Zahraniční tisk: V Německu mizí děti uprchlíků, důvodem je prostituce nebo černý trh s orgány

Světová média dne 13. dubna informují o tom, že v Německu mizí děti utečenců. Úřady se obávají, že děti unášejí zločinecké organizace, které je pak využívají na prostituci, moderní otroctví, při pašování drog a na černém trhu s orgány. Tisk si dále všímá policejních razií v Bruselu, které míří na lidi spojené s teroristickými útoky, jež si vyžádaly v belgické metropoli 32 lidských obětí.

Kanceláře firmy Mossack Fonsecka v Panamě včera prohledala policie kvůli připravované schůzce daňových specialistů bezprecedentních daňových úniků, která se uskuteční v Paříži. Firma veškerá obvinění popírá s tím, že pouze zřizovala offshorové finanční účty a anonymní fiktivní společnosti pro klienty a nemá nic společného s tím, jak byly tyto účty využívány. Jak upozorňuje britský deník The Guardian, státní zástupce také v pondělí ověřoval obvinění firmy Mossack Fonsecka, že před zveřejněním aféry se do firemních počítačů dostali hackeři.

 

Belgická policie v souvislosti se sebevražednými útoky v Bruselu, při nichž vloni v březnu zemřelo více než 30 lidí, zatkla dva muže, informuje magazín Newsweek. Zatčení si měli pronajímat byt v bruselském Etterbeeku, který byl použit jako úkryt pro útočníka z bruselského metra. Další tři podezřelí zadržení v rámci vyšetřování listopadových atentátů v Paříži však byli podle belgického deníku Le Soir po důkladném výslechu propuštěni. V Belgii i ve Francii i nadále trvá vysoký stupeň ohrožení. Nedávný veřejný výzkum sice ukázal, že drtivá většina Belgičanů po březnových událostech strach nepociťuje, avšak téměř třetina lidí se z bezpečnostních důvodů vyhýbá veřejným prostranstvím.

 

Turecký deník Hürriyet Daily News píše, že v oblastech Sýrie kontrolovaných vládou dnes probíhají volby 250 členů syrského parlamentu, který by měl následně schválit prezidenta Bašára Asada. Volby se v Sýrii konají každé čtyři roky a podle tvrzení syrské vlády je hlasování nezávislé na ženevských mírových rozhovorech, jejichž cílem je ukončení válečného konfliktu. Podle opozice a představitelů západních mocností však volby v Sýrii komplikují křehké příměří uzavřené Spojenými státy a Ruskem a ohrožují mírová jednání.

 

V Německu mizí děti utečenců, všímá si německá verze deníku The Local. Úřady se obávají, že děti unášejí zločinecké organizace, které je pak využívají na prostituci, moderní otroctví, při pašování drog nebo na černém trhu s orgány. V současné době Německo hledá téměř 6 tisíc dětí migrantů, mezi kterým je i více než 500 mladších 14 let. V loňském roce byla nalezena pouze necelá čtvrtina pohřešovaných dětí.

 

Při včerejším výbuchu obrněného automobilu na severu Mali byl zabit jeden francouzský voják. Vůz najel na minu. Dnes podle francouzského deníku Le Figaro svým zraněním podlehli další dva vojáci. Francie a další státy na severu Mali vojensky zasahují od začátku roku 2013. Cílem intervence je osvobodit oblast od džihádistických skupin, které ji ovládají od přelomu března a dubna 2012.

 

Dnešním dnem dochází na půdě Organizace spojených národů v Ženevě k obnovení mírových rozhovorů o Sýrii, všímá si server francouzské rozhlasové stanice RFI. Zvláštní zmocněnec OSN pro Sýrii Staffan De Mistura proto před jednáním odcestoval do Íránu, který je hlavním regionálním spojencem Sýrie. Íránští představitelé vojenské akce syrských ozbrojených opozičních skupin odsoudili. První část diskusí před třemi týdny bohužel žádný průlom nepřinesla.

 

Předseda ukrajinského parlamentu Volodymyr Hrojsman podle slovenského deníku SME řekl, že o nové vládě se bude hlasovat ve čtvrtek a mělo by se uskutečnit i další setkání zástupců stran budoucí koalice. Po včerejších konzultacích lídři frakcí budoucí vládní koalice a prezident Petro Porošenko dospěli k formátu, který může být přijatelný, zodpovědný a umožní vyvést zem z nynější krize. Zákonodárci by ve čtvrtek mohli hlasovat i o založení nové vlády, potvrdit plán dalších kroků a odsouhlasit změnu vedení Nejvyšší rady parlamentu.

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: V Německu mizí děti uprchlíků, důvodem je prostituce nebo černý trh s orgány Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.