Zahraniční tisk: Tvrdší sankce KLDR od testování střel neodradí; Tillersonova návštěva Moskvy

Čína a Jižní Korea v pondělí souhlasily s tvrdšími sankcemi proti Severní Koreji. Světová média ale konstatují, že předchozí hrozby týkající se zpřísnění sankcí v minulosti Severní Koreu od testování balistických střel neodradily. Zahraniční tisk si dále všímá, že americký ministr zahraniční Rex Tillerson dnes zavítá do Moskvy. Ruský prezident Vladimir Putin se s ním ale nesejde.

Ještě trochu vyčkejme, než Donaldu Trumpovi udělíme Nobelovu cenu za mír, píše slovenský deník SME. Jestli mu na syrských dětech záleží, tak to bude muset dokázat dalšími kroky. Tento komentář není o tom, jestli je Donald Trump dobrým člověkem či dobrým prezidentem. Nebo jestli byl útok Američanů na Asadovu leteckou základnu správným rozhodnutím. Je o motivech, které amerického prezidenta k tomuto činu – a ke způsobu jeho vykonání – vedly. Nikdo nepochybuje o tom, že pro civilisty v Sýrii, kteří uvízli ve svém vlastním státě s několika bojujícími stranami, které neváhají použít proti svým občanům chemické zbraně, je akce Donalda Trumpa vítaným signálem, že nejsou zcela napospas vydaní osudu. Lidmi na celém světě otřásly záběry rodičů s mrtvými či polomrtvými dětmi v náručí poté, co na ně Asad údajně zaútočil nervovým plynem. Všichni jsme si pomysleli, že někdo už něco musí udělat. A někdo něco skutečně udělal, konstatuje slovenský list.

 

Ministr zahraničních věcí USA Rex Tillerson před nadcházející cestou do Moskvy prohlásil, že Spojené státy americké budou bránit nevinné civilisty „kdekoliv na světě“, informuje britský deník The Guardian. Toto jeho prohlášení se objevilo v době, kdy jsou vztahy mezi USA a Ruskem kvůli situaci v Sýrii velmi napjaté. Rex Tillerson tato slova pronesl během pondělní návštěvy jednoho místa v Itálii, kde v roce 1944 došlo k nacistickému masakru. Jeho vyjádření však jednoznačně odkazovalo na čtvrteční rozhodnutí vlády prezidenta Donalda Trumpa zahájit letecký útok na syrskou leteckou základnu, ze které byl podle USA zahájen chemický útok na civilisty, uzavírá britský list.

 

Ruský prezident Vladimir Putin se v Moskvě nesetká s ministrem zahraničních věcí USA, informuje ruský deník Moscow Times. V pondělí to ruské tiskové agentuře TASS oznámil mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov. Americký ministr zahraničních věcí Rex Tillerson do Moskvy přiletí ve středu a setká se tam se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Ministři by na své schůzce měli diskutovat o celé řadě bezpečnostních témat, včetně Sýrie, Ukrajiny a Severní Koreje, jakož i vztahů mezi oběma zeměmi. Právě ty totiž zůstávají po nedávném americkém bombardování syrské letecké základy ovládané ruským spojencem, syrským prezidentem Asadem, poněkud napjaté, uzavírá ruský list.

 

Země bez možností, tak svůj komentář nazval švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Režim v Pchjongjangu nemá zájem na tom, aby se současná napjatá situace nějak měnila. Pokud by Spojené státy americké napadly Severní Koreu, byl by Pchjongjang schopen čehokoliv. Americký prezident Donald Trump má s některými svými předchůdci již po několika týdnech ve funkci prezidenta USA něco společného – alespoň tedy v oblasti zahraniční politiky. Zvažuje totiž vojenský zásah proti Severní Koreji. K podobným úvahám ve Washingtonu docházelo i dříve. Nejdále tyto úvahy zašly v roce 1994, když byl prezidentem USA Bill Clinton. Tehdy se zvažoval útok na jadernou výzkumnou laboratoř Yongbyon, připomíná švýcarský list.

 

Čína a Jižní Korea v pondělí souhlasily s tvrdšími sankcemi proti Severní Koreji, píše americký deník New York Times. Pokud bude Severní Korea provádět jaderné testy nebo testy mezikontinentálních balistických střel, dojde ke zpřísnění sankcí ze strany Číny a Jižní Koreje. Spojené státy americké svůj tlak na Severní Koreu již zvýšily – a to přesunem americké letadlové lodě a dalších bojových plavidel blíže ke Korejskému poloostrovu. Předchozí hrozby týkající se zpřísnění sankcí však v minulosti Severní Koreu od testování neodradily, konstatuje americký list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Tvrdší sankce KLDR od testování střel neodradí; Tillersonova návštěva Moskvy Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. USA vyslaly ke Koreji svou letadlovou loď

    Společnost ·

    Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.