Zahraniční tisk: Ve Velké Británii se ztrácejí děti uprchlíků; Rusko bombarduje Sýrii i z ponorky

Světová média dne 9. prosince informují o tom, že podle statistik Červeného kříže se ve Velké Británii ztrácejí děti uprchlíků. Za období od letošního ledna do listopadu se jich pohřešuje už 340. Zahraniční média dále píší o tom, že Rusko zahájilo ostřelování Sýrie ze svojí ponorky ve Středozemním moři. 

Francouzský ministr zahraničí Laurent Fabius, který předsedá ekologickému summitu COP21 v Paříži oznámil, že dnes bude zformulován návrh na ekologickou rezoluci, kterou by měli delegáti schválit do pátku. Letošní konference znovu hledá dohodu o způsobu omezení emisí skleníkových plynů. Podle některých komentátorů je to jedna z posledních možností, jak zpomalit následky takzvaného globálního oteplování, upozorňuje německý internetový portál Deutsche Welle.

 

Ani britský návrh na zrušení přídavků pro přistěhovalce nemůže zastavit vlnu imigrantů směřujících do Velké Británie. Deník The Times cituje předního analytika britského vládního Úřadu pro rozpočtovou zodpovědnost Davida Nickella, který při jednání s vedením parlamentního rozpočtového výboru oznámil, že nevidí důvod, proč by měl návrh premiéra Davida Camerona zpomalit příliv migrantů do Evropské unie. Deník doplňuje, že David Cameron navrhuje zrušit přídavky pro imigranty na čtyři měsíce, aby Velká Británie ztratila pro běžence současnou přitažlivost.

 

Moskva zahájila ostřelování Sýrie ze svojí ponorky ve Středozemním moři. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu potvrdil, že ruská armáda včera ostřelovala raketami z ponorky Rostov na Donu až 300 cílů. Při koordinaci s útoky letectva se Rusům podle jejich vyjádření podařilo zasáhnout dvě velitelská centra Islámského státu nedaleko města Rakka. Ruský prezident Vladimir Putin oznámil, že rakety typu Calibre odpalované z ponorky mohou nést i jaderné zbraně. Zároveň ale dodal, že doufá, že v boji proti terorismu nebude jaderných zbraní potřeba, dodává německý portál Deutsche Welle.

 

Spojené státy prověřují zprávy, podle kterých měla íránská armáda v uplynulém měsíci otestovat balistickou raketu, čímž by porušila rezoluci OSN. Pokud se informace ukážou jako pravdivé, Washington podle mluvčího amerického ministerstva zahraničí podnikne adekvátní kroky. Slovenský deník Pravda upřesňuje, že zákaz z roku 2010 platí do doby, než se naplní dohoda o omezení jaderného programu, který Teherán uzavřel se šesti světovými mocnostmi. Podle ruských představitelů se takstane až v lednu. Ke zkoušce balistické rakety mělo dojít 21. listopadu u hranic Íránu s Pákistánem. Rakety by měla být schopna nést jadernou zbraň.

 

Německý týdeník Der Spiegel pochybuje o prohlášení některých příbuzných obětí teroristického útoku na účastníky mnichovské olympiády roku 1972. Manželky dvou izraelských rukojmích, kteří byli uneseni a zabiti palestinskými teroristy ze skupiny Černé září, tvrdí, že teroristé jejich muže před smrtí mučili a jednoho atleta dokonce vykastrovali. Týdeník proto vypátral soudního lékaře, který tehdy prováděl pitvu obětí. Lékař historku o zohavených tělech popřel. Vzpomínky na více než 40 let starý případ se oživily přirovnáním teroristů z Černého září k současnému Islámskému státu.

 

Britský týdeník The Observer tvrdí, že podle statistik Červeného kříže se ve Velké Británii ztrácejí děti uprchlíků. Za období mezi letošním lednem a listopadem se jich pohřešuje už 340. Za uplynulých pět let se pak jedná o celkem 900 nezvěstných dětí, které do země přišly jako uprchlíci.

 

Britský týdeník The Economist referuje o zvukové a jazykové analýze televizních debat mezi kandidáty na amerického prezidenta. Dosavadních devět hodin přímého přenosu, ve kterých se prezentovali demokratičtí i republikánští kandidáti na post v Bílém domě, ukázalo, že nejčastějším společným výrazem politiků je Wall Street. U demokratů je nejužívanějším výrazem „změna“ a u republikánů slovo „daně“.

 

Kvůli znečištěnému ovzduší byl v čínském hlavním městě Pekingu omezen provoz automobilů, lidem se nedoporučuje vycházet z domu a jsou uzavřené školy i  některá staveniště a továrny. Nad čínskou metropolí, kde žije přes 21 milionů lidí, se rozprostřela šedavá mlha, německý portál Deutsche Welle ale upozorňuje, že úroveň smogu zůstává i po zavedení nejrůznějších opatření stejná. Nová opatření tak spíše jen reflektují přístup současné radnice, která je ohledně zdraví obyvatel zodpovědnější. Nedávná studie německého Institutu Maxe Plancka odhadla, že v Číně na následky nezdravého životního prostředí zemře 1,4 milionu lidí ročně,

 

Americký přírodovědecký časopis The Smithsonian píše o vynálezu dvou dánských studentů, kteří navrhují instalovat do kuchyňských stolů kondenzátor, jež by z unikajícího tepla vyráběl elektřinu. Termoelektrický kondenzátor by získával energii z tepla z odloženého hrnce nebo čerstvé uvařené kávy a dobíjel by spotřebiče nebo mobilní telefony. Časopis uvádí, že telekomunikační firma Vodafone už na podobném principu vyvinula spací pytel, který tělesné teplo odpočívajícího člověka přeměnil na elektřinu. Tou si pak majitel spacího pytle mohl dobíjet mobilní telefon. Takový spací pytel je však zatím jen ve stádiu prototypu a nevyrábí se sériově.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Ve Velké Británii se ztrácejí děti uprchlíků; Rusko bombarduje Sýrii i z ponorky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.