Zahraniční tisk: Turecko popírá účast vojáků v Sýrii; smrt v rodině zažilo 79 % syrských dětí

Světová média dne 15. února píší o tom, že turecký ministr obrany Ismet Yilmaz popírá obvinění poukazující na přítomnost tureckých vojáků v Sýrii. Média si dále všímají toho, jaký dopad má na syrské děti občanská válka. Americký Institut pro migrační politiku uvedl, že smrt v rodině zažilo 79 % malých Syřanů a 60 procent z nich bylo svědkem násilí.

Turecký ministr obrany Ismet Yilmaz popřel zprávu o přítomnosti tureckých vojáků v Sýrii a uvedl, že Turecko tuto možnost nezvažuje. Podle deníku Hurryiet Daily News ministr obrany tak reagoval na obvinění syrské vlády, že mezi 100 ozbrojenci, kteří v sobotu pronikli s těžkou vojenskou technikou na území Sýrie s cílem podpořit povstalecké skupiny bojující v syrském hlavním městě Damašku, byli i turečtí vojáci.

 

Bývalý izraelský premiér Ehud Olmert dnes nastoupil do vězení k výkonu devatenáctiměsíčního trestu za korupci, a stal se tak prvním bývalým předsedou izraelské vlády, který skončil za mřížemi, všímá si francouzský deník Le Figaro. Sedmdesátiletý bývalý politik byl v letech 1993-2003 usvědčen z přebírání úplatků. Sám Olmert na videonahrávce uznal, že se za dobu své kariéry sice dopustil chyb, nicméně obvinění z korupce popřel.

 

Britský deník The Guardian informuje o útoku na provizorní nemocnici provozovanou humanitární organizací Lékaři bez hranic v guvernorátu Idlib na severu Sýrie. Syrská observatoř lidských práv sídlící ve Velké Británii z útoku podezírá ruské vojáky a uvedla, že při útoku zahynulo 9 lidí. Rusko podporuje syrská vládní vojska v severní Sýrii. Spoluzakladatel Lékařů bez hranic Bernard Kouchner už dříve řekl, že bombardování nemocnic je častou „nehodou“, ale zároveň je označil za válečný zločin.

 

Americký prezident Barack Obama naléhavě požádal svého ruského kolegu Vladimira Putina, aby ukončil bombardování umírněné opozice režimu prezidenta Bašára Asada v Sýrii. Spojené státy vyzvaly také Turecko k zastavení útoků na Kurdy. Během telefonického rozhovoru s Putinem Obama podle španělského deníku El Mundo hovořil o rozhodnutí a dohodě, které bylo dosaženo na konferenci o bezpečnosti v Mnichově minulý týden, o dosažení příměří v Sýrii během tohoto týdne a poslání humanitární pomoci do obležených oblastí.

 

Magazín Foreign Affairs se zamýšlí nad dopadem občanské války na syrské děti. Z údajů amerického Institutu pro migrační politiku vyplynulo, že smrt v rodině zažilo 79 procent malých Syřanů a 60 procent z nich bylo svědkem násilí. V uprchlickém táboře v Turecku se toto trauma odráží ve výkresech dětí, které se účastní programu, jehož cílem je pomoci jim přizpůsobit se životu v nové zemi. Na kresbách se objevují pozemské krajiny i násilí a smrt. Mnohé z dětí podle Foreign Affairs doufají, že se jednoho dne do svého domova vrátí.

 

O vyloučení Řecka z schengenského prostoru kvůli neplnění povinností vůči migrantům mluví už i ekonomičtí experti Křesťanskodemokratické unie německé kancléřky Angely Merkelové, píše slovenský deník Pravda s odvoláním na článek Die Welt. Ekonomické křídlo strany v čele s Wolfgangem Steigerem požaduje dočasné zavření hranic Evropské unie a vyloučení Řecka ze schengenského prostoru, pokud se neprosadí společné evropské řešení. Od Merkelové se tedy na nastávajícím summitu EU tento týden v Bruselu očekává tvrdý postoj.

 

Předseda Evropské rady Donald Tusk příští týden navštíví evropské metropole. Cílem jeho cesty je podle serveru francouzské rozhlasové stanice RFI přesvědčit skeptiky a získat co největší podporu návrhu předběžné dohody o reformě členství Velké Británie v Evropské unii. Dohoda by měla zamezit případnému Brexitu, tedy vystoupení Velké Británie ze zemí evropské osmadvacítky. Francie nicméně možnost změn evropských smluv vylučuje. Dohoda bude předložena zástupcům evropských zemí na summitu v Bruselu příští čtvrtek a pátek. Bez ohledu na to, jestli bude schválena, o členství ostrovního království v Evropské unii rozhodnout sami Britové prostřednictvím referenda, píše RFI.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Turecko popírá účast vojáků v Sýrii; smrt v rodině zažilo 79 % syrských dětí Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Na summitu EU hrozí střet mezi Merkelovou a V4

    Společnost ·

    Na nadcházejícím summitu EU hrozí otevřený střet mezi německou kancléřkou Angelou Merkelovou a zeměmi, které odmítají její plán na řešení uprchlické krize ve spoluprác…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.