Zahraniční tisk: Trump podepsal souhlas s členstvím Černé Hory v NATO

Světová média píší o tom, že americký prezident Donald Trump podepsal souhlas s členstvím Černé Hory v Severoatlantické alianci. Více než polovina obyvatel Černé Hory však podle výsledků posledních průzkumů se členstvím v  NATO nesouhlasí. Zahraniční média si dále všímají vyšetřování nejméně osmi ministrů vlády prezidenta Michela Temera. Důvodem je podezření ze zapojení do korupční sítě související s ropnou společností Petrobras. 

Ruský prezident Vladimir Putin včera obvinil Spojené státy, že se chystají předstírat chemický útok v dalších částech Sýrie a na jižním předměstí Damašku. Podle britského deníku The Times toto tvrzení komplikuje situaci před první oficiální návštěvou amerického ministra zahraničí v Moskvě. Rex Tillerson přijel do Moskvy včera odpoledne, aby přiměl Kreml k přehodnocení podpory režimu syrského prezidenta Bašára Asada.

 

Spojené státy, Francie a Velká Británie dnes Radě bezpečnosti OSN představily nový návrh rezoluce, která požaduje důkladné vyšetření chemického útoku v Sýrii, jež je připisován syrskému vládnoucímu režimu. Jde o již čtvrtý návrh od útoku, při němž 4. dubna v rebely ovládaném městě Chán Šajchúnu zemřelo 87 lidí včetně 31 dětí. Portál francouzské rozhlasové stanice RFI dále uvádí, že rezoluce žádá o spolupráci syrský režim a poskytnutí záznamů o letech a jmen vojenských důstojníků operujících v den útoku.

 

Brazilský nejvyšší soud dnes oznámil zahájení vyšetřování nejméně osmi ministrů vlády prezidenta Michela Temera. Důvodem je podezření ze zapojení do rozsáhlé korupční sítě související s ropnou společností Petrobras. Podle francouzského deníku Le Monde by v rámci skandálu mělo být vyšetřováno 108 politicky významných lidí, 80 z nich z řad poslanců a senátorů.

 

Francouzský deník Le Figaro si všímá výsledků anket veřejného mínění, které zkoumají preference Turků těsně před referendem o zvýšení pravomocí prezidenta, podle kterých by mírná většina 52 % voličů dala přednost kladné odpovědi. Do hlasování zbývají už jen čtyři dny.

 

Bývalý americký prezident Barack Obama se v květnu vydá do Německa, kde se účastní panelové diskuse o demokracii s německou kancléřkou Angelou Merkelovou. Jak upřesňuje portál Politico.eu, jde o součást oslav 500. výročí protestantské reformace. Oba představitelé si udrželi blízký vztah navzdory rozdílným postojům k imigraci, mezinárodnímu obchodu nebo NATO.

 

Americký prezident Donald Trump podepsal souhlas s členstvím Černé Hory v NATO, píše ruský portál Russia Today. Více než polovina z 620 tisíc obyvatel Černé Hory však podle výsledků posledních anket veřejného mínění s členstvím v Severoatlantické alianci nesouhlasí. Vládnoucí demokratická strana socialistů nedávno opozici obvinila z plánování převratu s ruskou pomocí.

 

Neuplynul ani týden od raketového útoku Spojených států proti Sýrii a Donald Trump vyhrožuje vojenským řešením problémů severokorejského jaderného zbrojení, všímá si americký deník USA Today. Trump na Twitteru napsal, že by bylo skvělé, kdyby se Čína rozhodla Severní Koreji pomoci. V opačném případě, vyřeší Spojené státy problém bez ní. Spojené státy Číně za pomoc slíbily výhodnější obchodní dohodu. Pchjongjang kritizoval manévry amerického vojenského námořnictva a s dělil, že je připraven k válce.

 

Slovenský deník Pravda se domnívá, že silnější česká koruna může vysávat kvalifikovanou pracovní sílu ze Slovenska. K posilování koruny vedlo ukončení intervencí České národní banky. Naopak může dojít ke snížení zájmu především Moravanů o dojíždění za prací na Slovensko. Očekává se, že koruna bude vůči euru posilovat i nadále, a práce v Česku tak bude pro Slováky výhodnější. Podle bankovních analytiků by se koncem roku koruna mohla dostat na úroveň 25,50 Kč za euro.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Trump podepsal souhlas s členstvím Černé Hory v NATO Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.