Zahraniční tisk: Trump požadoval konec vyšetřování Flynna; Erdogan vítá novou spolupráci s USA

Světová média dne 17. května informují o tom, že americký prezident Donald Trump žádal bývalého ředitele FBI James Comeyho, aby pozastavil vyšetřování styku mezi bývalým bezpečnostním poradcem Michaelem Flynnem a Ruskem. Zahraniční tisk dále píše, že turecký prezident Recep Tayyip Erdogan s radostí vítá novou éru spolupráce se Spojenými státy americkými.

Americký prezident Donald Trump žádal bývalého šéfa FBI Jamese Comeyho, aby zastavil vyšetřování styku mezi poradcem Bílého domu a Ruskem. Agentuře Reuters to potvrdil zdroj, který viděl Comeyho zprávu z jejich setkání. Republikánští kongresmani žádají její odtajnění. Dalšího ohrožení bezpečnosti USA se měl Trump dopustit vyzrazením citlivých informací Rusku, připomíná agentura. Britský deník The Independent upozorňuje, že nejmenovaná evropská země už zvažuje, že kvůli prozrazeným tajemstvím zřejmě přestane s USA zpravodajsky spolupracovat

 

Evropský soudní dvůr překvapivě rozhodl, že pobrexitové obchodní dohody mezi státy Evropské unie a Británií nemusejí ratifikovat národní parlamenty. Podle deníku The Guardian tak Londýnu svitla naděje, že jednotlivé vlády EU nebudou moci obchodní jednání Britům blokovat nebo jinak komplikovat.

 

Severoatlantická aliance se horečnatě připravuje na setkání s americkým prezidentem. Už 25. května by se měli v Bruselu představitelé členských zemí NATO poprvé sejít s Donaldem Trumpem. Velení aliance je nervózní z dosavadních prezidentových prohlášení o budoucí spolupráci, zároveň chce prezentovat svoje nové sídlo , které se dokončuje se zpožděním a překročeným rozpočtem. Podle bezpečnostního magazínu The Foreign Policy budou hlavními tématy summitu boj proti terorismu a sdílení finančních nákladů.Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan nadšeně vítá novou éru spolupráce se Spojenými státy. Po jednaní s Donaldem Trumpem nicméně prohlásil, že Ankara nikdy nepřistoupí na to, aby Washington vyzbrojoval bojovníky kurdských milicí v Sýrii. Rádio Svobodná Evropa-Rádio Svoboda připomíná, že vedení Turecka považuje kurdské bojovníky za teroristy.

 

Bývalá slovenská premiérka Yveta Radičová se stala děkankou na soukromé Panevropské vysoké škole. Jak připomíná slovenský deník Sme, po pádu vlády v roce 2011 začala pracovat na své akademické kariéře, přednášela na Oxfordu, v Berlíně a Madridu. Teď v Bratislavě povede fakultu masmédií a návrat do politiky odmítá.

 

Oblíbený formát digitální komprese zvuku mp3 oficiálně končí. Německý institut, který ho začal vyvíjet v 80. letech, na něj podle amerického magazínu The Smithsonian přestal vydávat licence. Formát se tak stává součástí otevřených zdrojů. 

 

 

Zdroj: Zet

Zahraniční tisk: Trump požadoval konec vyšetřování Flynna; Erdogan vítá novou spolupráci s USA Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

 1. BBC: Trump vyzradil Lavrovovi tajné informace o IS

  Společnost ·

  Americký prezident Donald Trump podle informací deníku Washington Post vyzradil ruskému ministru zahraničí Sergeji Lavrovovi přísně tajnou informaci spojenou s radikál…

 2. V Itálii skončil soud s kapitánem Costy Concordia

  Společnost ·

  Od ztroskotání výletní lodi Costa Concordia už uplynulo více než 5 let. Teprve nyní ale padl definitivní rozsudek nad jejím kapitánem Francescem Schettinem, kterému it…

 3. Koruna je nejsilnější od listopadu 2013

  Byznys ·

  Koruna dnes odpoledne posílila vůči euru na 26,47 Kč/EUR. Je tak nejsilnější od listopadu 2013, kdy Česká národní banka (ČNB) zahájila intervence proti posilování měny…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.