Zahraniční tisk: Trump zesměšňuje CIA; v Gotthardském tunelu došlo hned první den k poruše

Světová média píší o tom, že Ústřední zpravodajská služba (CIA) uvedla, že Donaldu Trumpovi pomohly do Bílého domu ruské špionážní aktivity. Nový americký prezident nejenže zpochybňuje závažná bezpečnostní zjištění CIA, ale zesměšňuje dokonce celou zpravodajskou agenturu. Zahraniční média si dále všímají, že v nejdelší železničním tunelu na světě došlo k poruše, a to hned první den jeho plného provozu. V Gotthardském tunelu zůstal stát nákladní vlak, který musel být odtažen.

Uražený Donald Trump už nevěří ani americké Ústřední zpravodajské službě CIA, míní slovenský deník SME. Nový americký prezident zpochybňuje závažná zjištění týkající se ruských špionážních aktivit. Musel by totiž přiznat, že mu do Bílého domu pomohlo Rusko. Situace, kdy budoucí americký prezident nejenže zpochybňuje závažná bezpečnostní zjištění CIA, ale zesměšňuje dokonce celou zpravodajskou agenturu, je zcela bizarní. Řeč je samozřejmě o Donaldu Trumpovi a o čerstvé informaci, že „osoby přímo spojené s ruskou vládou“ před volbami nejprve pronikly do serverů obou amerických politických stran a následně selektivně „posunuly“ kompromitující materiály různými kanály, například prostřednictvím WikiLeaks. Podle úsudku CIA bylo cílem akce zabránit vítězství Hillary Clintonové, která zastávala zřetelně tvrdší postoj k režimu Vladimira Putina, než Donald Trump, konstatuje slovenský list.

 

V Egyptě byl včera vyhlášen třídenní státní smutek, píše britský deník The Guardian. K bombovému útoku, během kterého přišlo v Káhiře o život 25 osob a dalších 49 bylo zraněno, se doposud nikdo nepřihlásil. Při explozi v blízkosti hlavní egyptské koptské katedrály bylo použito 12 kilogramů TNT. Podle egyptské státní zpravodajské agentury jsou mezi oběťmi zejména ženy a děti, uzavírá britský list.

 

Rok terorismu na Bosporu, tak svůj komentář nazval rakouský deník Der Standard. Turecko nemá klid – nepodařený pokus o státní převrat, poté bezpříkladná vlna čistek, a teď opět teror přímo v Istanbulu. Během sobotního dvojitého bombového útoku u fotbalového stadionu Besiktas, ke kterému se přihlásila radikální kurdská skupina Sokoli osvobození Kurdistánu, zemřelo nejméně 38 osob a stovky dalších byly zraněny. Většina obětí byla z řad policistů. Včera se do ulic vydaly tisíce lidí, kteří mávali červenými tureckými vlajkami, provolávali hesla „Trest smrti“ a „Ne Evropské unii“ a svému vzteku nechávali volný průběh, konstatuje rakouský list.

 

Včerejší parlamentní volby v Rumunsku vyhráli sociální demokraté, všímá si americký deník New York Times. Rumunští voliči se tak rozhodli navrátit moc do rukou levicové Sociálnědemokratické strany, která po sečtení přibližně devadesáti procent hlasů získala více než 45 procent. Oficiální výsledky budou oznámeny během dnešního dne. Sociální demokraté byli v Rumunsku u moci do loňského listopadu, kdy tehdejší premiér odstoupil kvůli masovým protestům souvisejícím s požárem bukurešťského nočního klubu. Jeho vláda byla poté vystřídána současnou úřednickou vládou.  Hlavní soupeř sociálních demokratů, Národní liberální strana, podle předběžných výsledků získala 25 procent hlasů. Rumunští sociální demokraté tak zemi pravděpodobně povedou v koalici s Aliancí liberálů a demokratů pro Evropu, míní americký list.

 

Ve Švýcarsku byl včera pro pravidelnou železniční dopravu zprovozněn Gotthardský úpatní tunel, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Avšak již odpoledne došlo v tunelu k poruše. Krátce před půl čtvrtou odpoledne zůstal v tunelu stát nákladní vlak, který musel být odtažen, a způsobil tak zpoždění následných osobních vlaků. Po dvou hodinách se dopravní situace v tunelu zcela stabilizovala. Gotthardský úpatní tunel, který prochází alpským Gotthardským masivem, je se svými 57 kilometry nejdelší železniční tunel na světě, připomíná švýcarský list.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

 

Zahraniční tisk: Trump zesměšňuje CIA; v Gotthardském tunelu došlo hned první den k poruše Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.