Zahraniční tisk: Turecko blokuje rozšíření mise NATO; zatčení zaměstnance Mossack Fonseca

Zahraniční média píší 16. června o tom, že Turecko blokuje rozšíření mise Severoatlantické aliance (NATO) v Egejském moři. Požaduje ukončení mise. Světová média si dále všímají zatčení zaměstnance advokátní kanceláře Mossack Fonseca figurující v aféře s únikem takzvaných panamských dokumentů. Byl obviněn z krádeže důvěrných informací.

Bitky fotbalových chuligánů se přesouvají na diplomatickou půdu, míní portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov povolal ke schůzce francouzského velvyslance v Moskvě ve věci ruských fotbalových výtržníku na turnaji Euro 2016. Důvodem je zadržení 43 ruských fanoušků po nedělních potyčkách v Marseille po fotbalovém utkání Ruska a Anglie. Dvacet lidí již policie propustila, ale tři budou dnes postaveni před soud. Zbývajících dvacet fanoušků bude v pondělí vyhoštěno. Rusko se bude muset z problémů poučit, tvrdí RFI. Bude totiž organizátorem příštího mistrovství v roce 2018 a je nutné, aby proti rasismu a násilí svých fanoušků zakročilo.

 

Ve Švýcarsku byl zatčen zaměstnanec advokátní kanceláře Mossack Fonseca figurující v aféře s únikem takzvaných panamských dokumentů. Podle amerického deníku The New York Times byl následně obviněn z krádeže důvěrných informací a v rámci vyšetřování kauzy mu byl zabaven počítač. Švýcarský list Le Temps podrobnosti zatčení neposkytl ani nezveřejnil jméno zatčeného nebo podrobnosti o něm. Podnět k vyšetřování podala přímo firma Mossack Fonseca.

 

Vyšetřovací komise Organizace spojených národů obviňují takzvaný Islámský stát z genocidy a válečných zločinů proti lidskosti, kterých se dopustil vůči náboženské menšině jezídů v Iráku i Sýrii. Jak uvádí švýcarský list Le Temps, podle zprávy vydané dnes v Ženevě se příslušníci radikální skupiny měli dopouštět vražd, sexuálního otroctví, zotročování, mučení a nelidského a ponižujícího zacházení s jezídy. Islámský stát se dokonce netajil svým úmyslem jezídy zcela vyhladit.

 

Vrak letadla společnosti EgyptAir 804, který se před měsícem zřítil do Středozemního moře s 66 lidmi na palubě, byl nalezen, informuje americký deník USA Today. K objevu, který oznámily egyptské úřady, došlo jen pár dní před vypršením třicetidenní životnosti baterie pro nouzové signály. Francouzská loď La Place zachytila signály jednoho ze záznamníku letounu již před dvěma týdny. Data z něj získaná by měla pomoci vysvětlit příčinu pádu letadla.

 

Írán vyžaduje prostřednictvím Mezinárodního soudního dvora uvolnění svých finančních prostředků. Spojené státy totiž zmrazily dvě miliardy dolarů jako kompenzaci rodinám obětí atentátů íránské vlády. Částku podle amerického práva požadují tisíce obětí a rodin obětí. Mezi žadateli jsou i příbuzní 241 amerických vojáků, kteří byli v roce 1983 zabiti při dvou sebevražedných atentátech v Berjútu, dodává francouzský deník Le Figaro.

 

Turecko blokuje rozšíření mise Severoatlantické aliance v Egejském moři, všímá si americký deník The Wall Street Journal. Spojené státy, Velká Británie a Německo plánují misi rozšířit z důvodu potírání ilegálních převaděčů v Egejském moři. Lodě aliance začaly hlídkovat v okolí řeckých ostrovů Lesbos a Chios před čtyřmi měsíci, Turecko však požaduje ukončení mise.

 

Horké nápoje pravděpodobně zvyšují u lidí riziko rozvoje rakoviny. Nebezpečné jsou konkrétně nápoje teplejší než 65 °C, které podle vědců mohou způsobovat rakovinu jícnu, což je osmá nejčastější forma rakoviny na světě. Pití kávy, čaje nebo jiných horkých nápojů totiž může mít za následek popáleniny jícnu, které jsou rizikovým faktorem vzniku rakoviny. Tuto skutečnost vědci objevili při výzkumu karcinogenních vlastností kávy a maté. Horké nápoje se tak dostaly do stejné kategorie rakovinotvornosti jako olovo, benzín a výfukové plyny, píše americký portál CNN. Káva sama o sobě však rakovinu nezpůsobuje.

Zahraniční tisk: Turecko blokuje rozšíření mise NATO; zatčení zaměstnance Mossack Fonseca Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Rusko dojednalo v Aleppu dvoudenní příměří

    Společnost ·

    Rusko zprostředkovalo osmačtyřicetihodinové zastavení palby v syrském Aleppu. Oznámila to agentura TASS s odvoláním na informaci ministerstva obrany. Příměří, údajně d…

  2. Reorganizace policie se odloží o měsíc

    Společnost ·

    Chystaná reorganizace policie se odloží ze začátku července na začátek srpna. Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman na úterním mimořádném jednání Bezpečnostní rady stát…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.