Zahraniční tisk: Turecko opět obvinilo Rusko z porušení vzdušného prostoru

Zahraniční média píší o tom, že turecký prezident Recep Erdogan včera opět obvinil Rusko z porušení tureckého vzdušného prostoru. Rusko-turecké vztahy jsou na bodu mrazu už od listopadu minulého roku, kdy turecká stíhačka sestřelila ruský bombardér Su-24. Světová média si všímají, že Maďarsko bude o migračních kvótách rozhodovat v referendu. Přestože rozhodnutí tohoto druhu není možné vázat na lidové hlasování, Brusel nakonec Maďarsku právo na uspořádání referenda přiznal.

Maďaři budou v referendu vyjadřovat svůj souhlas s migračními kvótami prosazovanými Evropskou unií, všímá si britský deník The Daily Telegraph. Maďarský premiér Viktor Orbán Evropskou unii kritizoval, že se zavedením povinných kvót přijímaných běženců snaží změnit etnickou, kulturní a náboženskou identitu maďarských i evropských obyvatel. S politikou Bruselu nesouhlasí jen Maďarsko, ale i další středoevropské země. Zatím se podařilo „umístit“ jen 600 migrantů z celkového počtu 160 tisíc. Přestože jsou členské státy unie vázány rozhodnutím Rady ministrů a rozhodnutí tohoto druhu není možné vázat na lidové hlasování, Brusel nakonec podle francouzského deníku Le Monde Maďarsku právo na uspořádání referenda přiznal.

 

Turecký prezident Recep Erdogan včera opět obvinil Rusko z porušení tureckého vzdušného prostoru, píše ruský deník The Moscow Times s odvoláním na deník Hürriet. Erdogan o porušení vzdušného prostoru Turecka mluvil už letos v lednu a Rusku pohrozil možnými důsledky. Ruské ministerstvo obrany však obvinění odmítlo. Rusko-turecké vztahy se přitom zhoršily už v listopadu, kdy turecká stíhačka sestřelila ruský bombardér Su-24.

 

Podle britského deníku The Guardian se ruský prezident Vladimir Putin osobně angažuje ve snaze o příměří v Sýrii, na kterém se Rusko se Spojenými státy dohodlo v pondělí ve Washingtonu. Kvůli zrealizování příměří se už o tomto víkendu Putin telefonicky spojil s vedoucími představiteli Saúdské Arábie, Izraele a Sýrie a přerušil letecké útoky v Sýrii. Podle Ruska už příměří podepsaly některé bojující skupiny v Sýrii, avšak s výjimkou džihádistů Islámského státu a Fronty an-Nusrá. Zatím však není jasné, zda příměří schválí všechny opoziční skupiny v Sýrii.

 

Belgický deník Le Soir se zamýšlí nad kritikou kontrol na belgické hranici ze strany francouzského ministra vnitra Bernarda Cazeneuva. Úterním dočasným zavedením pohraničních kontrol se Belgie snaží zabránit případnému příchodu migrantů z uprchlického tábora u francouzského Calais na své území. Cazeneuve, který zdůraznil, že Francie nezamýšlí tábor zrušit, ale poskytnout žadatelům o azyl humanitární pomoc, se zejména pozastavil nad tím, že o rozhodnutí Belgie nebyl předem informován.

 

Ministři zahraničí a vnitra osmi balkánských zemí se včera setkali na konferenci ve Vídni s cílem posílit regionální spolupráci a snížit počet uprchlíků, kteří se do střední Evropy dostávají balkánskou cestou. Rakousko podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI schůzku svolalo kvůli neschopnosti Bruselu snížit počet běženců a rozdělit je mezi členské státy Evropské unie. Účastníci konference se shodli na zřízení společného operačního centra ve Vídni od 1. dubna a na spolupráci s Interpolem a Europolem v boji proti ilegálním převaděčům.

 

Bolivijci v nedávném referendu těsně vyjádřili svůj nesouhlas se změnou ústavy, která by současnému prezidentu Evu Moralesovi umožnila ve volbách v roce 2019 znovu kandidovat na nejvyšší státní post. Morales však místo sebekritiky ze svého neúspěchu obvinil opozici a sociální sítě, píše španělský deník El País. Bolivijský lídr uvedl, že respektuje výsledky referenda jako součást demokracie. Těsné výsledky svědčí o přetrvávající silné podpoře Moralese, který před rokem a půl volby vyhrál s 60 procenty hlasů.

 

Slovenský deník SME komentuje zveřejnění respektovaného žebříčku společnosti Mercer, ve kterém se Praha na 69. pozici stala nejvýše postaveným městem střední a východní Evropy v hodnocení kvality života. Bratislava přitom podle SME na 81. místě viditelně zaostává. Nejlepším městem se stala opět Vídeň před Mnichovem. Nejhůře dopadlo hlavní město Iráku Bagdád. Studie porovnává zejména socioekonomické podmínky života ve městech. Do první pětatřicítky se překvapivě nedostal Londýn, Paříž ani New York kvůli zranitelnosti vůči terorismu.

Zahraniční tisk: Turecko opět obvinilo Rusko z porušení vzdušného prostoru Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.