Zahraniční tisk: Venezuela je černou ovcí klimatického summitu; útok Tálibánu na vojenské letiště

Zahraniční média označují Venezuelu za černou ovci pařížské klimatické konference. Podobu svého závazku ke snížení emisí chce oznámit až po zveřejnění výsledků konference. Podle médií pro zemi není životní prostředí prioritou, jelikož disponuje velkým ropným bohatstvím. Světový tisk se také věnuje včerejšímu útoku radikálního hnutí Tálibán na vojenské letiště v Afghánistánu. Boje, které pokračují i dnes, si už vyžádaly přes 40 obětí.

Francouzský týdeník Le Nouvel Observateur píše, že francouzská policie necelý měsíc po teroristických útocích v Paříži identifikovala třetího sebevražedného útočníka z klubu Bataclan. Je jím třiadvacetiletý Foued Mohamed-Aggad ze Štrasburku. Podle deníku Le Parisien byl muž součástí desetičlenné skupiny, která se vrátila ze Sýrie v roce 2013. Identifikován byl zejména na základě svědectví některých rodinných příslušníků.

 

Příslušníci radikálního hnutí Tálibán v úterý zaútočili na vojenské letiště v afghánském Kandaháru. Při útoku podle britského deníku The Guardian zahynulo přes 40 lidí, byli mezi nimi i civilisté. Boje pokračují i dnes a útočníci drží rukojmí. Mluvčí Severoatlantické aliance k události uvedl, že nebyly hlášeny žádné zahraniční oběti.

 

Irácké bezpečnostní jednotky vyslaly posily do iráckého města Ramádí. Usilují tak o rychlejší dobytí strategické části města, která je pod kontrolou Islámského státu, píše americký deník The Washington Post. Vedoucí pozemních operací v provincii Anbár deníku sdělil, že v centru Ramádí už byly rozmístěny protiteroristické jednotky a z nebezpečných oblastí byli evakuováni civilisté. Podle iráckých úřadů vládní vojáci včera po těžkých bojích ovládli oblast Tamím sousedící s městem Ramádí.

 

Francouzský deník Le Monde označil Venezuelu za „černou ovci“ pařížské klimatické konference COP21. Země by se podle očekávání měla zavázat ke snižování emisí skleníkových plynů, avšak konkrétní podobu svého závazku oznámí až po zveřejnění výsledků konference. Podle deníku Le Monde však ve Venezuele, která disponuje velkým ropným bohatstvím, není životní prostředí prioritou. Klimatické změny přitom přímo ve Venezuele způsobují tání ledovců, záplavy i opakující se období sucha.

 

V Bandském moři u Indonésie došlo k zemětřesení o síle 6,9 stupňů Richterovy škály. Epicentrum zemětřesení se nacházelo v hloubce 34 kilometrů asi 106 kilometrů jihovýchodně od města Amahai v souostroví Moluky. Indonéské centrum pro sledování tsunami nicméně oznámilo, že vlna tsunami nehrozí, píše francouzský deník Le Figaro.

 

Automobilka Volkswagen, která čelí skandálu se zmanipulovanými výsledky testů emisí, tvrdí, že šlo pouze o ojedinělou kauzu, píše americký deník The Wall Street Journal. Společnost popřela, že by tyto praktiky patřily mezi běžné firemní postupy. Interní dokumenty společnosti a podklady právníků však ukazují, že společnost Volkswagen porušovala americké předpisy už od roku 2004.

 

Slovenský deník Pravda informuje, že boje na východní Ukrajině si dosud vyžádaly více než 9 tisíc obětí a 20 tisíc zraněných lidí. Informace dnes zveřejnil úřad vysokého komisaře OSN pro lidská práva. Údaje o obětech zahrnují civilisty, vojáky i příslušníky ozbrojených skupin. Statistika podle deníku Pravda ukázala určité zpomalení v nárůstu počtu obětí díky příměří z letošního 1. září a následnému odsunu těžkých zbraní z bojových linií.

Zahraniční tisk: Venezuela je černou ovcí klimatického summitu; útok Tálibánu na vojenské letiště Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.