Zahraniční tisk: USA se zdržely hlasování o zrušení embarga na Kubu; jiskření NATO a Ruska

Zahraniční média si všímají, že Spojené státy se shromáždění OSN poprvé zdržely hlasování o zrušení ekonomického embarga na Kubu. USA tím chtěly dát najevo, že nesouhlasí se všemi politickými postupy a praktikami kubánské vlády. Zrušení embarga bylo schváleno. Světová média si všímají zhoršených vztahů Severoatlantické aliance (NATO) a Ruska. NATO nyní chce zahájit se zemí diplomatická jednání.

Lídr španělské Lidové strany Mariano Rajoy již podruhé během dvou měsíců požádal kongres o důvěru při sestavování vlády. Rajoy také potvrdil, že bude plnit dohodu uzavřenou se stranou Ciudadanos Alberta Rivery. Španělský deník El País napsal, že Rajoy si je vědom své nesnadné pozice jako premiéra v situaci, kdy je jeho Lidová strana v kongresu v menšině. Tentokrát má záruku, že bude zvolen, protože dostane hlasy své strany i Ciudadanos a Kanárské koalice.

 

Podle francouzského deníku Le Figaro belgický premiér Charles Michel potvrdil, že se Belgie dohodla na znění důležité ekonomické dohodě CETA o volném obchodu mezi Evropskou unií a Kanadou v hodnotě 12 miliard euro. Belgický list Le Soir upřesňuje, že deklarace bude zaslána předsedovi Evropské rady a Evropské komisi. Valonské parlamenty budou o textu rozhodovat v pátek či sobotu. Belgický premiér i ministr zahraničí smlouvu považují za důležitou nejen pro Valony (frankofonní obyvatele Belgie), ale pro celý svět. Kanadský premiér, který měl dohodu dnes v Bruselu podepsat, však svou cestu na poslední chvíli odvolal, podotýká britský The Guardian.

 

Střední Itálii včera večer zasáhla dvě silná zemětřesení o síle 5,5 a 6,4 stupňů Richterovy škály. Zasažená provincie Macerata se nachází v blízkosti Amatrice, která se teprve vzpamatovává z ničivé seismické události před dvěma měsíci, kdy zemřelo téměř 300 lidí, a Aquily, kde v roce 2009 zemřelo také přes 300 lidí. Italský Národní geofyzikální a vulkanologický ústav včerejší otřesy dává do souvislosti se srpnovým zemětřesením, napsal francouzský deník Le Figaro.

 

Francouzský týdeník Le Point píše, že Spojené státy se včera na výročním Valném shromáždění OSN poprvé zdržely hlasování o zrušení ekonomického embarga, které na Kubu v roce 1962 uvalily. Text byl schválen jednomyslně 191 členy shromáždění, hlasování se zdržely USA a Israel. Americká velvyslankyně Samantha Powerová řekla, že Spojené státy nesouhlasí se všemi politickými postupy a praktikami kubánské vlády a odsoudila závažné porušování lidských práv, kterého se kubánská vláda dopouští.

 

Ve věku nedožitých 101 let včera zemřel nejstarší člen královské rodiny na světě. Japonský princ Mikasa, který byl strýcem japonského císaře Akihita, dlouhodobě trpěl srdečními problémy a ve svých 96 letech se podrobil chirurgické operaci. Japonský premiér Šinzó Abe řekl, že princ Mikasa podporoval svého staršího bratra i současného císaře a přispíval k míru v zemi i blahobytu jejích obyvatel, napsal americký portál International Business Times.

 

Včerejší jednání NATO v Bruselu se týkalo ruské intervence v Sýrii, kterou Moskva zahájila před více než rokem, i přeletů ruských stíhaček nad hranicemi Evropy či průniku plavidel přes hranice spojeneckých teritoriálních vod. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI uvedl, že NATO si nepřeje další studenou válku s Rusem, avšak je si vědomo nutnosti na situaci reagovat vzhledem k tomu, že Rusko je připraveno použít sílu proti sousedním zemím, například Ukrajině a Gruzie. NATO je připraveno s Ruskem zahájit diplomatická jednání.

 

Džihádisté budou v Iráku pravděpodobně poražení, avšak jejich hrozba v globálním měřítku je čím dál větší, domnívá se britský deník The Times. Před více než deseti lety přitom byly všechny případy masového násilí spojovány s organizací Al-Káida, na kterou teroristická organizace Islámský stát navazuje.

 

Islandské volby, které se na ostrově konají tuto sobotu, mohou posílit radikální Pirátskou stranu, kterou před čtyřmi lety založili aktivisté a hackeři. Podle britského deníku The Guardian islandská Pirátská strana prosazuje přímou demokracii, transparentnost vlády, legalizaci drog a nabídnutí azylu Edwardu Snowdenovi. Pravděpodobnosti úspěchu napomáhá také skutečnosti, které vyšly najevo v souvislosti s aférou Panama Papers. Pirátská strana ve volbách v roce 2013 získala 5 % voličských hlasů a získala tři místa v 63-členném islandském parlamentu.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: USA se zdržely hlasování o zrušení embarga na Kubu; jiskření NATO a Ruska Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Panama přestává být daňovým rájem

    Byznys ·

    Panama ve čtvrtek podepíše mnohostrannou úmluvu o sdílení detailů týkajících se zahraničních daňových poplatníků s dalšími vládami. Jde tak o velký krok, který povede …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.