Zahraniční tisk: V Turecku probíhá soud s obviněnými z puče; Trumpovy obavy z návštěvy Británie

Světová média dne 1. března informují o tom, že ve třinácti tureckých městech proběhne nebo se právě koná soud s více než 1500 vojáky, policisty i civilními občany obviněnými z účasti na nezdařeném převratu. Zahraniční tisk dále píše, že americký prezident Donald Trump ve svém únorovém telefonickém rozhovoru s premiérkou Theresou Mayovou vyjádřil obavy z průběhu plánované červnové návštěvy Velké Británie. 

Ve třinácti tureckých městech proběhne nebo se právě koná soud s více než 1500 vojáky, policisty i civilními občany obviněnými z účasti na nezdařeném převratu v červenci 2016, píše francouzský deník Le Monde. Největší proces byl v úterý zahájen v Ankaře. Historicky nejdůležitější je však proces s vojáky obžalovanými z přípravy vraždy prezidenta, který se od 20. února koná v mírumilovném městečku Mugla na jihozápadě Turecka. To vše se děje těsně před tureckým referendem o zvýšení pravomocí prezidenta Erdogana, podotýká Le Monde.
 
Americký prezident Donald Trump ve svém únorovém telefonickém rozhovoru s britskou premiérkou Theresou Mayovou vyjádřil obavy z průběhu plánované červnové návštěvy Velké Británie. Podle britského deníku The Telegraph se ji proto rozhodl odložit na začátek října. Trump se posunem návštěvy chce vyhnout masovým protestům, které vyvolala zpráva o jeho příjezdu na Britské ostrovy. Šlo by pravděpodobně o největší demonstrace od návštěvy George Bushe mladšího v roce 2003, kterých se zúčastnilo 300 tisíc lidí.
 
Francouzský prezident François Hollande ve středu na zasedání Rady obrany a bezpečnosti v Elysejském paláci požádal o mobilizaci všech prostředků a bdělosti k zabránění hackerským útokům zaměřeným proti francouzské prezidentské kampani. Francouzský týdeník Le Point uvedl, že diplomaté v poslední době varovali zejména před možností útoků ze strany Ruska. Rada obrany proto přijala dodatečná opatření týkající se počítačových systémů, které budou využity v rámci volebního procesu.
 
Rusko spolu s Čínou vetovalo rezoluci OSN o sankcích proti Sýrii kvůli používání chemických zbraní, všímá si německý portál Deutsche Welle. Podle Ruska totiž není dostatečně dokázáno, že zakázaný chlorin shodila na nepřátele vojska syrské vlády. Rusko tak vetovalo sankce proti Sýrii již po sedmé. Návrh rezoluce předpokládal mimo jiné například zákaz prodeje nebo poskytování helikoptér syrské vládě.
 
Má Donald Trump špatný vliv na ekonomiku? ptá se americký portál International Business Times, podle něhož od inaugurace nového amerického prezidenta a po imigračním zákazu významně poklesl turistický ruch ve Spojených státech. Ve srovnání s posledními týdny funkčního období Baracka Obamy se po nástupu Donalda Trumpa do úřadu propadl zejména počet turistů z Velké Británie. Naproti tomu poptávka po letech do Spojených států vzrostla v Rusku o 88 %.
 
Kalifornští vodohospodáři zastavili upouštění vody z přehrady v Oroville, aby zjistili rozsah jejího poškození a eroze okolní krajiny. Minulý týden musela být voda z druhé největší kalifornské přehrady rychle upuštěna, protože byla přeplněná a hrozilo její protržení. Vypuštěná voda s sebou brala cement, stromy, zeminu i suť. Pod přehradou tak vznikla rokle. Erodovanou zeminu bude nyní třeba uklidit. Rozsah zásahu do krajiny ukázaly letecké snímky, které publikuje americký deník USA Today.
 
Německé cestovní kanceláře nabízejí slevu na pobyt v tuniském hotelu Riu Imperial Marhaba, který se stal v červnu 2015 terčem teroristického útoku. Britský deník The Times dále upřesňuje, že těsně po útoku, při němž zemřelo 30 britských turistů, byl hotel uzavřen a španělská společnost, která ho provozovala, stáhla z Tunisu veškeré své aktivity. Zrekonstruovaný hotel znovu zahájí svůj provoz za měsíc.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: V Turecku probíhá soud s obviněnými z puče; Trumpovy obavy z návštěvy Británie Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.