Zahraniční tisk: Turecko a Rusko zrušily obchodních omezení; Temerův rok vlády o samotě

Světová média si všímají, že Turecko a Rusko včera v Istanbulu podepsaly dohodu o zrušení obchodních omezení. Potvrdily tím normalizaci vztahů po krizi mezi oběma, které zapříčinilo sestřelení ruského letadla v roce 2015. Zahraniční média dále píší o brazilském prezidentu Michelu Temerovi, který čelí nejhorší politické krizi od svého nástupu do funkce. Ačkoliv čelí obvinění z korupční aféry, trvá na tom, že nebude rezignovat.

Podle francouzského deníku Le Figaro britská policie již zná identitu teroristy, který se včera odpálil po koncertě americké zpěvačky Ariany Grande. Útok si vyžádal 22 obětí a řadu zraněných, z nichž někteří stále bojují o život. Mezi oběťmi jsou také děti. Britská premiérka Theresa Mayová řekla, že se jedná o útok osamělého sebevražedného útočníka. Zpěvačka potvrdila, že koncert v Paříži se 7. června uskuteční.
 
Dvojnásobný vrah Jiří Kajínek odsouzený na doživotí putuje na svobodu, český prezident Miloš Zeman dnes dopoledne podepsal jeho milost. Podle slovenského deníku Pravda tak Česko přichází o nejznámějšího vězně a získává novou celebritu. Součástí milosti je však také sedmiletá podmínka, která Kajínkovi ukládá, že se 7 let nesmí dopustit trestného činu. Před branou věznice už pátý den vyčkávají televizní štáby, aby zachytily první kroky Jiřího Kajínka na svobodě.
 
Severní Korea včera sdělila, že úspěšně otestovala balistickou raketu na pevné palivo, schopnou zasáhnout nejen Japonsko, ale i hlavní americké vojenské základny. Na zkoušku dohlížel sám severokorejský vůdce Kim Čong-un, který následně schválil nasazení tohoto systému k akci a dokonce řekl, že by měl být rychle vyráběn ve velkém. Jde o druhý jihokorejský raketový test v průběhu týdne. Světové země na Pchjongjang tlačí, aby omezil svůj raketový a jaderný program, dodává americký portál abcNEWS.
 
Bývalá jihokorejská prezidentka Pak Kun-hje byla dnes poprvé postavena před soud, kde se bude zodpovídat z 18 bodů obvinění. Sesazená prezidentka čelí obžalobě z korupce, zneužití moci, vyzrazení státního tajemství a vytvoření černé listiny obsahující jména 10 tisíc umělců, kteří příliš kritizovali její vládu. Tento obrovský skandál způsobil ohromné demonstrace a vedl k jejímu sesazení 10. března, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI.
 
Turecko a Rusko včera v Istanbulu na závěr summitu Organizace pro černomořskou hospodářskou spolupráci podepsaly dohodu o zrušení obchodních omezení, která byla zavedena po krizi mezi oběma zeměmi vzniklé po sestřelení ruského letadla v roce 2015, všímá si turecký deník Hürriyet Daily News. Dohodu podepsali vicepremiéři obou zemí, jejím cílem je normalizace a rozvíjení hospodářských vztahů a podpora bilaterálního obchodu mezi Ruskem a Tureckem, vysvětluje deník.
 
Turecké ministerstvo zahraničí poslalo včera americkému velvyslanci protestní diplomatickou nótu. Týkala se „agresivního“ chování americké bezpečnostní služby během násilností mezi tureckými strážemi a demonstranty při květnové návštěvě tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana ve Washingtonu. Diplomatický rozpor mezi oběma zeměmi zesílilo také předvolání amerického velvyslance v Ankaře, podotýká americký deník The Washington Post. Záběry z bitky šířené pomocí sociálních médií vyvolaly ve Spojených státech pobouření a výzvy ke stíhání turecké stráže a dokonce i k vyhoštění turecké velvyslankyně ve Washingtonu.
 
Brazilský president Michel Temer, rok vlády o samotě – to je titulek článku španělského deníku El País. Temer, který převzal vládu po sesazené prezidentce Dilmě Rousseffové, v současné, nejhorší politické krizi od svého nástupu do funkce, trvá na tom, že nebude rezignovat. V neděli se dokonce kvůli jeho odstoupení sešli zástupci tří hlavních stran tvořících koaliční vládu. Téhož dne demonstranti v 19 brazilských městech proti Temerovi protestovali kvůli jeho údajnému zapojení do korupční aféry a požadovali nové volby.
 
 
Zdroj: Zet
 
 
Zahraniční tisk: Turecko a Rusko zrušily obchodních omezení; Temerův rok vlády o samotě Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Kajínek je volný, opustil rýnovickou věznici

    Společnost ·

    Nejznámější český vězeň a dvojnásobný nájemný vrah Jiří Kajínek byl dnes propuštěn z rýnovické věznice v Jablonci nad Nisou. Prezident Miloš Zeman mu udělil milost. Še…

  2. Rusko si u WTO stěžovalo na Ukrajinu

    Společnost ·

    Rusko podalo u Světové obchodní organizace (WTO) rozsáhlou stížnost na Ukrajinu. Stěžuje si, že čelí ze strany Ukrajiny velkému množství omezení, zákazů, požadavků a p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.