Zahraniční tisk: USA nasadily v Jihočínském moři letadlovou loď; Írán a KLDR posilují vztahy

Zahraniční média si všímají, že Spojené státy nasadily v Jihočínském moři letadlovou loď jako dohled nad sporným územím. Amerika se k tomuto kroku rozhodla navzdory varování Číny před zpochybňováním její suverenity ve sporné oblasti. Světová média dále píší, že Írán a Severní Korea chtějí posílit své diplomatické ekonomické a obranné vztahy.

Ministři financí zemí eurozóny dnes v Bruselu jednají o pomoci Řecku. Francouzský deník Le Figaro varuje, že bez dohody s věřiteli by se Řecko mohlo ocitnout v platební neschopnosti již letos v červenci a opakovala by se stejná situace jako v roce 2015. Řecká vláda by měla přitom v červenci splatit několikamiliardové půjčky. Mezinárodní měnový fond podmínil svou účast v plánu pomoci výrazným snížením řeckého dluhu, který činí téměř 180 % řeckého HDP.

 

V Turecku začal proces s vojáky podezřelými z přípravy atentátu na tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana během loňského červencového pokusu o státní převrat. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI uvádí, že čtyřicítka ozbrojenců měla vloni 15. července obklíčit prezidenta v lázeňském hotelu v Marmarisu. V plánu prý měli jeho únos a pravděpodobně i vraždu. V souvislosti s pučem bylo nebo bude postaveno před soud 1200 lidí. Pravděpodobný strůjce převratu duchovní Fethullah Güllen však zatím zůstává v exilu ve Spojených státech.

 

Spojené státy nasadily v Jihočínském moři letadlovou loď jako dohled nad sporným územím. Podle amerického deníku USA Today se Amerika k tomuto kroku rozhodla navzdory varování Číny před zpochybňováním její suverenity ve sporné oblasti. Peking většinu území bohatého na nerostné zdroje považuje za své vlastní. Nároky si na něj však dělají také Filipíny, Vietnam, Malajsie, Tchaj-wan a Brunej.

 

Irácká armáda o víkendu zahájila ofenzívu k dobytí západní části Mosulu od Islámského státu. 750 tisíc obyvatel města se však dostávají do extrémního ohrožení, píše britský deník The Times. Lidem se nedostává jídlo a mají potíže s vytápěním svých domovů. Více než polovina z nich nemá ani přístup k pitné vodě. Iráckým vládním vojskům podporovaným koalicí pod vedením Spojených států se hned první den podařilo v rychlém sledu získat několik vesnic.

 

Írán a Severní Korea chtějí posílit své diplomatické vztahy, všímá si americký portál abcNEWS. Představitelé obou zemí se také usilují o vylepšení ekonomických či obranných vztahů. Podle zprávy tiskové agentury íránského parlamentu představitelé obou zemí kritizují zásahy ze strany Spojených států.

 

Američtí senátoři na konferenci o bezpečnosti v Mnichově varovali, že dalším cílem počítačových pirátů by mohly být volby ve Francii či Německu. Britský deník The Guardian dále píše, že senátoři požadují, aby prezident Donald Trump Rusko za údajné vměšování do amerických prezidentských voleb potrestal. Americké bezpečnostní služby tvrdí, že hackeři vloni v listopadu jednali na příkaz Kremlu. Reakce amerického prezidenta nicméně nebyla konzistentní; nejdříve zprávy zamítl, avšak později uznal, že za útoky skutečně mohlo stát Rusko.

 

Více než polovina celosvětového exportu zbraní za posledních pět let připadá na Spojené státy a Rusko, míní slovenský deník Pravda. Vyplývá to z výsledků dnes zveřejněného průzkumu Stockholmského mezinárodního institutu pro výzkum míru. V letech 2012–2016 vyvezly Spojené státy zbraně do více než 100 zemí a jejich podíl na celosvětovém obchodě v uvedeném období představoval 33 %. Rusko pak zásobovalo zbraněmi 50 států, zejména Indii, Čínu, Vietnam a Alžírsko.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: USA nasadily v Jihočínském moři letadlovou loď; Írán a KLDR posilují vztahy Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

 1. Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky

  Společnost ·

  Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti …

 2. Nedostatek žen v oblasti technologií se prohlubuje

  Byznys ·

  O tom, jak dostat ženy na pozice v oboru technologií, zejména do správních rad či řídicích pozic, již bylo napsáno hodně. Počet správních rad společností, v nichž nejs…

 3. Trump podle Mattise plně podpořil NATO

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump plně podpořil Severoatlantickou alianci (NATO), řekl v pátek na mnichovské bezpečnostní konferenci ministr obrany USA James Mattis. Je …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.