Zahraniční tisk: Trumpovy sympatie k Obamovi; atentát na německý konzulát v Afghánistánu

Světová média dne 11. listopadu informují o tom, že americký prezident Barack Obama se sešel v Bílém domě se svým následovníkem Donaldem Trumpem. Ten řekl, že jeho předchůdce dosáhl na mnoho vynikajících věcí a bylo mu ctí se s ním setkat. Zahraniční tisk dále píše o tom, že došlo k sebevražednému atentátu na německý konzulát v severoafghánském Mazar Šarífu. Talibanský útočník zabil nejméně čtyři osoby a desítky dalších lidí zranil. 

Německá ministryně obrany Ursula von der Leyen vyzvala budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby Severoatlantickou alianci vnímal jako soubor sdílených morálních hodnot a ne jako firmu. Zároveň ho vyzvala, aby co nejdříve vyjasnil svůj vztah k Rusku. Během své prezidentské kampaně totiž Trump prohlásil, že NATO by nemělo bránit členské země, které nepřispívají dostatečně do společné pokladny Aliance. Zároveň nevyloučil ani jeho rozpuštění a zpochybňoval hospodářské sankce proti Moskvě, jak připomíná portál německého rozhlasu Deutsche Welle.
 
Po devadesátiminutovém jednání v Bílém domě s americkým prezidentem Barackem Obamou prohlásil Donald Trump, že jeho předchůdce dosáhl mnoha vynikajících věcí a bylo mu ctí se s ním seznámit. Demokrat Obama nastupujícího prezidenta Trumpa zase v Oválné pracovně ujistil, že udělá vše pro plynulé předání moci, uvádí britský deník The Guardian. Oba politici se setkali osobně vůbec poprvé a podle novinářů dokázali před veřejností svoje názorové rozdíly odložit stranou. Republikán Trump by měl složit prezidentský slib v lednu.
 
Nejméně jedno vojenské letadlo už tento týden vzlétlo z ruské letadlové lodi ve Středomoří k syrskému Aleppu. Americkému časopisu The Foreign Policy to potvrdil nejmenovaný ruský armádní expert. Zároveň naznačil, že Moskvě jde o to, aby si její vojenské námořnictvo vybudovalo světový respekt. Víc než o dodržení slova ohledně politického řešení pětiletého konfliktu v Sýrii.
 
Německý konzulát v severoafghánském Mazar Šarífu napadl sebevražedný útočník Talibanu. Atentátník se odpálil v autě plném výbušnin a následkem exploze připravily o život nejméně čtyři osoby a desítky dalších lidí zranily. Hnutí Taliban, které se k akci přihlásilo, tvrdí, že šlo o odplatu za letecký útok Severoatlantické aliance z minulého týdne, uvádí slovenský deník Pravda.
 
Ruské ministerstvo obrany tvrdí, že americké nálety v severoiráckém Mosulu jen komplikují situaci místních obyvatel. Podle mluvčí resortu prchají Iráčané nejen před Islámským státem, ale i spojeneckými nálety, které koordinuje Pentagon. Ruský deník The Moscow Times připomíná, že irácká armáda s podporou kurdských Pešmergů a americké armády zahájila ofenzivu proti Mosulu okupovanému Islámským státem v polovině října.
 
Banky zemí Evropské unie nemají dostatečné kapitálové rezervy pro zavedení nových systémových pravidel, která mají platit od roku 2018. Dozorčí bankovní orgán EBA připomíná, že pro případy nevýhodných půjček mají mít finanční ústavy stranou až o třetinu vyšší kapitál než nyní. Podle agentury Reuters, se tak mají daňoví poplatníci vyhnout doplácení ztrát ze státního rozpočtu, jako k nim docházelo za finanční krize v letech 2007 až 2009.
 
Globální policejní agentura Interpol si za svého předsedu vybrala čínského policejního úředníka. Jmenování tajemníka čínského ministra vnitra Menga Hongweie na indonéské konferenci Interpolu může být některými zeměmi vnímáno jako kontroverzní. Peking po světě dohledává pachatele údajných ekonomických podvodů, ale ne vždy předkládá místním sborům důkazy o jejich vině. Jak podotýká portál německého rozhlasu Deutsche Welle někteří pronásledování korupčníci z Číny můžou být pouze součástí tamních ideologických a politických čistek.
 
V dvaaosmdesáti letech zemřel kanadský zpěvák Leonard Cohen. Autor baladických hitů jako So Long Marianne nebo Im Your Man ještě minulý měsíc vydal desku a v rozhovorech prohlásil, že je připraven zemřít. Do rock 'n' rollové síně slávy byl tento básník, hudebník a literát s podmanivým hlasem přijat roku 2008, připomíná portál Deutsche Welle. Smuteční obřad bude mít v kalifornském Los Angeles.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Trumpovy sympatie k Obamovi; atentát na německý konzulát v Afghánistánu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Penta prodala Florentinum čínské skupině CEFC

    Byznys ·

    Investiční skupina Penta dnes podepsala dohodu o prodeji svého administrativního komplexu Florentinum čínské skupině CEFC, která podala nejvyšší nabídku. Uvedla to v t…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.