Zahraniční tisk: V Rakousku budou souzeni organizátoři pařížských útoků

Světová média si všímají, že v Rakousku budou souzeni islamisté, kteří loni 13. listopadu zorganizovali sebevražedné atentáty v Paříži. Maročan a Alžířan byli zadrženi již loni v prosinci v uprchlickém centru u německé hranice. Obžaloba je viní z logistické pomoci, poskytování informací a kontaktů. Zahraniční média dále píší, že již pátým dnem pokračovaly demonstrace proti vítězství miliardáře Donalda Trumpa v prezidentských volbách. Demonstranti kritizují zejména Trumpův záměr omezení imigrace a registrace muslimů a poukazují i na svědectví sexuálně zneužitých žen.

V Rakousku budou souzeni dva muži pro napojení na členy Islámského státu, kteří loni 13. listopadu zorganizovali sebevražedné atentáty v Paříži, při nichž zemřelo 130 lidí. Maročan a Alžířan byli zadrženi již loni v prosinci v uprchlickém centru u německé hranice. Obžaloba je viní z logistické pomoci, poskytování informací a kontaktů se dvěma dalšími osobami podezřelými z plánování účasti na loňských pařížských atentátech, upřesňuje francouzský deník Le Figaro.

 

Francie si o víkendu chvílí ticha připomněla chmurné výročí teroristických útoků z loňského 13. listopadu v Paříži. Nedělní ticho přerušily pouze hlasy vyjmenovávající jména 130 obětí a syna jedné z prvních obětí, píše britský portál Epoch Times. Za účasti pařížské primátorky a přísných bezpečnostních opatření francouzský prezident François Hollande odhalil pamětní desku Manuela Diase, jediné oběti sebevražedného útoku u Stade de France.

 

Ve Spojených státech včera již pátým dnem pokračovaly demonstrace proti výsledkům prezidentských voleb a vítězství miliardáře Donalda Trumpa. Jak informuje americký magazín Newsweek, protesty byly hlášeny v New Yorku, Oaklandu v Kalifornii i v dalších městech. Republikánský kandidát totiž sice získal méně voličských hlasů, avšak dostatek hlasů volitelů. Demonstranti kritizují zejména Trumpův záměr omezení imigrace a registrace muslimů a poukazují i na svědectví sexuálně zneužitých žen. Desítky lidí byly při demonstracích zavřeny, došlo i ke zranění policistů.

 

V marockém Marrakéši se včera konal Světový pochod pro podnebí, a to v blízkosti místa konání světové klimatické konference COP22, píše francouzský deník Le Monde. Několik tisíc demonstrantů vystoupilo proti nečinnosti světových lídrů a požadovali klimatickou a sociální spravedlnost. Tato iniciativa doprovází všechny konference OSN týkající se klimatických změn kromě loňské, která se konala ve Francii po teroristických útocích v Paříži a Saint- Denis.

 

Do ulic vyšly včera ráno také tisíce Katalánců ve Španělsku. Ti demonstrovali proti reakci soudu na výzvu k vyhlášení nezávislosti Katalánska, píše španělský deník El Mundo. Vyšetřována za uspořádání neoficiálního referenda o nezávislosti v roce 2014 by měla být na základě rozhodnutí vlády například předsedkyně parlamentu Carme Forcadellová a další katalánští politikové.

 

Pozměněná mírová dohoda podepsaná v Havaně v sobotu odpoledne obsahuje také požadavek, aby Revoluční ozbrojené síly Kolumbie (FARC) odevzdaly svůj majetek. Jejich členové nemusí být potrestáni vězením, soudů se nezúčastní zahraniční soudci. Původní dohoda, která měla ukončit 52 let trvající válečný stav, byla letos v září překvapivě ve všelidovém hlasování zamítnuta, upřesňuje španělský deník El País. Kolumbijský prezident Juan Manuel Santos tuto dohodu považuje za lepší variantu než původní, dodává francouzský magazín Courrier International.

 

Členské státy Evropské unie na neformálním setkání v Bratislavě přijaly Bratislavskou deklaraci o lesích. Deklarace podle slovenského deníku Pravda definuje klimatický a energetický rámec EU do roku 2030, strategii v oblasti biodiverzity či boj proti nezákonné těžbě dřeva a obchodu s ním v mezinárodním měřítku. Slovensko podpis deklarace považuje za významný úspěch svého předsednictví.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: V Rakousku budou souzeni organizátoři pařížských útoků Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. BBC: Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav

  Společnost ·

  Francie zřejmě prodlouží výjimečný stav, který vyhlásila po loňských teroristických útocích v Paříži. BBC to řekl francouzský premiér Manuel Valls, podle kterého jsou …

 2. Malý průvodce britskými giny

  Společnost ·

  Gin je jeden z neodmyslitelných spiritů Velké Británie. V poslední době zde navíc zažívá malou renesanci. Minulý rok to bylo poprvé v historii, co prodeje ginu v Britá…

 3. V Indii zavládl chaos kvůli zrušeným bankovkám

  Byznys ·

  Chaotické scény se dnes odehrávaly po celé Indii, kde se miliony nervózních lidí zoufale snaží vyměnit staré bankovky, které před pár dny pozbyly platnosti. V dlouhých…

 4. Sedm trendů v online marketingu pro rok 2016

  Byznys ·

  Oblast online marketingu je složitá a nestálá. Každý rok dochází ke změnám, které přicházejí ruku v ruce s novým hardwarem, softwarem nebo příchodem inovativní společn…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.