Zahraniční tisk: Trump vyzývá k blízkovýchodní harmonii; vyjednávání o brexitu má svůj termín

Světová média si dne 23. května všímají toho, že během návštěvy Izraele americký prezident Donald Trump vyzval k nové „blízkovýchodní harmonii“. Jeho návštěva Zdi nářků ve východní části Jeruzaléma však byla sama o sobě předmětem polemiky. Zahraniční tisk dále informuje o tom, že vyjednávání o odchodu Velké Británie z EU už má svůj termín. Rozhovory mezi Británií a Bruselem mají začít 19. června.

Vyjednávání o brexitu už má svůj termín, a sice 19. červen letošního roku, informuje slovenský deník SME. Výkop téměř 3 měsíce po aktivaci článku 50 vypadá příznakově v tom smyslu, že ze dvou let na dosažení dohody je rázem rok a půl. Reálným deadlinem se totiž stal listopad 2018, zbytek časové lhůty představuje rezerva na ratifikace. Pokud však současná britská premiérka Theresa Mayová 8. června nevyhraje parlamentní volby tak, jak si předsevzala (nebo je nedej bože nevyhraje vůbec), tak můžeme na 19. červen rovnou zapomenout, konstatuje slovenský list.
 
Během státní návštěvy Izraele vyzval americký prezident Donald Trump k nové „blízkovýchodní harmonii“, míní americký deník The Washington Post. Prezident Trump v pondělí v Jeruzalémě položil svou pravou ruku na nejsvětější židovské modlitební místo na světě. Americký prezident doufá, že svou blízkovýchodní cestou přinese do tohoto nestálého regionu mír. Trumpova návštěva u Zdi nářků ve východní části Jeruzaléma však byla sama o sobě předmětem polemiky, podobně jako v podstatě všechno, co se týká sporů mezi Izraelci a Palestinci, konstatuje americký list.
 
Organizace spojených národů vyzývá libyjskou vládu k uzavření „nelidských“ uprchlických středisek, všímá si britský deník The Guardian. Podle agentury OSN pro uprchlíky jsou podmínky v imigračních detenčních centrech v Libyi šokující a nelidské. Výzva přichází v souvislosti s včerejšími rozhovory v Bruselu na téma: Jak zpomalit proud uprchlíků z Libye do Itálie, kteří pro svou cestu používají Středozemní moře. Podle italské pobřežní stráže bylo jen v pátek z vod Středozemního moře zachráněno 2100 osob. V období od začátku letošního roku do 17. května bylo zachráněno celkem 45 754 migrantů z libyjského pobřeží, kteří se poté dostali do Itálie, přičemž 8 500 migrantů z tohoto celkového počtu se do Itálie dostalo v posledních dvou týdnech. Tato čísla představují ve srovnání se stejným obdobím loňského roku velký nárůst, uzavírá britský list.
 
Ochranka tureckého prezidenta Recepa Erdogana se během státní návštěvy v USA chovala násilně, informuje rakouský deník Der Standard. Ankara si stěžuje a vytýká Spojeným státům americkým, že návštěva tureckého prezidenta nebyla z bezpečnostního hlediska dostatečně zabezpečena. Během státní návštěvy prezidenta Erdogana v USA, která se konala minulý týden, docházelo k násilným střetům mezi tureckými prezidentskou ochrankou a demonstranty. K potyčkám došlo před rezidencí tureckého velvyslance ve Washingtonu. Podle Ankary jsou za násilím, ke kterému došlo, odpovědní přívrženci zakázané Strany kurdských pracujících PKK, zatímco podle washingtonského policejního šéfa došlo „k brutálním útokům“ ze strany turecké ochranky vůči pokojně demonstrujícím občanům. Celkem bylo zraněno 11 osob, včetně 1 policisty, píše rakouský list.
 
Španělští socialisté nechtějí žádného nového šéfa, všímá si švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung. Osm měsíců po svém odstoupení z funkce byl Pedro Sanchez opět zvolen předsedou Španělské dělnické socialistické strany. Rajoyova konzervativní menšinová vláda to nyní bude mít těžší. První radostná zpráva ze sídla španělských socialistů se objevila na sociální síti Twitter. Jeden z blízkých Sanchezových spolupracovníků napsal, že Sanchez vede. V okamžiku zveřejnění tohoto tweetu sice sčítání hlasů ještě nebylo dokončeno, ale již bylo jasné, že pětačtyřicetiletý Pedro Sanchez má s téměř 50ti procenty hlasů výrazný náskok před oběma protikandidáty, uzavírá švýcarský list.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Trump vyzývá k blízkovýchodní harmonii; vyjednávání o brexitu má svůj termín Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: Švýcaři řekli „ne“ jaderné energii

  Společnost ·

  Švýcaři v nedělním referendu odhlasovali postupné ukončení jaderné energie, která by následně měla uvolnit cestu obnovitelným zdrojům. Více než 58 procent lidí se vyjá…

 2. KLDR informovala o úspěšném testu rakety

  Společnost ·

  Severní Korea potvrdila, že „úspěšně“ odpálila balistickou střelu středního doletu. Testu se zúčastnil i vůdce Kim Čong-un. Systém má být nyní připraven k vojenskému v…

 3. TPP bude pokračovat bez USA

  Byznys ·

  Jedenáctka zbylých zemí Transpacifického partnerství (TPP) se dohodla, že bude směřovat ke konečné dohodě o vzájemném volném obchodu bez Spojených států. Vedoucí Úřadu…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.