Zahraniční tisk: V korupčním skandálu kolem jihokorejské prezidentky figuruje i Samsung

Zahraniční média si všímají, že v souvislosti se skandálem jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje je vyšetřována i společnost Samsung Electronics. Ta měla být jako jedna z řady nucena poskytovat vysoké částky na sportovní a kulturní nadaci spravované prezidentčinou přítelkyní Čche Son-sil. Světová média dále informují o tom, že Islámský stát včera ztratil pozice ve dvou svých posledních oblastech. Arabsko-kurdským silám se podařilo postoupit v Rakce v Sýrii a iráckým vojákům v Mosulu.

Po šílené předvolební kampani dnes obyvatelé Spojených států volí 45. prezidenta, připomíná portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Oba kandidáti, demokratka Hillary Clintonová i republikán Donald Trump, utratili desítky milionů dolarů, najezdili tisíce kilometrů a pronesli stovky hodin projevů. Výsledky napínavého hlasování by měly být známy již zítra brzy ráno středoevropského času. Průměr posledních výzkumů favorizuje Clintonovou s 47,2 % hlasů před 44,2 % hlasů pro Donalda Trumpa. Volební místnosti se otevřely ve 12 h středoevropského času.

 

Islámský stát včera ztratil pozice ve dvou svých posledních oblastech, informuje francouzský deník Le Figaro. Arabsko-kurdským silám se podařilo postoupit v Rakce v Sýrii a iráckým vojákům v Mosulu, druhém největším městě Iráku. Vojáci se snaží z města vyhnat všechny bojovníky Islámského státu, kterých zbývá zhruba stovka a k nim desítka sebevražedných aut. Během tři týdny trvající operace podporované Spojenými státy a spojenci se z Mosulu podařilo vytlačit 3-5 tisíc příslušníků islamistického hnutí.

 

Rusko bude zatím v Aleppu dodržovat příměří, pokud ho neporuší povstalci, píše slovenský deník Pravda s odvoláním na mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova. Moskva, která je spojencem syrského režimu prezidenta Bašára Asada, vyhlásila příměří jednostranně. Ozbrojení odpůrci Damašku i civilisté ho mají využít, aby město opustili. To ale opozice odmítá. Příměří vyhlášené Ruskem minulý pátek ve 12 h téměř nikdo nevyužil.

 

Jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje v současnosti čelí skandálu blízké přítelkyně Čche Son-sil, která je vyšetřována kvůli podezření z ovlivňování prezidentky a zneužívání přátelství k získávání peněz. Korejská prezidentka proto musela přistoupit na to, že dalšího premiéra nominuje místo ní opozice, dodává britský deník The Guardian. Vyšetřování se zaměřilo také na sídlo společnosti Samsung Electronics, která měla být jako jedna z řady nucena poskytovat vysoké částky na sportovní a kulturní nadaci spravované Čche Son-sil.

 

Během uplynulého víkendu se v evropských městech konala řada protestů proti zatčení devíti poslanců turecké Lidové demokratické strany (HDP), píše turecký deník Hürriyet Daily News. Některá turecká velvyslanectví v Evropě se dokonce stala terčem útoků. Na budovu tureckého konzulátu ve francouzském Nice například zaútočila neidentifikovaná skupina osob brzy ráno 6. listopadu zápalnými láhvemi. Nebyly hlášeny žádné oběti. Zatčení poslanci odmítli ve věci obvinění z terorismu vypovídat .

 

Článek ruského deníku The Moscow Times označuje americkou demokracii za „páchnoucí“. Deník kritizuje Spojené státy pro neférové volby a barbarský militarismus, čímž podle něj USA potvrzují, že jsou největším ruským protivníkem. Ruská státní televize v neděli věnovala americkým volbám téměř třetinu večerních zpráv a charakterizovala demokratickou kandidátku Hillary Clintonovou jako zkorumpovanou političku, která stojí v cestě ke štěstí skromnému smolaři miliardáři Donaldu Trumpovi.

 

Podle výzkumů řeckého veřejného mínění popularita řecké vlády a levicového premiéra prudce klesá, všímá si řecký deník Ekathimerini. Oproti tomu opoziční Nová demokracie zvýšila své vedení nad vládnoucí stranou SYRIZA o 15 bodů. Konzervativce nyní podporuje 30 % Řeků. Většina dotázaných, téměř 89 %, vyjádřila zklamání z činnosti koalice SYRIZY a strany Nezávislí Řekové a domnívají se, že vývoj jde špatným směrem. Premiéra Alexise Tsiprase považuje za nejvhodnějšího premiéra 20,5 % dotázaných, zatímco lídra konzervativců Kyriakose Mitsotakise podporuje 37 %.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: V korupčním skandálu kolem jihokorejské prezidentky figuruje i Samsung Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. BBC: Řekové a Turci jednají o sjednocení Kypru

    Společnost ·

    Ve Švýcarsku probíhá jednání o sloučení rozděleného Kypru. Schůzky se zúčastní generální tajemní OSN Pan Ki-mun, prezident Kypru Nicos Anastasiades a tureckokyperský v…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.