Zahraniční tisk: Varufakis chtěl zpět drachmu; pokles preferencí Clintonové

Světová média dne 28. července píší o tom, že bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis se svými stranickými kolegy ze Syrizy plánovali převzít rezervy centrální banky a získat tak přístup k účtům daňových poplatníků a vrátit do Řecka drachmu. Tisk dále informuje o překvapivém zjištění ve Spojených státech, kdy se ukázalo, že republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump má stejné preference jako favoritka demokratické kandidátní listiny Hillary Clintonová. 

Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis vždy obviňoval svého německého partnera Wolfganga Schäubleho z toho, že vyjednává ve špatné víře a že při vyjednávání skrývá svůj skutečný cíl, kterým je vypudit Řecko z eurozóny, píše ve svém dnešním vydání slovenský deník SME. Teď se však karta obrátila. Varufakis a někteří jeho straničtí kolegové ze Syrizy totiž tajně plánovali převzít rezervy centrální banky, získat přístup k účtům daňových poplatníků a vrátit do Řecka drachmu. Otázkou tak teď podle deníku SME zůstává hlavně to, kolik toho řecký premiér Alexis Tsipras o plánech svých stranických kolegů věděl a jestli očividné podvolení se řecké vlády požadavkům věřitelů bylo na začátku tohoto měsíce skutečně nefalšovanou kapitulací. Varufakisův plán byl odhalen díky nahrávce rozhovoru se zástupci mezinárodních hedgeových fondů z 16. července, tedy týden poté, co se uprostřed úsilí řeckého parlamentu o odblokování dalšího kola vyjednávání o finanční pomoci vzdal své ministerské funkce, připomíná deník SME.
 
Ukrajinská policie včera odmítla obvinění ruské tajné služby FSB, že příslušníci ukrajinské pohraniční služby postřelili ruského občana, který se chtěl vyfotit u hraničního přechodu, píše ruský deník Moscow Times. Podle včerejších informací ruských médií se zraněný muž nachází v nemocnici se střelným zraněním v oblasti hrudníku, které mu měli způsobit právě ukrajinští pohraničníci. Z prohlášení ukrajinské pohraniční stráže vyplývá, že její příslušníci nemají povoleno střílet směrem na ruské území. Podle závěrů ukrajinského vyšetřování nepostrádá ukrajinská pohraniční stráž žádnou munici a nebyly zjištěny ani žádné náznaky střílení, informuje ruský deník Moscow Times
 
Nejpřekvapivějším zjištěním posledních dnů ve Spojených státech amerických není to, že republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump má v klíčových státech nízké volební preference – to je podle deníku Washington Post naopak příjemným indikátorem zdravého rozumu amerických voličů. Překvapením je podle deníku to, že preference Hillary Clintonové se v současné době propadly podobně hluboko. Jinými slovy to vypadá, že xenofobní televizní hvězda libující si ve spřádání nejrůznějších konspirací má nyní mezi voliči ve státě Colorado a Iowa zhruba stejné preference jako favoritka demokratické kandidátní listiny, uzavírá americký list.
 
Přibližně 10 tisíc turistů bylo donuceno opustit místa svého pobytu v jižní Francii, která se v důsledku dlouhého období sucha a horka potýkají s rozsáhlými požáry, píše britský deník The Times. Úřady turistům doporučily, aby své osobní věci nechali na místě a urychleně se zúčastnili evakuace. Zatím nebyla hlášena žádná zranění, ale podle svědků docházelo mezi turisty k panice zejména v okamžicích, kdy se nad korunami stromů v blízkém okolí turistů začal objevovat kouř.
 
Ve věku 83 let včera zemřel jedenáctý indický prezident Abdul Kalám, informuje americký deník New York Times. Kalám, který vykonával funkci indického prezidenta v letech 2002 až 2007, zkolaboval během včerejší akce, kde měl mít přednášku. Díky své roli při budování indického jaderného programu se stal jednou z nejoblíbenějších veřejných osob v Indii. Jeho včerejší smrt tak způsobila v Indii zármutek napříč celým politicko-ideologickým spektrem, a to přesto, že v Indii v současnosti dochází k intenzivní politické polarizaci, konstatuje deník New York Times.
Zahraniční tisk: Varufakis chtěl zpět drachmu; pokles preferencí Clintonové Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Fiat Chrysler zaplatí v USA rekordní pokutu

    Byznys ·

    Americké úřady udělily automobilce Fiat Chrysler rekordní pokutu ve výši 105 milionů dolarů. Důvodem jsou chyby při svolávání vozů k opravám. Podle BBC tak mohla firma…

  2. Skotové chtějí další referendum o samostatnosti

    Společnost ·

    Vhledem k politice britského premiéra Davida Camerona je nové referendum o nezávislosti Skotska nevyhnutelné. Prohlásil to jeden z nejváženějších představitelů skotský…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.