Zahraniční tisk: Trump zvažuje sankce proti Rusku a Íránu; turecké referendum v Nizozemsku

Světová média si všímají, že americký prezident Donald Trump zvažuje zavedení sankcí proti Rusku a Íránu kvůli chemickému útoku v syrské provincii Idlib. Spojené státy vyšetřují i zapojení Ruska do tohoto útoku. Zahraniční média dále píší, že o víkendu hlasovalo v referendu o zvýšení pravomocí tureckého presidenta přes 70 tisíc Turků žijících v Nizozemí. Právě zde bylo tureckým ministrům odepřeno pořádat předvolební mítinky, což poznamenal diplomatické vztahy obou zemí.

Egyptská vláda dnes schválila obnovení tříměsíčního výjimečného stavu po včerejších útocích na dva křesťanské kostely, při nichž zemřelo 44 lidí a stovky dalších byly zraněny. Výjimečný stav začne platit dnes ve 13 hodin a do sedmi dnů jej musí odhlasovat i parlament. Opatření podle francouzského deníku Le Figaro ohlásil egyptský president Abdal Fattáh Sísí v televizním projevu. K atentátům se přihlásila extrémistická organizace Islámský stát. Obyvatelé měst požadují, aby vláda provedla konkrétní opatření.

 

Izrael po varování před útoky militantů uzavřel hraniční přechod do Egypta, všímá si slovenský deník Pravda. Krátce nato islámští extrémisté na Sinaji odpálili na jih Izraele raketovou střelu, která však nezpůsobila větší zranění. Hraniční přechod zůstal otevřený pro ty, kdo se chtějí vrátit z Egypta do Izraele. Izraelské orgány zároveň vyzvaly své občany na Sinaji, aby se vrátili domů, krátce po bombových útocích v křesťanských kostelech na Květnou neděli.

 

Jižní Korea připravuje nebezpečnou operaci prozkoumání vraku ztroskotaného trajektu Sewol. Odborníci věří, že se jim podaří najít chybějící ostatky devíti obětí tragédie. Plavidlo o váze 6825 tun a délce 145 metrů se potopilo před třemi lety 16. dubna 2014 u ostrova Čindo. Při jedné z nejhorších námořních katastrof v jihokorejské historii zemřelo celkem 304 lidí, většinou studentů. V neděli se gigantickou loď podařilo dopravit na pevninu, dodává francouzský týdeník Le Point.

 

Americký president Donald Trump zvažuje zavedení sankcí proti Rusku a Íránu kvůli Sýrii. Řekla to podle ruského portálu Russia Today americká velvyslankyně při OSN Nikki Haley. Ta také poukázala na skutečnost, že Rusko, místo aby po chemických útocích v Sýrii litovalo smrti nevinných civilních obyvatel, ihned tvrdilo, že za útoky nestál syrský president Bašár Asad. Spojené státy vyšetřují zapojení Ruska do útoků v syrské provincii Idlib, které připisují režimu presidenta Asada.

 

Člen amerického kongresu Ted Lieu tvrdí, že Donald Trump nasazením letadlové lodi u Korejského poloostrova riskuje životy milionů lidí. Americké námořnictvo vyslalo loď Carl Vinson do západního Tichomoří v reakci na obavy ze severokorejského jaderného programu. Pchjongjang letos několikrát provedl test mezikontinentálních raket, připomíná britský deník Independent. Lieu v lednu vypracoval návrh zákona, který by americkému presidentovi zabránil provést jaderný útok bez souhlasu amerického kongresu.

 

Přes 70 tisíc Turků žijících v Nizozemí o víkendu hlasovalo v referendu o zvýšení pravomocí tureckého presidenta, píše turecký deník Hürriyet Daily News. Volilo se v Haagu, Amsterdamu a Deventeru. Zákaz předvolebních mítinků tureckých ministrů v Nizozemí poznamenal diplomatické vztahy obou zemí. Celkem se mělo referenda o změnách turecké ústavy účastnit asi 2,9 milionu Turků žijících v zahraničí, většina z nich v Německu.

 

Uzbek, který byl ve Švédsku zadržen v souvislosti s atentátem v centru Stockholmu, se v zemi pokoušel získat azyl, píše americký deník New York Times. Policie tvrdí, že devětatřicetiletý Uzbek sympatizoval s extrémistickými organizacemi. V roce 2014 požádal o udělení trvalého pobytu ve Švédsku, ale v červnu roku 2016 byla jeho žádost zamítnuta a v prosinci dostal 4 týdny na opuštění Švédska. Letos v únoru se mu podařilo uniknout policii, která chtěla dohlédnout na to, aby Švédsko skutečně opustil.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

 

 

Zahraniční tisk: Trump zvažuje sankce proti Rusku a Íránu; turecké referendum v Nizozemsku Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. USA vyslaly ke Koreji svou letadlovou loď

    Společnost ·

    Útočná skupina amerického námořnictva tvořená letadlovou lodí a dalšími bojovými plavidly zamíří ke Korejskému poloostrovu. Informovala o tom v sobotu agentura Reuters…

  2. Poslední povstalci v Evropě, ETA, složili zbraně

    Společnost ·

    Separatistická organizace Baskicko a jeho svoboda (ETA) dnes předala francouzské policii přes „mírové prostředníky“, osobnosti z civilního okruhu společnosti, seznam ú…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.