Zahraniční tisk: Trumpova vláda začala s deportacemi; systematické používání chloru v Sýrii

Světová média dne 14. února informují o tom, že vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa začala s deportacemi ilegálních imigrantů. Zahraniční tisk dále píše, že během válečného konfliktu v Sýrii byl systematicky používán chlor. 

Vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa již začala s deportacemi, informuje slovenský deník SME. Nejvíce ilegálních imigrantů bylo zatím z USA vyhoštěno během prezidentování Baracka Obamy. Jeho nástupce však nyní může deportovat i ty, kteří se nedopustili závažnějších trestných činů. Za posledních pět dnů zadrželi agenti z obávaného Úřadu pro imigraci a clo stovky ilegálních imigrantů a v mnoha případech je poté i deportovali.
Nový americký prezident jen pět dnů po svém nástupu do funkce podepsal výnos, podle kterého se nařizuje deportace nejen ilegálních imigrantů, ale také osob, které se provinily tím, že v minulosti nespolupracovaly s imigračními úřady a že úředníkům lhaly. Současné razie proti ilegálním přistěhovalcům znepokojují i aktivisty. Na rozdíl od zákazu přijímání zahraničních muslimů, který byl přerušen soudem, mají totiž teď úřady volné ruce, míní slovenský list.
 
Během válečného konfliktu v Sýrii byl systematicky používán chlor, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Humanitární organizace Human Rights Watch zveřejnila novou zprávu týkající se použití chloru v Sýrii. Syrské vládní jednotky měly chlor coby chemickou zbraň použít během bojů o Aleppo v období mezi listopadem a prosincem loňského roku v osmi zdokumentovaných případech, konstatuje švýcarský list.
 
Mírové rozhovory týkající se konfliktu v Sýrii budou podle pondělního oznámení pokračovat 23. února letošního roku v Ženevě, informuje rakouský deník Der Standard. V mírových rozhovorech bude mít i nadále roli zprostředkovatele Organizace spojených národů. Představitelé syrské vlády a zástupci z řad opozičních rebelů by se měli kolem 20. února dostavit do švýcarské Ženevy. Turecký prezident Recep Erdogan v této souvislosti opětovně vyzval ke zřízení „bezpečnostní zóny“ na severu Sýrie, konstatuje rakouský list.
 
V alpském středisku Tignes v pondělí zabíjela lavina, píše britský deník The Guardian. Lavina v pondělí dopoledne zabila tři členy jedné rodiny a jejich instruktora. Lavina je smetla v okamžiku, kdy se nacházeli mimo sjezdovku. Francouzské úřady se zpočátku domnívaly, že má lavina na svědomí dalších pět obětí z řad lyžařů a snowboardistů, ale tato domněnka nebyla později potvrzena. Utrhnutí laviny o šíři 400 metrů v nadmořské výšce 2 100 metrů pravděpodobně způsobila skupina lyžařů, kteří se nacházeli nad místem neštěstí. Jedná se o nejhorší alpské lavinové neštěstí této sezóny, uzavírá britský list.
 
Rakouská policie zadržela kvůli možnému porušování zákona v souvislosti s glorifikací nacistické éry člověka, kterého místní média popisují jako „Hitlerova dvojníka“, informuje americký deník New York Times. Podle svědků se pětadvacetiletý mladík češe a obléká stejně jako Adolf Hitler a nosí také stejný knírek.
Policejní mluvčí potvrdil, že byl mladík v pondělí zadržen poté, co se opakovaně vyskytoval před rodným domem Adolfa Hitlera ve městě Braunau, které leží na hranici s Německem. Dům sám je předmětem sporu mezi jeho vlastníkem a rakouskou vládou, která jej chce získat do svého vlastnictví a poté přestavět tak, aby byly eliminovány veškeré asociace s Adolfem Hitlerem, připomíná americký list.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Trumpova vláda začala s deportacemi; systematické používání chloru v Sýrii Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Rusko dodá Srbsku šest stíhacích letounů MiG 29

    Byznys ·

    Srbský ministr obrany Zoran Djordjević navštívil Rusko. Po svém návratu domů oznámil, že Moskva zemi dodá šest stíhacích letounů MiG 29. Novinářům rovněž sdělil, že ru…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.