Zahraniční tisk: Trump začíná doceňovat spolupráci s EU; Berslusconiho korupce je promlčená

Světová média si všímají, že americký prezident Donald Trump přiznal důležitost silné Evropy pro Spojené státy. Během loňské kampaně  přitom označoval celou EU za nástroj Německa a vítal brexit. Zahraniční média dále píší o tom, že osmdesátiletý italský expremiér Silvio Berslusconi nebude muset nastoupit tříletý trest vězení za korupci. Jeho uplacení senátora je už podle odvolacího soudu v Neapoli promlčené.

Džihádisté z hnutí Islámský stát se přihlásili k čtvrtečnímu atentátu v Paříži, při kterém byl zastřelen jeden policista a zlikvidován teroristický útočník. Další dva policisté a jeden chodec byli při střelbě v centru hlavního města zraněni. Policie uzavřela bulvár Champs-Elyssées, a přestože jméno útočníka do pátečního rána nezveřejnila, údajně se jednalo o sledovaného extrémistu, který přijel vlakem z Belgie. Jak upozorňuje portál německého rozhlasu Deutsche Welle, k útoku dochází i přes zvýšená bezpečnostní opatření před nedělním začátkem prezidentských voleb.

 

Předseda Evropského parlamentu Antonio Tajani by rád Británii přivítal zpátky v Evropské unii. Po jednání s britskou premiérkou Theresou Mayovou v Londýně prohlásil, že pokud britští voliči v parlamentních volbách změní 8. června názor na brexit, celý proces rozchodu s EU se může zvrátit. Tajani zároveň konzervativní premiérku upozornil, že Evropský parlament bude každopádně trvat na ochraně evropských občanů v Británii. Jak píše deník The Guardian, bez takových záruk nebude Evropský parlament rozchod s Londýnem ratifikovat.

 

Americký prezident Donald Trump začíná doceňovat spolupráci s Evropskou unii. Přestože během loňské kampaně označoval celou EU za nástroj Německa a vítal brexit, po čtvrteční schůzce s italským premiérem Paolem Gentilonim prohlásil, že pro USA je silná Evropa nesmírně důležitá. Trump ocenil italskou spolupráci v boji proti hnutí Islámský stát, nicméně odmítl vyslat vojáky do Libye, jak po něm Italové chtěli, píše portál Deutsche Welle.

 

Bývalý íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád se nesmí účastnit květnových prezidentských voleb v Íránu. Jeho kandidaturu zrušila Rada dohližitelů, jíž předsedá duchovní vůdce Alí Chameneí. Ten už dříve prohlásil, že kandidatura nekompromisního Ahmadínežáda by zbytečně hrotila domácí situaci a poškodila zemi. Podle rozhlasové stanice Rádio Svobodná Evropa-Rádio Svoboda zveřejní Rada jména kandidátů do neděle. K favoritům patří stávající hlava státu Hasan Rúhání a zastánce tvrdé linie, soudce a klerik Ebrahim Raisí.

 

Nejvyšší soud v Rusku zakázal náboženskou sektu Svědků Jehovových, které považuje za extrémistickou organizaci. Soud odmítl jehovisty uznat za oběti náboženských represí a nevyslechl ani svědky, kteří tvrdili, že ruská policie svévolně vyrobila důkazy proti nim. Zhruba 175 tisíc jehovistů, které verdikt postavil na rovinu s islámskými teroristy, musí podle deníku The Moscow Times rozpustit svoje pobočky a přestat šířit svou literaturu.

 

Osmdesátiletý italský expremiér Silvio Berslusconi nebude muset nastoupit tříletý trest vězení za korupci. Jak píše slovenský deník aktuálne.sk, je uplácení senátora, který měl v letech 2006-2008 přeběhnout do Berlusconiho středopravé koalice, už podle odvolacího soudu v Neapoli promlčené. Podle původní žaloby měl senátoru Sergiu Gregoriovi za přeběhnutí Berlusconi zaplatit tři miliony eur. Tento úplatek soud sice nezpochybňuje, jeho trestnost už prý ale vypršela.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Trump začíná doceňovat spolupráci s EU; Berslusconiho korupce je promlčená Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Čína jako ohromná manufaktura na automobily

    Byznys ·

    Čína je vůdčí mocností v množství vyrobených automobilů. Velkou část těchto vozidel vyrábí rovněž velcí globální hráči včetně automobilového giganta Volkswagenu. Nejvě…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.