bez hořkostí a s Británií bylo zacházeno jako s milovaným příbuzným, který opouští domov, a nikoliv jako s odpadlíkem.

 

Třetina španělských džihádistů plánuje ve Španělsku spáchat atentát. Podle španělského deníku El País bylo od června 2013 ve Španělsku zatčeno 124 džihádistů. Své úmysly zdůvodňují nenávistí nebo touhou dostat se do ráje. Varovná zpráva je, že španělští džihádisté už nejsou osamělí jedinci, ale jsou součástí buněk nové generace, jejichž členy pojí rodinné vazby, přátelství nebo sousedství. Džihádisté ve Španělsku jsou zejména muži marockého nebo muslimského původu, kteří jsou druhou generací žijící ve Španělsku, a je jim asi 31 let. Chtějí se oženit a mít nejméně dvě děti. Obvykle také mají jen nízké nebo žádné znalosti o Islámu a záznam v trestním rejstříku, varuje El País.

 

Veganství je nejúčinnějším způsobem, jak zhubnout, avšak nevhodným pro děti, varuje americký deník USA Today. V Miláně lékaři hospitalizovali čtrnáctiměsíční velmi podvyživené batole, které mělo stejnou váhu jako tříměsíční kojenec. Dítě mělo extrémně nízkou hladinu vápníku a železa, což zhoršovalo jeho vrozenou srdeční vadu, a lékaři je museli neprodleně operovat. Milánský soud mezitím rozhodl o odebrání dítěte rodičům, kteří odmítli podávat mu potraviny živočišného původu a potravinové doplňky. Lékaři doporučují, aby dětem se speciální stravou byl od narození podáván vápník a železo.

 

Náš sluneční systém je od včerejška bohatší o jedno těleso. Mezinárodní vědecký tým totiž včera ohlásil objev trpasličí planetky o průměru 700 km, která zatím dostala název RR245. Planetka se nachází až za oběžnou drahou Neptunu, tedy 8 miliard km od Slunce a její studium by lidstvu mohlo poskytnout spoustu informací o historii vytváření planet, které nás obklopují. Zprávu zveřejnil portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

Zahraniční tisk: Venezuelské přístavy v rukou armády; Mayová začne jednat o brexitu na podzim Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.