Zahraniční tisk: Trump zašel ve včerejší debatě, kam neměl; OSN žádá o finanční pomoc pro Haiti

Světová média dne 11. října informují o tom, že republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump zašel ve včerejší debatě se svoji rivalkou Hillary Clintonovou tam, kam neměl. Nervózní spolustraníci po něm chtěli konvenční přístup. Měl se tak vyhnout jakýmkoli napadáním a útokům. To ale Trump vůbec nesplnil. Zahraniční tisk dále píše o tom, že Organizace spojených národů (OSN) žádá o finanční pomoc pro Haiti, které zpustošil hurikán Matthew. 

Donald Trump nemůže být dobrým prezidentem, míní po včerejší televizní debatě obou kandidátů na post příštího prezidenta Spojených států amerických slovenský deník SME. Republikánský kandidát své demokratické soupeřce vyhrožuje vězením. Předem zná verdikt nezávislého soudu a celému světu ho sdělí během předvolební debaty. Donald Trump je ochotný zneužívat moc, kterou ještě ani nezískal. I napůl spícímu člověku, který ve včerejších nočních hodinách dal z nějakého důvodu před spánkem přednost debatě těchto dvou prezidentských kandidátů, muselo být jasné, že něco není v pořádku. Na Slovensku se analogické „vyhrožování“ vězením možná přešlo blahosklonným úsměvem a několika rozhořčenými komentáři. Američané však vědí, že Trumpova verze podobného vyjádření je nepřijatelná. A ze skutečnosti, že představitel výkonné moci je schopen takto vyhrožovat svým oponentům, doslova mrazí. Právě proto je toto Trumpovo vyjádření ze včerejší prezidentské debaty, ve které Trump ke ztrapňování sebe sama nikoho nepotřeboval, to nejhorší, míní slovenský list.
 
Ve včerejší prezidentské debatě zašel republikánský kandidát Donald Trump tam, kam ho mnozí – včetně lídrů Republikánské strany a jeho nejbližších – prosili, aby nezacházel, píše americký deník The Washington Post. Nechtěli například, aby připomínal sexuální život bývalého amerického prezidenta Billa Clintona. Trumpovi nervózní spolustraníci po něm před touto debatou – vzhledem k situaci, ve které se Donald Trump nachází – chtěli konvenční přístup: Aby se uklidnil a vyvaroval se napadání a útoků, které ho v posledních týdnech dostaly do velkých problémů. Jenže Donald Trump se neuklidnil. Svou demokratickou protikandidátku obvinil ze všeho, z čeho jen bylo možné ji obvinit, konstatuje americký list.
 
Organizace spojených národů žádá o finanční pomoc pro Haiti, které má za sebou ničivé řádění hurikánu Matthew, informuje švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. OSN vyzývá mezinárodní společenství k pomoci v celkové výši 119 milionů amerických dolarů. Více než 750 tisíc obyvatel tohoto chudého karibského státu čeká na pomoc. Podle včerejšího prohlášení Úřadu OSN pro koordinaci humanitárních záležitostí již několik států a organizací finanční pomoc přislíbilo. Tato částka bude v nadcházejících třech měsících z velké části použita na potraviny, pitnou vodu, provizorní ubytování a léky, uzavírá švýcarský list.
 
Ruské vojenské jednotky se možná vrátí na Kubu, informuje ruský deník Moscow Times. Ruští vojáci by se tak ocitli necelých 150 kilometrů od státní hranice Spojených států amerických. Podle náměstka ruského ministra obrany Nikolaje Pankova ministerstvo zvažuje opětovné otevření vojenských základen na Kubě a ve Vietnamu. Kremelský tiskový mluvčí Dmitrij Peskov odmítl při setkání s novináři plány Ruska popřít. Mezinárodní situace podle něj není statická. Pokud Rusko základnu na Kubě opět otevře, bude to poprvé od roku 2002, připomíná ruský list.
 
Letošní Nobelovu cenu za ekonomii získal Brit Oliver Hart a Fin Bengt Holmström, informuje rakouský deník Der Standard. Nobelovu cenu získali za jejich příspěvek k teorii smlouvy. Oba ocenění vědci působí na univerzitách ve Spojených státech amerických. 
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Trump zašel ve včerejší debatě, kam neměl; OSN žádá o finanční pomoc pro Haiti Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.