Zahraniční tisk: USA plánují sankcionovat Čínu; pokuta pro Google není jen o penězích

Světová média dne 28. června informují o tom, že Spojené státy americké se chystají zařadit Čínu na seznam zločinných obchodníků s lidmi. Washington už v minulosti kritizoval Peking za zneužívání uprchlíků pro těžké práce. Zahraniční tisk si dále všímá, že přelomová pokuta udělená Evropskou komisí internetovému vyhledávači Google není jen o penězích. Regulátoři omezují možnosti vyhledávače v době rozvoje hlasových objednávek

Přípravy syrské armády na chemický útok jsme přímo viděli, tvrdí Američané, kteří varovali prezidenta Bašára Asada i jeho spojence před dalším užití chemických zbraní. Podle mluvčího Pentagonu se jednalo o aktivní přípravu specifického letadla v konkrétním hangáru na letišti v Šajrátu, odkud měl vzletět stejný letoun při dubnovém útoku. Moskva i Damašek už americké varování označily za nepřípustný krok, který jen prohlubuje hrozbu Rusko-amerického konfliktu kvůli občanské válce v Sýrii, píše agentura Reuters.

 

Venezuelský prezident potvrdil, že na budovu nejvyššího soudu v Caracasu hodili povstalci z helikoptéry dva útočné granáty. Policejní vrtulník měl pilotovat vedoucí agent domácích zpravodajských služeb, který z místa činu unikl. Při incidentu odkazoval na právo protestovat, když rozvinul transparent zmiňující odstavec ústavy číslo 350. Podle deníku The Guardian tím někdejší velitel protiteroristických jednotek vyjádřil podporu protivládním demonstracím. Prezident Nicolás Maduro varoval, že granáty, které nevybuchly, jsou dalším důkazem chystaného převratu v zemi.

 

Spojené státy se podle agentury Reuters chystají zařadit Čínu na seznam zločinných obchodníků s lidmi. Washington už dříve kritizoval Peking za zneužívání uprchlíků pro těžké práce, není ale jasné, proč právě teď zařazuje Čínu na úroveň Íránu, Sýrie nebo Severní Koreje. Bílý dům podle agentury ztrácí možná trpělivost s Čínou, po které marně žádal, aby omezil severokorejské jaderné testy. Propadák Číny v americkém hodnocení může teoreticky znamenat nástup hospodářských sankcí a omezení mezinárodní pomoci, uvádí Reuters.

 

Ukrajinská centrální banka oznámila, že několik jejích klientů bylo napadeno záludným softwarem Péťa, který jim zablokoval počítač a vyžaduje za zpřístupnění 300 dolarů v bitcoinech. Kromě petrochemického závodu Rosněft, kyjevského letiště nebo distributora elektřiny ochromil masivní kyberútok na 80 firem v Rusku, ale jednalo se také o dopravní nebo reklamní společnosti Dánska, Británie nebo Francie. Německý portál Deutsche Welle upozorňuje, že celosvětová obrana proti kyberútokům vyjde letos na 120 miliard dolarů, desetkrát víc než před deseti lety.

 

Západní Balkán se znovu radikalizuje. Kosovo, Makedonie i Bosna-Hercegovina už roky čekají marně na členství v Evropské unii, zatímco v regionu sílí vliv Turecka a Ruska, uvádí německý týdeník Der Spiegel. Z oblasti se stále více obyvatel stěhuje do zahraničí, dochází k častějším projevům nacionalismu, ale i zrychlené islamizaci některých částí bývalé Jugoslávie.

 

Přelomová pokuta, kterou Evropská komise udělila internetovému vyhledávači Google není jenom o penězích. Antimonopolní úřad Evropské unie, který se případem nezákonného propagace produktů firmy zabýval od roku 2010, udělil americké firmě pokutu ve výši 2,7 miliard dolarů. Podle technologického magazínu Wired je však pro ni zásadnější, že regulátoři omezují možnosti vyhledávače v době rozvoje hlasových objednávek. Otevírá se tak možnost, že proti Googlu budou podávat u civilních soudů žaloby i další subjekty, které vyhledávač přehlížel.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: USA plánují sankcionovat Čínu; pokuta pro Google není jen o penězích Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: Trumpa vnímá pozitivně pouze Rusko a Izrael

  Společnost ·

  Politika amerického prezidenta Donalda Trumpa je ve světě značně nepopulární. Pozitivně jej vnímají pouze Rusko a Izrael. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service…

 2. Královně Alžbětě vzroste plat o 6 milionů liber

  Byznys ·

  Britské královně Alžbětě II. v příštím roce vzroste anuální příjem z veřejných prostředků o osm procent, tedy o více než 6 milionů liber. Podle BBC se tak stalo poté, …

 3. Hudební aplikace Youradio v Česku boduje

  Tech ·

  Hudební aplikace Youradio, která je produktem multimediálního domu Lagardere Active ČR, získala 2. místo v anketě Mobilní aplikace 2017 v kategorii média. Tato aplikac…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.