Zahraniční tisk: Ukrajina chce znovu získat Krym; Rakousko zavádí nová opatření ohledně migrantů

Zahraniční média píší, že Ukrajina usiluje o opětovné ovládnutí východu svého území, který je pod kontrolou proruských separatistů. Ukrajinský prezident Petro Porošenko si to klade za cíl v roce 2016. Uvedl, že k tomu hodlá použít pouze diplomatické a politické prostředky. Světová média si dále všímají, že Rakousko od konce příštího týdne přestane za své hranice pouštět utečence, kteří zde nepožádají o azyl. Novým opatřením chce řešit ztíženou situaci na své západní hranici s Bavorskem.

Francouzský deník Le Figaro upozorňuje na nový případ výskytu eboly v Sieře Leone, který dnes oficiálně oznámila Světová zdravotnická organizace. Stalo se tak několik hodin poté, co byl vyhlášen konec epidemie eboly v západní Africe. Testy však potvrdily přítomnost viru v těle dívky, která zemřela za podezřelých okolností na severu země. Virus krvácivé horečky je schopný přežit v některých tělesných tekutinách včetně spermatu až jeden rok. Epidemie eboly od svého začátku v prosinci roku 2013 usmrtila více než 11 tisíc lidí. Případy nákazy byly zaznamenány i ve Španělsku a Spojených státech.

 

Indonéská policie zatkla tři osoby podezřelé z podílu na včerejších teroristických útocích v centru Jakarty, píše americký deník USA Today. Zadržení muži podle policie vyvěsili vlajku Islámského státu z okna bytu jednoho z útočníků. K teroristické organizaci Islámský stát, která kontroluje část území Sýrie a Iráku a usiluje o vytvoření chalifátu, se podle USA Today přidalo už 30 tisíc lidí po celém světě včetně několika set Indonésanů a Malajsijců. V jakartské kavárně řetězce Starbucks včera zaútočilo pět mužů s podomácku vyrobenými bombami. Při útoku zemřeli dva civilisté a všichni útočníci.

 

Předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker v britském deníku The Daily Telegraph uvedl, že si je jistý, že se na únorovém summitu Evropská rada dohodne s Velkou Británií na nových podmínkách jejího členství v Evropské unii. Podle Junckera nepůjde o kompromis, ale o dohodu. Referendum o setrvání Velké Británie v Evropské unii by se tak mohlo uskutečnit už v červnu. Junckerovu optimistickou vizi pokroku v jednáních potvrzuje i vstřícnější postoj Evropské unie vůči britským návrhům.

 

Ukrajina usiluje o opětovné ovládnutí východu svého území, který je pod kontrolou proruských separatistů. Země zároveň zahájí jednání o znovuzískání Krymského poloostrova, který byl před dvěma lety anektován Ruskem. Tyto dva cíle pro rok 2016 včera na tiskové konferenci oznámil ukrajinský prezident Petro Porošenko s tím, že k jejich dosažení použije pouze diplomatické a politické prostředky. V cestě mu však podle francouzské rozhlasové stanice RFI stojí nutnost reformovat ústavu, propustit některé vězně a uspořádat místní volby v oblastech kontrolovaných proruskými separatisty.

 

Při testování léků v soukromé laboratoři ve francouzském městě Rennes zemřel jeden z dobrovolníků, všímá si francouzský deník Le Monde. Pět dalších dobrovolníků, kteří se zúčastnili testu léku vyvíjeného evropskou laboratoří, muselo být hospitalizováno. Laboratoř testování přerušila a informovala všechny jeho účastníky. Případ už vyšetřuje francouzská policie.

 

Podle informací slovenského deníku Pravda Rakousko přestane za své hranice pouštět utečence, kteří nepožádají o azyl, ale budou chtít přes alpskou zemi jen přejít. Opatření začne platit koncem příštího týdne, rakouská ministryně vnitra Johanna Miklová-Leitnerová však zatím neuvedla konkrétní datum. Rakousko chce novým opatřením řešit ztíženou situaci na své západní hranici s Bavorskem. Německé úřady tam odmítají vpustit do země jiné utečence než ty, kteří mají v úmyslu v Německu zůstat. Denně tak Německo posílá zpět do Rakouska 200 až 300 lidí.

 

V Atlantském oceánu se poprvé od ledna roku 1938 zformoval hurikán, píše britský deník The Guardian. Hurikán, který dostal jméno Alex, provází vítr o rychlosti téměř 140 kilometrů za hodinu. Úřady na Azorských ostrovech varovaly, že vlny způsobené silným větrem mohou dosahovat výšky až 18 metrů, a na pěti ostrovech vyhlásily nejvyšší stupeň rizika. Vláda na Azorech nechala uzavřít mateřské školy a požádala obyvatele, aby zajistili průchodnost odvodňovacích systémů. Azorské souostroví bylo podle listu The Guardian ohroženo hurikány už dříve. Ty ale obvykle ztratí svou sílu krátce poté, co se dostanou do chladnějších severních vod.

Zahraniční tisk: Ukrajina chce znovu získat Krym; Rakousko zavádí nová opatření ohledně migrantů Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.