Zahraniční tisk: Švýcaři podpořili migranty z třetí generace; Mexičané protestují proti Trumpovi

Světová média dne 13. února informují o tom, že se Švýcaři v nedělním referendu postavili za mladé imigranty z takzvané třetí generace přistěhovalců. Nový návrh má ulehčit získání švýcarského občanství. Zahraniční tisk dále píše, že tisíce Mexičanů protestují proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. 

Švýcaři v nedělním referendu podpořili návrh, který mladým imigrantům z tzv. třetí generace přistěhovalců ulehčí získání švýcarského občanství, informuje slovenský deník SME. Většina imigrantů, kterých se tento návrh týká, se ve Švýcarsku narodila a jejich prarodiče tam přišli z Itálie, Turecka či jihovýchodní Evropy. Jedná se přibližně o 25 tisíc osob. Vládní návrh v nedělním referendu podpořilo 60 procent švýcarských voličů.
 Nejsilnější politická strana Švýcarska, nacionalistická Švýcarská lidová strana (SVP), která vedla kampaň proti tomuto návrhu, tak během posledních dvou let utrpěla třetí porážku v referendech týkajících se imigrantů. V červnu 2016 švýcarští voliči podpořili urychlení azylového procesu a zesílení integračních opatření pro uprchlíky. A v únoru loňského roku Švýcaři odmítli návrh nacionalistické SVP na zavedení přísných pravidel souvisejících s vyhošťováním cizinců odsouzených za trestné činy, včetně cizinců z této třetí generace přistěhovalců, připomíná slovenský list.
 
Tisíce Mexičanů protestují proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa a požadují respekt vůči Mexiku ze strany Spojených států amerických, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. V hlavním městě demonstrující skandovali hesla „Chceme mosty, nechceme zdi“. Protestní demonstrace se v neděli konaly přibližně ve 20 mexických městech. Donald Trump Mexičany během své předvolební kampaně označil za „drogové dealery“ a „násilníky“, připomíná švýcarský list.
 
Novým německým prezidentem se stane současný ministr zahraničních věcí Německa Frank-Walter Steinmeier, píše britský deník The Guardian. Budoucí německý prezident, který je znám jako kritik amerického prezidenta Donalda Trumpa, v neděli po svém zvolení prohlásil, že chce, aby se Německo stalo „pevným bodem naděje“. Navzdory tomu, že funkce německého prezidenta má spíše reprezentativní charakter, se předchozí němečtí prezidenti snažili v rámci debat na národní i mezinárodní úrovni působit jako morální autority, uzavírá britský list.
 
Podle tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana patří odpůrci ústavní reformy k teroristům, píše rakouský deník Der Standard. Svou kampaň pro referendum ohledně ústavní reformy výrazně posilující pravomoci prezidenta, které se v Turecku bude konat 16. dubna letošního roku, zahájil turecký prezident Erdogan ostrými útoky proti osobám, které mají na ústavní reformu jiný názor. Odpůrci reformy podle prezidenta Erdogana pocházejí z tábora teroristické organizace PKK a stáli na straně pučistů z 15. července loňského roku, konstatuje rakouský list.
 
V Řecku se v neděli konala největší mírová evakuace obyvatelstva, informuje americký deník New York Times. V řecké Soluni bylo v neděli kvůli zneškodnění nalezené nevybuchnuté bomby z druhé světové války evakuováno více než 72 tisíc osob. Stovky policistů začaly v neděli ráno obcházet všechna obydlí v okolí místa nálezu bomby a vyzývaly obyvatele v okruhu přibližně dvou kilometrů k evakuaci. Někteří lidé však své domovy opustit nechtěli a učinili tak až poté, kdy je policisté ubezpečili, že jejich majetek zůstane netknutý. Nevybuchnutá bomba, která se na území Řecka dostala někdy v roce 1943 nebo 1944, byla objevena minulý týden, uzavírá americký list.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Švýcaři podpořili migranty z třetí generace; Mexičané protestují proti Trumpovi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.