Zahraniční tisk: Trumpovo neefektivní vládnutí; zatčení Putinova kritika Navalného

Světová média dne 27. března rekapitulují dva měsíce prezidentování Donalda Trumpa. Minulý týden byl podle komentářů ukázkou, jak chaotický, neefektivní a neschopný bude výkon jeho funkce. Zahraniční tisk dále informuje, že v Rusku došlo k zatčení Alexeje Navalného, který je velkým kritikem Vladimira Putina. Stalo se tak po obřích protestech proti současnému prezidentovi. 

„Donald Trump: Dva měsíce poté“ – tak svůj komentář nazval slovenský deník SME. Jsou to přesně dva měsíce od okamžiku, kdy Donald Trump začal vykonávat funkci prezidenta Spojených států amerických. A minulý týden je dokonalou momentkou toho, jak chaotické, neefektivní a neschopné bude Trumpovo prezidentování – a to bez ohledu na to, jak dlouho bude trvat. O absurdním divadle jste možná už slyšeli, teď vás však vítá absurdní politika. Hned na začátku minulého týdne vypovídal ředitel FBI James Comey před kongresem USA, přičemž tvrdil, že lidé blízcí kampani Donalda Trumpa byli vyšetřováni v souvislosti s tajnou kooperací s ruskou výzvědnou službou, a to kvůli nabourání se do e-mailových účtů lídrů Demokratické strany před loňskými prezidentskými volbami. James Comey pod přísahou důrazně odmítl Trumpovo absurdní tvrzení o příkazu Baracka Obamy k odposlechům Donalda Trumpa. Podobné odvádění pozornosti se nepochybně stalo standardem nového amerického prezidenta a patří ke zpátečnické podstatě „trumpismu“, míní slovenský list.

 

Rakousko bude v souvislosti s brexitem výrazně ovlivněno, píše rakouský deník Der Standard. Vídeň bude muset kvůli brexitu sáhnout hluboko do kapsy – bude muset do Bruselu platit o 400 milionů více než doposud. Volání rakouského ministra zahraničních věcí Sebastiana Kurze po omezování výdajů v rámci rozpočtu Evropské unie má konkrétní finančně-politické pozadí. Je jasné, že odchod Velké Británie z EU způsobí velkou finanční rošádu. Méně známá je skutečnost, že čtyři členské státy EU mají v souvislosti s placením příspěvků jisté zvýhodnění, které však s uskutečněním brexitu zmizí. A právě kvůli tomuto zvýhodnění budou Německo, Švédsko, Nizozemí a Rakousko brexitem extrémně zasaženy, uzavírá rakouský list.

 

V Rusku byl zatčen velký Putinův kritik, píše americký deník New York Times. Ruská policie v neděli během celostátních protikorupčních demonstrací zatkla stovky osob. Během demonstrací v Moskvě, kde se v neděli sešly tisíce protestujících – čímž se nedělní protesty staly největšími protesty proti politice současného ruského prezidenta během posledních pěti let – byl zadržen také opoziční lídr Alexej Navalnyj. Protestní akce se konaly také v dalších 99 městech v Rusku. Úřady v 17 městech však protestní akce prohlásily za nelegální, uzavírá americký list.

 

Německá CDU slaví úspěch v Sársku, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Malou německou spolkovou zemi Sársko povedou pravděpodobně i v budoucnosti křesťanští demokraté německé kancléřky Angely Merkelové. CDU byla v Sársku se svou kandidátkou Annegret Kramp-Karrenbauerovou překvapivě úspěšná. Nejenže se tak sárské CDU podařilo potvrdit stabilitu současné sárské vlády v čele s oblíbenou Annegret, ale dokonce získala jedenáctiprocentní náskok před sociálními demokraty, kteří se s 29,6 procenty hlasů dostali na druhé místo, informuje švýcarský list.

 

Stovky civilistů opustily během zklidnění bojů oblast západního Mosulu, informuje britský deník The Guardian. Mnoho z nich v západním Mosulu zanechalo rodinné příslušníky, kteří zůstali pohřbeni v ruinách svých domů. Většině přeživších se podařilo dostat se do utečeneckých táborů na jižním předměstí Mosulu, kde vyprávějí o déle než týden trvajícím teroru, uzavírá britský list.

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Trumpovo neefektivní vládnutí; zatčení Putinova kritika Navalného Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. V USA narůstá počet nedokončených ropných vrtů

  Byznys ·

  Američtí producenti ropy z břidličných hornin v současné době těží nejvyšším tempem za rok a půl, zároveň ale nechávají na největších polích nedokončen rekordní počet …

 2. Pět map demonstrující limity čínské moci

  Společnost ·

  Východní Asie se dělí na čtyři části. Konkrétně jde o pacifické souostroví, čínskou pevninu, Korejský poloostrov a Indočínu. Východní Asie je, co se týče hospodářství,…

 3. V dubnu se v Praze otevře uruguayský konzulát

  Komerční sdělení ·

  Budoucí honorární konzulka Uruguaye, Adriana Dergam, ve středu 22. března oznámila otevření uruguayského konzulátu v Praze. K samotnému otevření dojde v dubnu letošníh…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.