Zahraniční tisk: USA daly Rusku ultimátum; počet pohotovostí na Slovensku se sníží na polovinu

Světová média píší 29. září o tom, že Spojené státy daly Rusku ultimátum na ukončení útoků v syrském Aleppu. Pokud se tak nestane, USA okamžitě ukončí veškerou bilaterální spolupráci v Sýrii. Zahraniční média si dále všímají, že počet pohotovostí na Slovensku se má snížit na polovinu. Podle tamního ministerstva zdravotnictví během noci pohotovosti navštěvuje minimálně pacientů a u lékařů je služba neoblíbená.

Spojené státy daly Rusku ultimátum na ukončení útoků v syrském Aleppu. Americký ministr zahraničí John Kerry telefonicky informoval ruského ministra zahraničí  Sergeje Lavrova, že Washington se chystá okamžitě ukončit veškerou bilaterální spolupráci v Sýrii. Reagoval tak na brutální útoky syrských vládních  vojsk proti povstalcům, které v Aleppu používaly i tříštivé a zápalné pumy. Od minulého týdne, kdy ruské nálety ukončily dohodnuté příměří, tak ve východním Aleppu ovládaném povstalci zemřelo podle Deutsche Welle přes 250 lidí.

 

Ostrý mezinárodní právní spor mezi Ruskem a Západem bude zřejmě následovat po dalších informacích o sestřeleném malajském dopravním letadle. Nizozemci vedené vyšetřování má údajně nezvratné důkazy o tom, že střela Buk byla odpálená z okolí ukrajinské vesnice Snižne kontrolované proruskými povstalci. Raketový systém byl odvezen bílým náklaďákem Volvo s lidmi v uniformách a vyšetřovatelé znají totožnost stovky lidí, kteří s převozem ruského raketového systému souvisejí. Výsledky šetření, které může vést k vydání ruských občanů k soudnímu výslechu, Moskva okamžitě zpochybnila jako spekulace. Britský deník The Guardian připomíná, že při sestřelení letu Boeingu 777 linky MH17 zahynulo v červenci 2014 skoro 300 lidí.

 

Počet pohotovostí na Slovensku se má snížit na polovinu. Předpokládá to analýza slovenského ministerstva zdravotnictví, která argumentuje tím, že během noci pohotovosti navštěvuje minimálně pacientů a u lékařů služba není oblíbená, protože je špatně placená. Z celkových 96 pohotovostí by se měl počet redukovat na zhruba 50, upřesňuje slovenský deník SME. Ošetření na pohotovosti je určené pro pacienty, kterým se náhle zhoršil zdravotní stav, ale nejsou v ohrožení života.

 

Turecká armáda požaduje prodloužení výjimečného stavu.  Rada národní bezpečnosti v čele s prezidentem Recepem Erdoganem po včerejším zasedání oznámila, že kvůli ochraně demokracie, vlády zákona a svobod občanů by mělo být nastaveno tříměsíční příměří vyhlášené po pokusu o převrat z 15. července. Ministr spravedlnosti v rozhovoru pro nezávislou televizi potvrdil, že v dosavadním režimu bylo po puči předvedeno a vyslýcháno 70 tisíc lidí. Více než 32 tisíc jich přitom zůstává ve vazbě, dodává portál německého rozhlasu Deutsche Welle. Všeobecně se předpokládá, že další vlna zatýkání v Turecku bude následovat. Úřady plánují postavit v příštích pěti letech 174 nových věznic, aby navýšili kapacitu necelých dvou set tisíc o dalších 100 tisíc vězňů.

 

Majetkové rozdíly mezi východní a západní Evropou jsou stále obrovské. Podle studie Světového bohatství, která sleduje úspory a dluhy v padesáti zemích světa, jsou sice Češi s 12 600 eury na hlavu ze zemí někdejší Varšavské smlouvy nejbohatší. Průměrný Němec ale loni vlastnil 48 a Rakušan dokonce 51 tisíc eur. Čistá hodnota finančního bohatství představuje veškerý movitý i nemovitý majetek, po odečtení dluhů, upozorňuje slovenský deník Pravda. Ten si všímá i toho, že slovenské hodnoty jsou v poměru s Prahou poloviční – průměrný Slovák má jen 5 300 euro.

 

Neozbrojený černoch, kterého kalifornská policie v úterý zastřelila na předměstí San Diega, pohyboval při zásahu rukou, ve které měl elektronickou cigaretu. Z prohlášení policie vyplývá, že osmatřicetiletý Alfred Olango chodil uprostřed běžného silničního provozu a elektronickou cigaretu, která je součástí důkazního materiálu, považovali strážníci za zbraň. Cigareta má stříbrný nástavec, který je asi deset centimetrů dlouhý a tři centimetry široký, dodává americký deník USA Today.

 

Britský deník The Times informuje o lékařské studii, podle níž prášky proti bolesti jako Ibuprofen zvyšují riziko infarktu až o pětinu. Analgetika, která používají miliony pacientů, můžou tedy způsobit srdeční selhání a převoz do nemocnice. Lékaři už vyzvali k revizi dlouhodobé léčby, při které se předepisují prášky, jimž se souhrnně přezdívá nesteroidní protizánětlivá léčiva.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: USA daly Rusku ultimátum; počet pohotovostí na Slovensku se sníží na polovinu Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Počítačová kriminalita stoupá, varuje Europol

    Byznys ·

    Počítačová kriminalita v Evropě je nadále na vzestupu, uvádí evropská policejní agentura Europol. Významným důvodem jsou nízké bezpečnostní standardy i praxe podniků a…

  2. Walt Disney uvažuje o koupi Twitteru

    Byznys ·

    Americká mediální firma Walt Disney Co. konzultuje s finančními poradci možnost odkoupení sociální sítě Twitter Inc. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na inform…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.