Zahraniční tisk: Trump zrušil španělskou verzi webu Bílého domu; syrské mírové rozhovory

Světová média si všímají, že americký prezident Donald Trump zrušil španělskou verzi webových stránek Bílého domu a španělské účty vlády na sociálních sítích. Trump také nemá žádného hispánského zástupce ve svém kabinetu. Zahraniční média dále informují o zahájení mírových jednání mezi režimem syrského prezidenta Bašára Asada a zástupci povstalců. Ti odmítli, aby se první část vyjednávání konala tváří v tvář.

V kazašské Astaně byla dnes na popud Ruska zahájena mírová vyjednávání o Sýrii, všímá si francouzský deník Le Monde. U kulatého stolu by tak o příměří v Sýrii měli společně pod záštitou Ruska, Turecka a Íránu diskutovat vyslanci syrského prezidenta Bašára Asada i zástupci povstalců. Ti však odmítli, aby se první část vyjednávání konala tváří v tvář, protože režim prezidenta Asada neustále porušuje příměří vyhlášené loni 30. prosince. Zatím ani není jasné, jestli rebelové přistoupí na přímá vyjednávání v příštích dnech.

 

Americký prezident Donald Trump při slavnostním ceremoniálu uvedení do prezidentského úřadu naznačil, že chce podle portálu francouzské rozhlasové stanice RFI uzavřít s Kanadou a Mexikem novou dohodu o severoamerické zóně volného obchodu (NAFTA). Trump tuto dohodu kritizoval již ve své volební kampani a chystá se změnit zejména úpravu imigrace a bezpečnosti hranic nebo zastavit delokalizaci amerických firem do Mexika. Detailní informace o změně dohody však zatím nejsou známy.

 

Izrael uvítal nástup nového amerického prezidenta Donalda Trumpa schválením stavby stovek novým domů v okupovaném východním Jeruzalému. Zesílila také snaha o tvrdší postup vůči Palestině. Britský deník The Times píše, že Jeruzalém schválil výstavbu 566 domů v osadách na východě Jeruzaléma a dalších několik tisíc bude následovat. Obavy vzbuzuje také plán nového amerického prezidenta přesunout americké velvyslanectví z Tel Avivu do Jeruzaléma, doplňuje izraelský deník Jeurusalem Post.

 

Britská premiérka se zodpovídá kvůli neúspěšnému raketovému testu Velké Británie, všímá si americký deník The New York Times. Theresa Mayová včera odmítla komentovat vyslání rakety z ponorky u pobřeží Floridy loni v červnu ani nepotvrdila, jestli věděla o neúspěšném testu, který krátce předcházel referendu o brexitu a odchodu předchozího premiéra Davida Camerona. Mayová však hned ve svém prvním projevu nabádala parlament k nákupu v hodnotě až 40 miliard liber 4 nových ponorek v rámci plánu jaderného zastrašování, připomíná americký deník.

 

Francouzské levicové primárky vyhrál Benoît Hamon s 36 % hlasů, což je více než získal bývalý premiér Manuel Valls. Benoît Hamon, bývalý ministr školství, je v zahraničí málo známý, míní švýcarský deník Le Temps, usiluje o reformu francouzské socialistické strany. Mezi jeho hlavní návrhy patří zřízení univerzální existenční dávky pro všechny Francouze. Devětačtyřicetiletý Hamon je v současnosti poslancem.

 

Nový americký prezident Donald Trump zrušil španělskou verzi webových stránek Bílého domu a španělské účty vlády na sociálních sítích. Španělský deník El País se obává, že jde o další krok namířený proti španělsky mluvící komunitě, která je největší menšinou ve Spojených státech. Trump totiž nemá žádného hispánského zástupce ani ve svém kabinetu, což se nestalo za posledních téměř 30 let, upozorňuje španělský list.

 

Více než 2 miliony lidí na celém světě včetně stovek tisíc v hlavním městě Spojených států amerických protestovaly proti sobotnímu uvedení nového amerického prezidenta Donalda Trumpa do úřadu. Americký deník The Wall Street Journal píše, že lidé demonstrovali za práva žen i práva imigrantů a menšin. Ženy se obávají mimo jiné ztráty federální ochrany a nárůstu nenávisti vůči nim. Nový americký prezident byl totiž během své kampaně několikrát obviněn ze sexuálních útoků.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Trump zrušil španělskou verzi webu Bílého domu; syrské mírové rozhovory Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Merkelová hodlá s Trumpem usilovat o kompromis

    Společnost ·

    Německá kancléřka Angela Merkelová dnes v reakci na páteční inaugurační projev nového amerického prezidenta Donalda Trumpa uvedla, že bude vždy usilovat o kompromis a …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.