Zahraniční tisk: Turecko představí v květnu novou migrační dohodu; bitva o Mosul se blíží konci

Světová média píší o tom, že Turecko opět pohrozilo zrušením migrační dohody s Evropskou unií. Ankara má v květnu představit novou dohodu o bezvízovém styku s Evropskou unií. Pokud unie tuto dohodu nepřijme, hrozí Ankrara, že migrační dohodu zablokuje. Zahraniční média dále píší, že v Sýrii pokračuje odsun bojovníků Islámského státu z Mosulu. Znovudobytí iráckého města by mohlo skončit v půlce května.

Ve Francii dnes začalo druhé kolo prezidentské kampaně, v němž se utkají centristický kandidát Emmanuel Macron a lídryně extrémně pravicové Národní fronty Marine Le Penová. Francouzský deník Le Figaro si všímá situace na pařížské burze, která po prvním kole voleb skončila v zelených číslech. Banky předpokládají vítězství Macrona, které by mělo opět přitáhnout zahraniční investory k francouzským akciím.

 

Francouzský deník Le Monde v souvislosti s Macronovým vítězstvím v prvním kole francouzských prezidentských voleb hovoří o šíleném vzestupu politického nováčka. Bývalý bankovní specialista Macron kvůli prezidentské kandidatuře vloni v srpnu opustil ministerstvo hospodářství, kde pracoval dva roky. Stranu En March!, kterou dosavadní prezident Hollande považoval spíše za mládežnické hnutí, založil 6. dubna 2016. Hollande však v jeho úspěch příliš nevěřil.

 

Evropské deníky se shodují, že druhé kolo prezidentských voleb ve Francii se stane především plebiscitem o unii. Nedělní první kolo bylo především porážkou tradičních politických stran. Aby „měkký centrista“ Macron zvítězil nad „tvrdou extremistkou“ Le Penovou, která se staví do role outsidera systému, bude muset vytříbit svůj profil. Nestačí pouze působit mile, cituje slovenská Pravda švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Výsledky voleb nicméně svědčí o zoufalé politické situaci ve Francii, kde přes 40 % voličů odevzdalo hlas kandidátům, kteří chtějí zúčtovat se systémem.

 

Ankara opět pohrozila zrušením migrační dohody s Evropskou unií. Informuje o tom turecký deník  Hürriyet Daily News, podle kterého by Turecko mělo v květnu představit novou dohodu o bezvízovém styku s Evropskou unií. Pokud unie tuto dohodu nepřijme, hrozí Ankrara, že migrační dohodu zablokuje. Původní dohodu uzavřela EU s Tureckem vloni v březnu s cílem zastavení ilegální migrace a převaděčství. Turecko se zavázalo přijímat zpět všechny Syřany, kteří se z Turecka ilegálně dostali na Řecké ostrovy, a naopak Evropská unie měla přijmout stejný počet syrských uprchlíků z Turecka.

 

V Sýrii pokračuje odsun bojovníků Islámského státu z Mosulu, všímá si britský deník The Times. Prchající džihádisté zabíjejí všechny obyvatele, kteří se snaží z města utéct. Dlouhý a vyčerpávající boj proti chalífátu vyhlášenému vůdcem džihádistů Abú Bakrem Bagdádím v červnu 2014 je tak nyní téměř u konce a irácká armáda ve městě kousek po kousku postupuje. Podle portálu Iraquinews by měl být Mosul dobyt do poloviny května.

 

Omezování imigrace, které prosazuje americký prezident Donald Trump, bude Spojené státy stát spoustu peněz, míní americký deník U.S. News. Trumpovy kroky v oblasti imigrace však budou mít dalekosáhlé důsledky také pro stovky tisíc potenciálních imigrantů, kteří budou donuceni žít v chudobě a útlaku v méně rozvinutých zemích. V samotných Spojených státech pak ubyde lidí hledajících práci. Ekonomové odhadují, že zrušení migračních omezení by zdvojnásobilo světové HDP, upozorňuje U.S. News.

 

Americký portál International Business Times píše, že zemská atmosféra nyní obsahuje nejvíce oxidu uhličitého za několik milionů let. Na vině je rychlé zintenzivnění činnosti lidstva v posledních stech letech. Množství CO2 v atmosféře sice cyklicky klesá a stoupá v obdobích oteplování a ochlazování, avšak přibývání skleníkového plynu je nyní vlivem lidské aktivity rychlejší. Množství CO2 také přímo koreluje s teplotou, a proto lze očekávat, že také oteplování bude rychlejší.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Turecko představí v květnu novou migrační dohodu; bitva o Mosul se blíží konci Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Nominujte svou oblíbenou firmu na Český Goodwill 2017

    Komerční sdělení ·

    Český Goodwill 2017 - ocenění pro firmy, kterých si lidé váží – znovu podpoří podnikatele a společnosti, které ke svému podnikání přistupují odpovědně. Pátý ročník oce…

  2. Ve Francii začalo první kolo prezidentských voleb

    Společnost ·

    Ve Francii začalo v neděli první kolo prezidentských voleb, ve kterém 47 milionů voličů rozhodne o tom, kteří dva z 11 kandidátů postoupí do druhého kola. Za favorita …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.