Zahraniční tisk: Čtvrtina republikánských guvernérů nepodpoří Trumpa; spolupráce Ruska a Číny

Na základě ankety zahraničních médií nepodpoří kandidaturu miliardáře Donalda Trumpa na amerického prezidenta čtvrtina amerických republikánských guvernérů a členů Kongresu. V moderní americké historii neexistuje podobný případ kdy zvolení zástupci nebo strana hromadně odmítne podpořit svého prezidentského kandidáta. Světová média si dále všímají spolupráce Ruska a Číny proti plánu Spojených států o vytvoření protiraketového štítu v Evropě a Asii.

Švédská královská akademie věd ve Stockholmu dnes oznámila, že Nobelovu cenu za literaturu v roce 2016 získal Bob Dylan. Pětasedmdesátiletý americký zpěvák byl odměněn za vytvoření nových způsobů poetického vyjádření v americké hudbě. Loňskou laureátkou byla běloruská spisovatelka Světlana Alexijevičová, připomíná francouzský deník Le Figaro.

 

Portál WikiLeaks včera publikoval další hackované e-maily Hillary Clintonové z doby prezidentské kampaně. Zveřejněná korespondence se týká jejího placeného projevu, který lze vnímat jako zlehčování teroristické hrozby, nebo interní diskuse o možném vzniku střetu zájmů s Nadací Clintonové. Korespondence také odhaluje slabiny Clintonové v komunikaci s médii a veřejností. Americký deník Washington Post tvrdí, že zveřejnění e-mailů vzbuzuje pochybnosti o kandidatuře Clintonové na post prezidentky Spojených států.

 

Skandálům se nevyhýbá ani republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump, kterého dvě ženy obvinily ze sexuální agrese. Miliardář, který sice veškerá obvinění popřel, však zároveň čelí i problémům se zveřejněním videa z roku 2005, které obsahuje nevhodné poznámky se sexuálním podtextem. Trump bohužel neposlechl radu svých stranických kolegů, podle nichž se měl omluvit a celou aféru uzavřít. Místo toho v poslední debatě otevřel záležitost bývalých milenek Billa Clintona, bývalého amerického prezidenta a manžela jeho demokratické soupeřky, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI.

 

Rusko a Čína potvrdily spolupráci proti plánu Spojených států o vytvoření protiraketového štítu v Evropě a Asii, píše britský deník The Times. Obě země chtějí minimalizovat bezpečnostní důsledky plánu a zamezit, aby USA řešily globální a regionální problémy jednostranně. Podle portálu Epoch Times ruský generál v této souvislosti obvinil Washington, že systém protiraketové obrany má Severoatlantické alianci umožnit zahájení jaderného útoku na Rusko nebo Čínu. Vztahy Ruska a Spojených států se zhoršily po sporech ohledně řešení situace v Sýrii.

 

Po týdnu turbulentních mezinárodních vztahů ruský prezident Vladimir Putin včera na konferenci v Moskvě kritizoval západní země, že ho vyloučily od jednacího stolu a Rusko se tak dostává do izolace. Podle ruského deníku The Moscow Times Rusko ztrácí svého dosavadního spojence Francii a Spojené státy zvažují uvalení dalších sankcí kvůli jeho podpoře syrského prezidenta Bašára Asada, potažmo útoků na Aleppo či hackování serverů Americké demokratické strany.

 

Ministři zahraničí Ruska a Spojených států se v sobotu setkají ve švýcarském Lausanne a budou diskutovat o řešení syrské krize. Jednání se mají zúčastnit také reprezentanti Turecka, Kataru, Saúdské Arábie a Íránu. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov si od schůzky slibuje dosažení dohody. Washington přerušil bilaterální spolupráci s Moskvou minulý týden poté, co obvinil Rusko z útoku na humanitární konvoj v syrském Aleppu, připomíná ruský portál Russia Today.

 

Podle ankety, kterou zveřejnil americký deník USA Today, čtvrtina amerických republikánských guvernérů a členů Kongresu nepodpoří kandidaturu miliardáře Donalda Trumpa na amerického prezidenta. V moderní americké historii neexistuje podobný případ kdy zvolení zástupci nebo strana hromadně odmítne podpořit svého prezidentského kandidáta. Někteří se k němu obrátili zády již před několik měsíci, jiné přesvědčilo publikování skandální nahrávky, kde se miliardář vyjadřuje o ženách. Trump se tedy ve své kampani bude muset spolehnout sám na sebe.

Zahraniční tisk: Čtvrtina republikánských guvernérů nepodpoří Trumpa; spolupráce Ruska a Číny Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.