Zahraniční tisk: USA chtějí v Sýrii více spolupracovat s Ruskem; autonomní vůz má první oběť

Zahraniční média píší o tom, že Spojené státy chtějí na bojích v Sýrii blíž spolupracovat s Ruskem. Chystají proto dohodu o společném postupu proti jednotkám Islámského státu. Světová média si dále všímají, že autonomní řízení má první lidskou oběť. Stalo se tak při nehodě automatizovaného vozu Tesla S s kamionem.

Vystupoval vždy jako klaun a jako klaun také odmítl kandidovat na britského premiéra, když na tiskové konferenci představil svou další neúčast na řízení Británie jako pointu vtipu. Tak německý portál Deutsche Welle popisuje někdejšího londýnského primátora Borise Johnsona. Ten byl jednou z hlavních tváří vítězného brexitu, ale odmítl se s dalšími pěti konzervativci ucházet o předsednické křeslo konzervativců a nominaci na premiérské volby. Voličům se většinou jeho krok zdá nezodpovědný, Johnson sám pak vysvětloval, že v obtížném období není pro Velkou Británii správnou jednotící osobou. Podle britského deníku The Times se měl Johnson dohodnout s ministryní vnitra Theresou Mayovou, že mu funkci předsedkyně podrží do roku 2020. Jméno nového předsedy Konzervativní strany má být oznámeno začátkem září.

 

Nositelé Nobelových cen kritizovali ekologické aktivisty z hnutí Greenpeace. Více než sto laureátů podepsalo výzvu k zastavení boje proti geneticky modifikovaným potravinám v zemědělství s tím, že aktivistická kampaň se neopírá o fakta a ve finále je škodlivá. Konzumace geneticky upravených plodin totiž prokazatelně nepředstavuje žádné zdravotní riziko, jejich pěstování snižuje používání pesticidů a neohrožuje životní prostředí. V dopise, který vědci adresovali vedení Greenpeace, Organizaci spojených národů a vládám světa, naznačují, že postup aktivistů hraničí se zločiny proti lidskosti, uvádí slovenský deník SME.

 

Kanada oznámila, že k ruské hranici ve východní Evropě vyšle tisícovku svých vojáků. Spolu s jednotkami Británie, Německa a Spojených států tak pomůže brigádě rychlého zásahu v regionu. Vojáci mají být dislokování v Lotyšsku, a jak uvádí britský deník The Guardian, podrobnosti o jejich zaměření budou oznámeny příští měsíc na summitu Severoatlantické aliance.

 

Spojené státy chtějí na bojích v Sýrii blíž spolupracovat s Ruskem, uvádí moskevský deník The Moscow Times, který několikrát cituje i americký list The Washington Post. Americký prezident Barack Obama chystá pro Moskvu dohodu o společném postupu proti jednotkám hnutí Islámského státu, pokud se ruská armáda zaváže, že nebude útočit na protiasadovské jednotky, které podporuje Washington. Moskevský deník upozorňuje, že návrh dohody poslaly Američané v pondělí, existuje však řada bodů, na které se s Moskvou diplomaté neshodují. Jedná se například o to, které z místních skupin bojujících v Sýrii považovat za teroristy a jaký bude po případné porážce režimu Bašára Asada osud prezidenta.

 

Haagský tribunál pro válečné zločiny v zemích bývalé Jugoslávie potvrdil tresty pro dva bosenské Srby z někdejšího ministerstva vnitra. Někdejší ministr vnitra Mičo Stanišič a šéf policie Stojan Župljanin byli už dříve odsouzení k dvaadvaceti letům odnětí svobody za trestné činy vraždy, mučení a vyhánění příslušníků chorvatské a muslimské komunity. Oběma odsouzeným je přes šedesát let a k trestnímu tribunálu v Haagu se jeden přihlásil a druhý byl vydán srbskými úřady teprve v minulém desetiletí, zdůrazňuje slovenský deník Pravda.

 

Před americkým dnem nezávislosti, který každoročně spadá na 4. července, testoval průzkum veřejného mínění, kolik Američanů by dnes uspělo ve vědomostním testu pro získání občanství. Drtivá většina z nich dobře zná datum národního svátku nebo voleb, počet pruhů na vlajce nebo klíčový význam deklarace nezávislosti. Asi třetina z dvou tisícovek dotázaných měla ovšem problém se zařazením spoluautorů ústavy nebo se správným vyjmenování současných ústavních činitelů, uvádí deník USA Today.

 

Auto bez řidiče s automatizovaným řízením má svou první oběť. Jak uvádí londýnský deník The Times, čtyřicetiletý motorista Joshua Brown podlehl zraněním nehody, při kterém jeho automatizovaný model vozu s autopilotem Tesla S nezaregistroval a nezareagoval na kamion přijíždějící ze strany. Model tohoto inovativního vozu vyjde na 80 tisíc dolarů, uvádí deník a řidič z amerického státu Ohio patřil k známým propagátorům bezpilotního řízení. Výrobce Tesly oznámil, že příčiny selhání vozu prověřuje.

Zahraniční tisk: USA chtějí v Sýrii více spolupracovat s Ruskem; autonomní vůz má první oběť Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.