Zahraniční tisk: V Británii by mohla vzniknout trojkoalice; Jednání s Íránem o jaderném programu

Zahraniční média píší 1. dubna o zahájení předvolební kampaně ve Velké Británii. V této souvislosti poukazuje na fakt, že je čtvrtina voličů ochotna hlasovat pro jinou stranu, nežli jsou konzervativci a labouristé. Odhady naznačují, že by tak mohla vzniknout vláda sestavena ze tří politických stran. Média se také věnují pokračujícímu jednání s Íránem o uvolnění jeho jaderného programu. 

Šesti světovým velmocem, které jednají s Íránem o uvolnění jeho jaderného programu, se ve Švýcarsku nepodařilo uzavřít dohodu ve včerejším předepsaném termínu. Jednání budou ovšem dnes pokračovat. Agentura Reuters uvádí, že zbývá projednat už jen zrušení sankcí OSN vůči Íránu. Rusko tvrdí, že uzavření dohody, která má snížit riziko další války na Středním východě, je blízko. Také Íránci říkají, že finální návrh dohody může být k dispozici už dnes. Francouzští diplomaté ale tak optimističtí nejsou. Jejich ministr zahraničí z místa vyjednávání podle agenturních zpráv odjel a do Lausanne se vrátí, až to bude k něčemu užitečné. Šest velmocí se snaží zastavit Írán v budování vojenské jaderné kapacity výměnou za uvolnění hospodářských sankcí.

 

Na místě havárie německého dopravního letadla ve francouzských Alpách našli vyšetřovatelé videozáznam posledních minut letu. Není jasné, zda ho pořídil někdo z cestujících nebo posádky, nicméně potvrzuje, že pasažéři si svůj blížící se konec uvědomovali a první pilot se pokoušel kovovým předmětem probourat do pilotní kabiny, píše slovenský deník Sme. Autentická nahrávka poslouží policii v dalším vyšetřování.

 

Ruský deník The Moscow Times na příkladu jedné polské dobrovolnice ukazuje, že Poláci se stále častěji hlásí do polovojenských skupin, aby byli po zabrání Krymu a občanské válce na Ukrajině připraveni čelit případnému nebezpečí z Ruska. Deník poukazuje na devatenáctiletou Uršulu Sidorukovou, která u východopolského Minsku-Mazověckého prodělává zdravotnický kurz u milic Obrona Narodowa, tedy Obrana národa.

 

Ředitelé dvou středních škol v Londýně podle deníku The Times připouštějí, že rodiče více než deseti žáků mají obavy z toho, že jejich děti chtějí odejít bojovat do Sýrie za Islámský stát, a to zřejmě už o velikonočních prázdninách. Pedagogové nicméně konkrétní jména žáků úřadům nesdělili. Důvodem je to, že nechtějí, aby policie školáky nějak šikanovala nebo nechala sledovat.

 

Týdeník Newsweek upozorňuje na americké veterány z války v Perském zálivu, kteří byli zasaženi bojovými otravnými látkami jako jsou nervově paralytické plyny. Bývalí vojáci po pětadvaceti letech vykazují třikrát větší náchylnost k Alzheimerově chorobě a rakovině mozku než ostatní lidé. Americké ministerstvo obrany přitom léta zapíralo, že jeho vojáci v Perském zálivu čelili zbraním hromadného ničení. Paradoxní je také to, že některé bojové plyny Iráčanům Spojené státy samy pomohly vyrobit. Během války Iráku s Íránem totiž USA dodaly Iráku zařízení pro petrochemickou továrnu zvanou PC2. Nervový plyn sarin pak z tohoto závodu v roce 1991 unikl při americkém bombardování. Týdeník připomíná, že toxickou látku tehdy v ovzduší detekovali chemici Československé armády.

 

V Británii oficiálně začala kampaň  před volbami do parlamentu. Deník The Guardian v této souvislosti upozorňuje, že se souboj nebude odehrávat jen mezi konzervativci a labouristy. Čtvrtina voličů je totiž ochotna hlasovat pro nějakou z dalších stran jako jsou Skotští nacionalisté, liberálové, Ukip nebo Zelení. Odhady naznačují, že vznikne další koaliční vláda, která bude možná sestavená i ze tří politických subjektů. Volby se ve Velké Británii uskuteční konají 7. května.

 

Deník Daily Telegraph v této souvislosti upozorňuje na prohlášení předsedy strany UKIP Nigela Farage, který tvrdí, že vystoupením z Evropské unie si Británie do roku 2018 sníží každoroční počet přistěhovalců ze tří set tisíc na třicet tisíc. Britové jsou podle něj imigranty už otrávení a jejich děti kvůli nim ani nehrají venku fotbal.

 

Deník Wall Street Journal zmiňuje vznik nového televizního vysílání, které se zaměřuje čistě na kojence. Zatímco většina vysílacích společností připravuje jen pořady pro děti od čtyř let, Baby First TV cílí na diváckou skupinu od šesti měsíců věku. Už teď má televize přístup do 50 milionů domácností. Deník v této souvislosti mluví o kolébkovém publiku.

 

Začali jako internetové knihkupectví, pak se z nich stala největší americká internetová samoobsluha a od tohoto týdne se firma Amazon stává i zprostředkovatelem služeb, všímá si týdeník The Economist oborového posunu. Připomíná, že ne všechny experimenty jako ten s chytrým telefonem Fire společnosti vyšly, nicméně uvádí, že ve flexibilitě je největší síla Amazonu. Zprostředkování práce řemeslníků přinese Amazonu provize a zřejmě by mohlo i zvýšit prodej, protože zákazníci tíhnou kupovat tam, kde můžou sehnat odborníka, který jim produkt doveze domů a ještě nainstaluje.

 

Mladí primáti tíhnou k matce, ale v období dospívání je pro samce důležitější otec, popisuje magazín Time. Chování makaků na Portoriku se stalo předmětem výzkumu, který odhalil, že než mladí opičáci opustí tlupu, tráví mnohem více času se svými otci. Ti je v tomto formativním období zasvěcují do základů stěhovavého života, který mládě teprve čeká. Vazby otců na syny nejsou tedy jen doménou homo sapiens, píše americký týdeník.

Zahraniční tisk: V Británii by mohla vzniknout trojkoalice; Jednání s Íránem o jaderném programu Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

  1. IBM investuje 3 miliardy dolarů do internetu věcí

    Byznys ·

    Americká technologická společnost IBM oznámila, že založí novou divizi zaměřenou na internet věcí. V následujících čtyřech letech do ní vloží tři miliardy dolarů. Chce…

  2. McDonald's otestuje v Německu a USA dvě novinky

    Byznys ·

    Americký řetězec restaurací s rychlým občerstvením McDonald's bude v několika provozovnách v Německu a USA testovat dvě novinky. V Německu chce začít nabízet roznášení…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.