Zahraniční tisk: Ukrajina přestane nakupovat ruský plyn; Řekové usilují o další miliardy eur

Světová média 24. března píší o tom, že Ukrajina plánuje zastavit k 1. dubnu 2015 nákup ruského plynu. Dále informují o řeckém premiérovi Alexisovi Tsiprasovi, který usiluje v Německu pomocí zvýšení daně na tabákové výrobky a pozdějšího odchodu do penze o další miliardy eur ze záchranného programu.

Ukrajina tvrdí, že od dubna nebude nakupovat plyn z Ruska, píše slovenský deník SME. Podle včerejšího prohlášení ukrajinského ministra pro energetiku plánuje Ukrajina zastavit nákup ruského plynu 1. dubna 2015. Dočasná smlouva o zimních dodávkách plynu z Ruska přestane platit na konci března. Ukrajina zvýšila dovoz plynu ze zemí Evropské unie, čímž výrazně zredukovala svou závislost na dodávkách této komodity z Ruska, připomíná slovenský list.

 

Řekové by měli jít do důchodu až v 67 letech, píše rakouský deník Der Standard. Vyšší daně na tabákové výrobky a na spotřební zboží a pozdější odchod do penze – tak v Berlíně usiluje řecký premiér Alexis Tsipras o další miliardy eur ze záchranného programu pro svou zemi. Včera odpoledne kráčel řecký premiér po červeném koberci ve stejném tempu jako německá kancléřka Angela Merkelová. Fotoaparáty cvakaly a cvakaly. Větší pozornost by byla věnována snad jen prezidentovi Spojených států amerických. Alexis Tsipras sice navštívil Berlín už několikrát před svým zvolením – většinou na pozvání Strany levice – ale včera přijel do Berlína na první oficiální návštěvu ve funkci řeckého premiéra, všímá si rakouský list.

 

Blízký východ pozorně sleduje chování Ruska, píše ruský deník Moscow Times. Vztahy mezi Ruskem a Blízkým východem byly během posledního měsíce ovlivněny několika událostmi. Ukrajinský prezident navštívil mezinárodní veletrh obranného a bezpečnostního průmyslu IDEX 2015 ve Spojených arabských emirátech, což vyvolalo spekulace o tom, že za jeho návštěvou stojí Američané. Dále to byla interpretace dočasného zmizení ruského prezidenta Vladimira Putina a jeho návrat na scénu, a v neposlední řadě samozřejmě hraje roli i vývoj vztahu mezi Ruskem, Íránem a Sýrií. A právě tyto události se společně s arabským postojem vůči zahraniční politice Kremlu stávají v současné době důležitějšími než kdy dříve. A to zejména v souvislosti s transregionálními politickými a ekonomickými vztahy, konstatuje ruský Moscow Times.

 

Britský deník The Guardian svůj dnešní komentář věnoval včera zesnulému prvnímu singapurskému premiérovi. Lee Kuan Yew přezdívaný „otec Singapuru“ byl premiérem této země po více než tři desetiletí, během kterých mimo jiné došlo k odtržení Singapuru od Malajsie a k transformaci země na obchodní a finanční velmoc. Navíc se mu podařilo získat si respekt jak Číny, tak Spojených států, připomíná The Guardian.

 

Americká armáda kontaktovala vojáky, jejichž jména a adresy se objevily na seznamu osob určených k likvidaci vytvořeném sympatizanty Islámského státu, píše americký deník USA Today.  Seznam, který byl zveřejněn na internetu, obsahuje jména stovky pilotů, námořníků a velitelů, kteří se účastnili leteckých útoků proti Islámskému státu v Iráku a Sýrii. Podle amerického ministerstva obrany byly dotyčné osoby o seznamu informovány. Někteří lidé ze seznamu už přitom v armádě nepůsobí, informuje americký USA Today.

 

Zahraniční tisk: Ukrajina přestane nakupovat ruský plyn; Řekové usilují o další miliardy eur Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko vydrží s penězi jen do Velikonoc

    Byznys ·

    Řecku hrozí, že se po Velikonocích dostane do platební neschopnosti. Podle interních výpočtů Evropské komise má řecká vláda dostatek peněz jen do 8. dubna. Od dalšího …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.