Zahraniční tisk: Výbuch ve francouzské jaderné elektrárně; Tunis posiluje opatření proti migrantům

Světová média dne 9. února informují o tom, že v jaderné elektrárně ve Flamanville ve Francii došlo ve čtvrtek ráno v deset hodin k výbuchu. Zahraniční tisk dále píše o tom, že Itálie a Tunis posilují bezpečnost proti migrantům. 

V jaderné elektrárně ve Flamanville ve Francii došlo ve čtvrtek ráno v deset hodin k výbuchu. Informuje o tom francouzský deník Ouest France. Na místě jsou už bezpečnostní složky. Podle hasičů byly exploze i oheň zaznamenány ve strojovně jaderné elektrárny, avšak mimo jadernou zónu. Příčinou výbuchu je pravděpodobně technická závada. Nikdo nebyl zraněn, pouze pět osob se lehce nadýchalo toxických plynů.
 
Itálie a Tunis posilují bezpečnost v rámci opatření proti migrantům, všímá si francouzský deník Le Figaro. Italský ministr zahraničí a jeho tuniský protějšek podepsali dohodu o posílení spolupráce, která řeší zejména opatření proti nelegální migraci, obchodování s lidmi nebo posílení ostrahy hranic. Spolupráce se týká zejména oblasti Středozemního moře. Dohoda není prvním společným krokem Itálie a Tuniska, ale pokračováním jejich úsilí započatého v roce 2011, kdy se obě země dohodly na přeposílání uprchlíků.
 
Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov ve čtvrtek popřel, že Rusko a Spojené státy připravují dohodu týkající se války na východě Ukrajiny, kde separatisti bojují proti ukrajinské armádě. Spekulace pravděpodobně vyvolalo prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa o zlepšení vztahů s Ruskem. Také se spekulovalo, že by Spojené státy mohly zrušit sankce vůči Rusku zavedené při zasahování Moskvy do záležitostí Ukrajiny, napsal slovenský deník Pravda.
 
Americký prezident Donald Trump kritizoval americký obchodní řetězec Nordstrom, protože odmítl prodávat výrobky módní řady jeho dcery Ivanky, píše americký deník USA Today. V této souvislosti sílí také Trumpova kritika kvůli mísení zájmů vlády a obchodních zájmů jeho rodiny. Sám prezident považuje tento krok Nordstromu za nespravedlivý. Trumpovi kritikové však tvrdí, že prezident opět využil svého postavení, aby nespravedlivě a možná i nelegálně ohrozil podnikání.
 
Americká společnost Microsoft darovala 250 tisíc dolarů u příležitosti inaugurace prezidenta Donalda Trumpa, všímá si americký magazín Newsweek. Neuvedené částky darovaly také další technologické firmy – mimo jiné i Google a Amazon, které zároveň novému prezidentu nabídly technické služby. Tyto společnosti jsou nyní zapojené do boje proti Trumpově imigrační politice.
 
Od zvolení realitního magnáta Donalda Trumpa prezidentem USA v sousední Kanadě významně vzrostl počet žadatelů o azyl. Jedná se hlavně o migranty žijící ve Spojených státech. Ti se obávají opatření proti migraci vyhlášených novým prezidentem. Desítky těchto migrantů se dokonce hranici snaží v tuhých mrazech překročit pěšky. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI zmiňuje příklad kanadské Manitoby, kam se během několika měsíců uchýlilo 91 uprchlíků.
 
Dolní sněmovna britského parlamentu schválila plán premiérky Theresy Mayové brexitu beze změn. Podle britského deníku Independent vláda získala podporu 494 poslanců, proti hlasovalo pouze 122. Mayová chce zahájit proces vystoupení Velké Británie z Evropské unie a aktivovat článek 50 Lisabonské smlouvy začátkem března. Odhlasováním návrhu zákona se zvýšila pravděpodobnost takzvaného „tvrdého“ brexitu, který pro Británii znamená například opuštění jednotného evropského trhu.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Výbuch ve francouzské jaderné elektrárně; Tunis posiluje opatření proti migrantům Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Měli by se mít investoři Snapchatu na pozoru?

    Byznys ·

    Společnost Snap Inc., provozovatel aplikace Snapchat, zveřejnila registrační dokument k primární veřejné nabídce akcií (IPO). Server Recode si všímá, že tento dokument…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.