Zahraniční tisk: Trumpová může zlepšit image Česka; Turecko se snaží o lepší vztahy s Izrelem

Přání exmanželky nového amerického prezidenta Donalda Trumpa Ivany stát se velvyslankyní  v České republice si už všímají i zahraniční média. Ty přitom hovoří o tom, že by Trumpová mohla zlepšit image Česka. Navíc by nebyla první celebritou na tomto postu.Světová média dále informují o tom, že Turecko má po šesti letech velvyslance v Izraeli. Vyjádřilo tak snahu o zlepšení bilaterálních vztahů. Napětí mezi zeměmi trvá už od roku 2010, kdy na turecký humanitární loďstvo mířící do pásma Gazy zaútočily izraelské speciální jednotky.

Bývalý francouzský ministr hospodářství Emmanuel Macron včera na tiskové konferenci oficiálně oznámil svůj záměr kandidovat v nadcházejících francouzských volbách. Informuje o tom francouzský deník Le Figaro. Osmatřicetiletý Macron, který je lídrem nového politického hnutí En Marche!, na konci tohoto srpna podal demisi ze své ministerské funkce. Politickou kariéru zahájil v květnu 2012 jako náměstek generálního tajemníka francouzského prezidenta.
 
Turecko jmenovalo velvyslance v Izraeli a podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI tak vyjádřilo snahu o normalizaci bilaterálních vztahů obou zemí. Napětí mezi nimi panuje již 6 let od roku 2010, kdy na turecký humanitární loďstvo mířící do pásma Gazy zaútočily izraelské speciální jednotky a zabily deset tureckých vojáků na palubě lodi. Obě země následně odvolaly své velvyslance. Spor se rozhodly řešit až letos v červenci po předchozích jednáních zejména se Spojenými státy.
 
Organizace spojených národů včera varovala, že v Nigérii hrozí do několika měsíců smrt hlady až 75 tisícům dětí. Kvůli vzpouře islamistického hnutí Boko Haram proti vládě, která začala v roce 2009, došlo totiž ke zničení zemědělství na severovýchodě Nigérie, a 14 milionů lidí tak urgentně potřebuje humanitární pomoc. Válka má negativní vliv i na obchod a miliony obyvatel donutila opustit své domovy. Podle humanitárního koordinátora OSN Petera Lundberga však OSN nemá k řešení krize dostatek financí a je třeba oslovit mezinárodní partnery a soukromý sektor, dodává britský deník The Guardian.
 
Syrský prezident Bašár Asad doufá, že nový americký prezident Donald Trump bude jeho spojencem v boji proti terorismu. Zároveň ho však zatím hodnotí jen velmi opatrně. Podle slovenského deníku Pravda syrský prezident řekl, že pokud Trump splní své předvolební sliby o boji proti terorismu, bude jeho „přirozeným spojencem“. Asad však vyjádřil také pochybnosti, zda se to Trumpovi podaří.
 
Americký deník The New York Times píše, že exmanželka budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa a česká rodačka Ivana Trumpová se chce stát americkou velvyslankyní v České republice. Trumpová by, jak píše deník, mohla zlepšit image Česka a nebyla by první celebritou na tomto postu – americký prezident George Bush v roce 1989 do této funkce jmenoval slavnou herečku Shirley Temple Blackovou.
 
Turecko se cítí frustrováno pokrytectvím a nejednoznačným metrem Evropské unie a znechucené opakovanými plány ukončení jednání s Tureckem či jeho vyloučením z NATO. Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News sílí tlak jeho obyvatel na ukončení jednání a hovoří se o uspořádání referenda na toto téma. Německý premiér Frank-Walter Steinmaier v kontextu rostoucího napětí mezi Evropskou unií a Tureckem hovořil o nelehkých jednáních s tureckou stranou a zvláště o rozdílných názorech na červencový pokus o státní převrat v Turecku.
 
Slavný americký fyzik Stephen Hawking ve své úterní přednášce na britské Oxfordské univerzitě řekl, že lidstvo čeká na planetě zemi pouze 1000 let a pak světová populace zanikne. Jedinou možností záchrany je podle Hawkinga nalezení jiné obyvatelné planety, píše americký portál International Business Times. Čtyřiasedmdesátiletý vědec nedávno předpověděl, že technologický pokrok nevyhnutelně povede ke globální katastrofě. Lidstvo ohrožuje jaderná válka, globální oteplování a geneticky modifikované viry a s novými technologiemi se tato hrozba dále zvyšuje, řekl Stephen Hawking.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Trumpová může zlepšit image Česka; Turecko se snaží o lepší vztahy s Izrelem Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Škodu Kodiaq si už objednalo přes tisíc Čechů

    Byznys ·

    Zhruba měsíc po zahájení předprodeje si nové velké SUV Škody Auto pod názvem Kodiaq závazně objednalo více než jeden tisíc Čechů. Ti přitom ještě neměli možnost si vůz…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.