Zahraniční tisk: USA vyšlou do boje proti IS další vojáky; Pentagon nabízí odměny hackerům

Zahraniční média píší 19. dubna o tom, že Spojené státy vyšlou na podporu boje proti Islámskému státu do Iráku další vojáky. Přislíbily také 415 miliónů dolarů kurdským ozbrojeným milicím Pešmerga, které hrají klíčovou roli v dobývání Mosulu. Světová média si dále všímají, že Pentagon nabídl odměnu 150 tisíc dolarů hackerům, kteří objeví bezpečnostní nedostatky jeho webových stránek. Před vstupem do programu se ale hackeři budou muset identifikovat.

Britský deník The Guardian informuje o útoku radikální organizace Tálibán v centru afghánského hlavního města Kábulu. Výbuch auta v blízkosti vládních úřadů a ministerstev způsobil smrt 28 lidí a dalších více než 320 raněných. Následovala přestřelka mezi útočníky a bezpečnostními složkami. Mezi raněnými jsou i ženy a děti. Počet obětí však není konečný, protože kvůli pokračujícím bojům nebylo možné raněné evakuovat. Afghánský prezident Ašraf Ghani teroristický útok odsoudil.

 

Americký ministr obrany Ash Carter řekl, že Spojené státy na podporu boje proti Islámskému státu vyšlou do Iráku další vojáky. Jak informuje americký deník USA Today, Spojené státy dále přislíbily finanční podporu ve výši 415 miliónů dolarů kurdským ozbrojeným milicím Pešmerga; ty totiž při dobývání druhého největšího iráckého města Mosul hrají klíčovou roli. Na podporu pozemních jednotek vzlétnou také bojové vrtulníky. Podle amerického prezidenta Baracka Obamy je Islámský stát na ústupu. Nedávno byli zabiti tři z jeho vůdců v Sýrii a Iráku a vojáci získali zpět více než 40 procent území držených teroristy v Iráku.

 

Podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI se část syrské opozice nechce zúčastnit mírových vyjednávání v Ženevě. Konec pětileté války v Sýrii se tak opět vzdálil. Schůzky se zvláštním vyslancem OSN pro syrské záležitosti Staffanem de Misturou se místo patnácti zástupců zúčastnili pouze tři. Rebelské skupiny kritizují zejména Misturův pozitivní postoj k syrskému režimu. Mistura totiž navrhl ponechání současného prezidenta Bašára Asada u moci výměnou za možnost jmenování tří viceprezidentů.

 

Americký ministr obrany Ash Carter se rozhodl inovativním způsobem využít veřejnost k otestování kyberbezpečnosti ministerstva obrany. Pentagon nabídl odměnu 150 tisíc dolarů hackerům, kteří objeví bezpečnostní nedostatky jeho webových stránek, píše britský portál Epoch Times s odvoláním na portál ABC News. Program byl zahájen 18. dubna a potrvá do 12. května. Akce by měla posílit digitální obranu amerického ministerstva obrany a v konečném důsledku také zvýšit národní bezpečnost Spojených států. Hackeři se však před vstupem do programu budou muset identifikovat. Podle ABC News se do programu zapojilo už přes 500 lidí.

 

Čínské vojenské letadlo přistálo na umělém ostrově ve sporných vodách Jihočínského moře. Portál americké zpravodajské stanice CNN uvádí, že podle čínského ministerstva zahraničí byl stroj vyslán na pomoc třem těžce raněným stavebním dělníkům. Spojené státy a Filipíny však toto vysvětlení nepovažují za pravdivé a jsou znepokojeny aktivitou Číny v oblasti. Čína mimo jiné nedávno na jednom z ostrovů postavila přistávací dráhu vhodnou pro válečná letadla.

 

Slovenský deník Pravda píše, že se  teroristé navázaní na skupiny Islámský stát a Boko Haram chystají zaútočit na pláže v Itálii, Španělsku a jižní Francii. Podle německého deníku Bild před hrozbou varovala italská tajná služba své německé kolegy. Německé ministerstvo zahraničí však zatím žádné varování nevydalo. Atentátníci by se měli maskovat za plážové prodavače a pohybovat se po rekreačních střediscích. K útoku údajně chtějí využít střelné zbraně i výbušniny.

 

Francouzská policie objevila v přístavu Le Havre v kontejneru určeném pro Filipíny 16 běženců včetně dětí, kteří se chtěli dostat do Velké Británie. Policii na přítomnost osob v kontejneru upozornila asociace na pomoc uprchlíkům v západofrancouzském Nantes, kam jeden z běženců zavolal z mobilního telefonu z obavy nad skutečným cílem cesty. Policistům se podařilo kontejner vyhledat díky geolokaci telefonu.

Zahraniční tisk: USA vyšlou do boje proti IS další vojáky; Pentagon nabízí odměny hackerům Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.