Zahraniční tisk: V Evropě vzroste podle MMF hospodářská a politická nejistota

Světová média dne 20. července píší o tom, že Mezinárodní měnový fond (MMF) považuje brexit rizikový pro ekonomiku celého světa. Předpokládá pak, že zejména v Evropě vzroste, hospodářská, politická a institucionální nejistota. 

Francouzští poslanci včera večer odhlasovali prodloužení výjimečného stavu o šest měsíců. Omezení by tak měla skončit v lednu 2017, informuje francouzský deník Le Monde. Diskusi o prodloužení výjimečného stavu vyvolal útok v Nice minulý týden, při němž pod koly nákladního automobilu zahynulo 84 lidí. Prodloužení bylo schváleno navzdory tomu, že se dosud neprokázalo napojení pachatele na Islámský stát, který se k činu přihlásil, ani že by výjimečný stav útoku mohl zabránit, doplňuje portál Numerama.

 
Britská premiérka Theresa Mayová informovala předsedu Evropské rady Donalda Tuska, že Velká Británie od července do prosince 2017 nebude radě předsedat, upozorňuje francouzský deník Le Figaro. Mayová rozhodnutí odůvodnila tím, že země bude velmi zaneprázdněna jednáními o svém vystoupení z Evropské unie. Londýn měl předsednictví převzít po Maltě a následně ho předat Estonsku. Podle serveru Politico.eu britští politikové možnost vzdát se předsednictví v Evropské radě zvažovali už v červnu, těsně po referendu o brexitu.
 
Němečtí vyšetřovatelé podle slovenského deníku Pravda pochybují o tom, že sedmnáctiletý útočník, který ve vlaku v Bavorsku v pondělí zranil pět lidí, pochází skutečně z Afghánistánu, jak při příchodu do Německa v žádosti o azyl uvedl. Pochybnosti vyvolala nahrávka, na které útočník ohlašuje plán spáchat teroristický čin. Mluví sice jazykem, který je úřední v Afghánistánu, ale používá obraty běžné v Pákistánu. Také při domovní prohlídce u mladíka byl nalezen pákistánský dokument. Uvedením afghánského původu chtěl útočník pravděpodobně zvýšit své šance na přiznání statusu uprchlíka. O motivech jeho činu vyšetřovatelé zatím spekulují, dodává list.
 
Americký prezident Barack Obama nabídl svému tureckému protějšku Recepovi Tayyipovi Erdoganovi podporu po neúspěšném pokusu o státní převrat, píše americký deník USA Today. Obama násilný pokus o puč a svržení demokraticky zvolené civilní vlády odsoudil a podpořil tureckou demokracii. Erdogan z pokusu o převrat obvinil tureckého duchovního Fethullaha Gullena, který však obvinění důrazně odmítl. Turecko nicméně požaduje Gullenovo vydání, které Amerika odmítla, dokud Turecko neposkytne pádné důkazy.
 
Americký magazín Newsweek píše, že podle francouzských vyšetřovatelů byl útočník z Nice bisexuál. Vyšetřovatelé to zjistili na základě analýzy Bouhlelova telefonu. Bouhlel používal mobilní aplikace pro hledání partnerů. V jeho telefonu byly nalezeny fotografie mužů i žen, při tom homosexualitu i bisexualitu islám zakazuje. Bouhlelův telefon obsahoval také zprávy týkající se zbraní nebo důkazy o návštěvě internetových stránek zobrazujících násilné činy či popravy. Bouhlelova rodina uvedla, že trpěl psychickými potížemi.
 
Mezinárodní měnový fond po odhlasování vystoupení Velké Británie z Evropské unie snížil odhady pro její hospodářský růst a globální ekonomiky, komentuje britský list The Times. MMF považuje brexit za rizikový pro ekonomiku celého světa a předpokládá, že zejména v Evropě vzroste hospodářská, politická a institucionální nejistota.
 
Dvanáct britských poslanců navrhlo vrátit do Athén mramorové reliéfy odcizené v 19. Století, které jsou nyní vystaveny v Londýně. Reliéfy z Akropole prodal roku 1916 Thomas Bruce za 35 tisíc liber. Proto se více než polovina výzdoby Parthenónu nachází v Britském muzeu v Londýně, a to navzdory žádostem Řecka o navrácení artefaktů. Nyní po brexitu se o navrácení vlysů zasazují někteří britští poslanci a podle průzkumů s ním souhlasí i polovina britských vysokoškoláků, poznamenává španělský deník El País.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: V Evropě vzroste podle MMF hospodářská a politická nejistota Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.