Zahraniční tisk: Trump podepíše příkaz ke stavbě zdi s Mexikem; Rutte chce Wildersovi voliče

Světová média dne 25. ledna informují o tom, že americký prezident Donald Trump ve středu podepíše příkaz ke stavbě zdi na hranici s Mexikem. Ta by má podle něj snížit počet nelegálních přistěhovalců a chránit práci Američanům. Zahraniční tisk dále píše o tom, že nizozemský premiér Mark Rutte upozornil přistěhovalce, že pokud se nebudou chovat normálně, mohou z Nizozemska odejít. Lídr Lidové strany si tak chce zajistit hlasy voličů protimigrantské strany Geerta Wilderse.

Nejvyšší britský soud rozhodl, že o odchodu Británie z Evropské unie musí rozhodnout britský parlament. Jak uvádí londýnský deník The Times, verdikt je zásadní ranou kabinetu premiérky Theresy Mayové, který nemá mandát jednat s Bruselem, dokud rozchod neschválí dolní i horní sněmovna. Podle portálu Deutsche Welle, proces přesto začne v březnu. Vůdce opozice Jeremy Corbyn prohlásil, že rozchod s EU jeho poslanci prodlužovat nebudou.
 
Podle deníku New York Times americký prezident Donald Trump ve středu podepíše příkaz ke stavbě zdi na hranici s Mexikem. Ta by měla snížit počet nelegálních přistěhovalců a chránit práci Američanům. Po schůzce s manažery amerických firem prezident oznámil, že chystá také snížení korporátní daně z pětatřiceti na 15 až 20 procent. Chce snížit regulaci a přilákat americké firmy zpátky do Ameriky, uvádí slovenský deník SmePravidla můžou ovlivnit chování amerických firem na Slovensku, píše list o ocelárnách US Steel v Košicích, o společnosti Boeing, která má v Bratislavě zákaznické centrum, ale také firmách Johnsons Controls, IBM nebo AT&T.
 
Nizozemský premiér Mark Rutte upozornil přistěhovalce, že pokud se nebudou chovat normálně, můžou z Nizozemska odejít. Podle premiéra je třeba aktivně bránit domácí hodnoty proti těm imigrantům, kteří se odmítají integrovat. Podle britského deníku The Independent si chce lídr Lidové strany populistickým prohlášením zajistit hlasy voličů protiimigrantské strany Geerta Wilderse.
 
Přestože němečtí sociální demokraté z SPD chtějí, aby na post kancléře letos kandidoval europoslanec Martin Schultz, ten zatím nemá s německou federální politikou žádné zkušenosti. Portál Deutsche Welle připomíná, že veterán evropského parlamentu, který byl v uplynulých 5 letech jeho předseda, sloužil v Německu pouze jako starosta v městě Wūrselen v Severním Porýní-Vestfálsku, kde vedl knihkupectví se svou sestrou. Byl také jediným europoslancem, který nemá maturitu.
 
Ruský deník The Moscow Times upozorňuje, že při demonstracích v americkém Washingtonu došlo k zatčení reportéra ruské televize Russia Today Alexander Rubenstein. Soudní přelíčení má v půlce února, a pokud bude odsouzen za podněcování násilí, může dostat deset let vězení nebo pokutu 25 tisíc dolarů. Reportér pokrýval demonstrace při Trumpově inauguraci, při kterých několik násilníků rozbíjelo výlohy a okna parkujících aut. Poté, co bylo šest strážníků zraněno, rozehnaly policejní jednotky skupinu pepřovým sprejem, píše moskevský deník.
 
Operační sály a ordinace v Bělorusku jsou stále vyhledávanější zdravotnickými turisty ze zahraničí. Portál Svobodné Evropy Rádia Svoboda upozorňuje na to, že v loňském roce podstoupilo v zemi zdravotnické zákroky na 50 tisíc cizinců – převážně z Ruska, Ukrajiny nebo Kazachstánu. Nejžádanější jsou služby zubařů a kosmetických chirurgů, které většina evropských zdravotních pojišťoven nehradí. Sedmdesát procent takových operací představují prsní a zubní implantáty.
 
Zástupci americké společnosti Uber na Slovensku oznámili, že obdrželi více než 7 tisíc žádostí od lidí, kteří by se chtěli stát jejich řidiči. V Bratislavě jich zatím jezdí na 500. Tomáš Peťovský uvádí, že slovenští řidiči nejvíce oceňují možnost jezdit, kdy se jim hodí a většina jich bere práci alternativního taxikáře jako bonus k jinému úvazku. Jezdí průměrně deset hodin týdně, uvádí deník Akuálne.sk.
 
 
Zdroj: Zet
Zahraniční tisk: Trump podepíše příkaz ke stavbě zdi s Mexikem; Rutte chce Wildersovi voliče Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.