Zahraniční tisk: Uprchlické kvóty jsou nejlepší cestou; EU chce zakázat teenagerům sociální sítě

Zahraniční média píší 15. prosince o tom, že přerozdělení migrantů podle kvót je nejlepší cestou k bezpečnosti jednotlivých zemí. V nadcházejícím roce může zamířit do Evropy další milion uprchlíků. Je proto potřeba se na to připravit. Světová média si dále všímají plánu Evropské unie zamezit teenagerům v přístupu k sociálním sítím. Osoby mladší 16 let by si tak bez souhlasu rodičů nemohly založit účet na Facebooku ani e-mailovou schránku.  

Proč jsou imigrační kvóty nejlepší cestou k bezpečnosti jednotlivých zemí, ve svém dnešním vydání rozebírá slovenský deník SME. Vypadá to, že i v nadcházejícím roce 2016 zamíří do Evropy minimálně jeden milion uprchlíků z Blízkého východu a z Afriky. Tři týdny před koncem letošního roku úřady v Německu zaregistrovaly miliontého uprchlíka, přičemž ale nikdo neví, kolik lidí ze Sýrie, Afghánistánu, Iráku či Afriky ve skutečnosti do Evropy přišlo. Je proto zapotřebí se na příští rok připravit, pokračuje slovenský list. Pokud chce totiž premiér Fico opravdu obhajovat bezpečnost Slovenska, měl by v první řadě přistoupit na rozdělování migrantů podle kvót. Jinak se totiž zvyšuje pravděpodobnost, že se Slovensko stane černou dírou na mapě civilizovaných tajných služeb, což by výrazně ohrozilo bezpečnost země. Tu totiž v dnešním světě neubrání tisíce ozbrojených policistů a vojáků, ale bezchybně pracující tajné služby zapojené do výměny informací o rizikových osobách, jevech, okolnostech či finančních tocích. Tato výměna však není automatická – funguje totiž jedině na základě důvěry. A právě v tomto bodě nastává pro Slovensko problém, konstatuje slovenský list.

 

Opoziční novinář a aktivista Alexander Ryklin byl včera v Moskvě opětovně zadržen, informuje dnes ruský deník Moscow Times. Ryklinovi kolegové se domnívají, že zadržení souvisí s jeho účastí na sobotním opozičním shromáždění, které nebylo úřady povoleno. Ryklin byl v den konání protestní akce spolu s dalšími přibližně 30 osobami zadržen a poté opět propuštěn, připomíná ruský list.

 

Evropská unie má v plánu zamezit teenagerům v přístupu k sociálním sítím, všímá si britský deník The Times. Bez souhlasu rodičů by si mladiství nově nemohli založit účet na sociálních sítích či e-mailovou schránku. Podle plánovaného evropského nařízení by se tak pro společnosti jako je například Facebook či Instagram stalo nelegálním nakládat s daty jakékoliv osoby mladší šestnácti let bez souhlasu jejích rodičů. V současné době většina sociálních sítí vyžaduje v souladu s příslušnou legislativou platnou v zemích EU a v USA souhlas rodičů v případě osob mladších třinácti let, konstatuje britský The Times.

 

Na Filipínách byla kvůli tajfunu Melor zahájena masová evakuace obyvatel, informuje americký deník New York Times. Jedná se o jednu z největších hromadných evakuací, která byla v zemi v posledních letech uskutečněna. Podle mluvčího filipínského prezidenta bylo evakuováno více než 720 000 osob. Podle posledních zpráv z dnešního rána nebyl v souvislosti s tajfunem nikdo zraněn, ani nikdo nepřišel o život – na rozdíl od roku 2013, kdy během tajfunu Haiyan zemřelo více než 7 000 osob, připomíná americký list.

 

Americký komik Bill Cosby, kterého více než 50 žen viní ze sexuálního zneužití, „vrací úder“, píše dnes švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Osmasedmdesátiletý komik podal včera u soudu v americkém státě Massachussets žalobu proti celkem sedmi ženám. Jejich obvinění jsou podle Cosbyho „oportunistickým pokusem, jak se obohatit“, píše švýcarský list.

Zahraniční tisk: Uprchlické kvóty jsou nejlepší cestou; EU chce zakázat teenagerům sociální sítě Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.