Zahraniční tisk: Trump si nenahrával rozhovory s Comeym; každý devátý obyvatel Země hladoví

Světová média dne 23. června informují o tom, že americký prezident si podle jeho tvrzení nenahrával nahrávky svých rozhovorů s bývalým ředitelem FBI Jamesem Comeym. Zahraniční tisk dále píše, že každý devátý obyvatel planety hladoví. Děje se tak přitom navzdory tomu, že civilizace produkuje nadbytek potravin. 

Britská premiérka Theresa Mayová zahájila brexitová jednání ústupkem, když Evropské unii slíbila, že v Británii bude moct i po rozchodu zůstat na 3 miliony občanů EU. Ti budou mít nárok na zdravotní péči, vzdělání a sociální podporu, jaké se těší kontinentální Evropané v Británii doposud. Přesto nechala některé cizince v nejistotě, když neuvedla, odkdy jim na tento nový status vzniká právo. Mayová po Bruselu zároveň požaduje, aby ustoupil z požadavku na další uplatňování práv Evropského soudního dvora v Británii. Podle deníku The Independent v Bruselu řada evropských politiků premiérku ujistila, že pokud Londýn změní názor, pořád je čas se do EU vrátit.

 

Evropský summit schválil prodloužení hospodářských sankcí proti Rusku o dalších půl roku, tedy do konce ledna 2018. Lídří se rozhodli po krátkém brífinku, při kterém francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová informovali o plnění mezinárodních dohod z Minsku, které zřejmě porušují proruští separatisté na východě Ukrajiny, ale i Moskva, která je podporuje. Portál Rádia Svobodná Evropa - Rádio Svoboda připomíná, že blokáda finanční spolupráce s Moskvou začala roku 2014 po ruském zabrání poloostrova Krym.

 

Americký prezident Donald Trump si nenahrával ani nevlastní nahrávky svých rozhovorů s bývalým ředitelem FBI Jamesem Comeym. Trump to prohlásil navzdory svým dřívějším výrokům, když po něm nahrávky chtěli kongresmeni, kteří vyšetřují ruské vměšování do loňských prezidentských voleb, uvádí agentura Reuters.

 

Každý devátý obyvatel planety hladoví, přestože civilizace produkuje nadbytek potravin. A v několika zemích hrozí celkem dvaceti milionům lidí smrt hladem. Týdeník Der Spiegel upozorňuje na klíčové téma blížícího se summitu skupiny G20 v Hamburku a zkoumá příčiny pokračujících hladomorů. Přestože počet ohrožených dlouhodobě klesá, závazek OSN o nulovém hladovění na rok 2015 se posouvá do budoucna. A hrozby jsou zřetelné hlavně v jižním Súdánu, Jemenu Somálsku, nebo severovýchodní Nigérii.

 

Rusko na několik hodin zablokovalo internetový server Google v souvislosti s loňským soudním rozhodnutím kvůli jednomu ruskému sázkaři, jemuž server přeposílal klienty. Státní mediální dozor tak zařadil vyhledávač mezi zakázané stránky v rámci dlouhotrvajícího daňového sporu, ale blokování ještě ve čtvrtek ukončil, uvádí deník The Moscow Times.

 

Americký finanční deník The Wall Street Journal si všímá zprávy Organizace pro hospodářský rozvoj, jež upozorňuje, že Česká republika od ratifikace mezinárodních dokumentů (OECD) o boji proti korupci před 17 lety ještě nezahájila trestní stíhání žádného zahraničního představitele, který by se snažil podplatit české úřady.Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Trump si nenahrával rozhovory s Comeym; každý devátý obyvatel Země hladoví Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Řecko by se brzy mohlo vrátit na trh dluhopisů

    Byznys ·

    Řecko by už brzy mělo být připraveno k návratu na trhy dluhopisů. Na středečním zasedání vlády to prohlásil řecký premiér Alexis Tsipras. Atény by emisí státních dluho…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.