Zahraniční tisk: Trump připravuje příkaz k masovému vyhánění imigrantů; IS prohrává v al-Báb

Světová média si všímají, že americký prezident Donald Trump připravuje příkaz k masovému vyhánění imigrantů ze Spojených států. Podle jeho plánu bude najato 15 tisíc agentů a Mexičané chycení na hranicích budou okamžitě vyhošťováni zpátky do Mexika. Zahraniční média dále píší o tom, že Islámský stát prohrává v syrském městě al-Báb. Boje ale postupují velmi pomalu a zaznamenávají mnoho civilních obětí.

Islámský stát prohrává v syrském městě al-Báb, avšak za cenu mnoha civilních obětí, všímá si portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Syrští povstalci s podporou tureckého dělostřelectva a letectva nicméně v al-Bábu postupují velice pomalu. Za téměř dva a půl měsíce bojů se jim podařilo získat pod svou kontrolu jen 20 % al-Bábu. Bojovníci Islámského státu zatím zůstávají v centru města, podminovávají ulice a vystavěli síť opevnění a tunelů, která jim umožňuje snadný pohyb mezi městskými čtvrtěmi.

 

Španělský deník El País píše, že americký prezident Donald Trump připravuje příkaz k masovému vyhánění imigrantů ze Spojených států. Díky plánu, který rozšíří Trumpův nedávný zákaz vstupu obyvatel ze sedmi muslimských zemí, bude najato 15 tisíc agentů a Mexičané chycení na hranicích budou okamžitě vyhošťováni zpátky do Mexika. Tímto krokem se nový americký prezident opět staví proti odkazu svého předchůdce a plní svůj nejdůležitější předvolební slib, které je masové vyhošťování přistěhovalců, míní El País.

 

Portugalsko minulý týden předčasně splatilo Mezinárodnímu měnovému fondu 1,7 miliardy eur. Oznámilo to v pondělí portugalské ministerstvo financí. Z příspěvku fondu k záchrannému úvěru z roku 2011 tak už země umořila asi polovinu. Podle ministerstva je to důkaz, že je Portugalsko opět finančně zdravé. Jak upřesňuje slovenský deník Pravda, Portugalsko v roce 2014 opustilo záchranný program, o který v roce 2011 požádalo Evropskou unii a MMF a v rámci kterého dostalo celkem 78 miliard euro.

 

Podle francouzského ministra zemědělství Stéphana Le Fola bude třeba učinit rychlá opatření proti dalšímu šíření ptačí chřipky ve Francii. V jihofrancouzském departmentu Landes budou proto zřízena ochranná pásma a bude zabito 600 tisíc chovných kachen, které zatím epidemii přežily, píše francouzský deník Le Figaro.

 

Elektronická cigareta se stává nebezpečným trendem mezi mládeží, varuje britský portál The Epoch Times. Podle nedávné studie yalské univerzity totiž čtvrtina středoškolských studentů používá e-cigaretu k „odkapávání“ a jsou tak intenzivněji vystaveni rakovinotvorným látkám. V e-cigaretě totiž dochází k zahřívání tekutého nikotinu, který se přemění v páru a tu pak kuřák inhaluje. Pára „odkapává“ přímo na topnou spirálu e-cigarety a vzniká silnější dým. Kuřákům tak hrozí závažná zdravotní rizika od rakoviny po poškození mozku.

 

Stovky vědců v Bostonu o víkendu protestovaly proti politice amerického prezidenta Donalda Trumpa. Účastníci demonstrací kritizují zejména, že výroky Trumpovy administrativy ohledně klimatických změn či očkování dětí nejsou dostatečně vědecky podložené. Prohlášení totiž nevytváří lidé, kteří rozumí vědě, a není dostatečně zdůrazňována důležitost vědy. V Bílém domě nyní není poradce pro vědu, podotýká americký portál International Business Times.

 

Téměř čtvrtina Rusů se domnívá, že Rusko by mělo oficiálně uznat samozvanou Doněckou a Luganskou republiku jako nezávislé státy. Podle třetiny respondentů by Rusko mělo v této problematice zachovat neutralitu. V průzkumu provedeném ruskou státní agenturou VTSIOM necelá čtvrtina lidí uvedla, že by měla být uznána také Donbaská republika, 18 % respondentů by přijalo oba regiony do Ruské federace. O výsledcích výzkumu informoval ruský portál Russia Today.

 

Od násilností při zatýkání dvaadvacetiletého francouzského studenta Théa na začátku února se ve Francii konala řada demonstrací proti policejnímu násilí. Tento fenomén je do jisté míry analogický tomu, co se již několik let děje ve Spojených státech, míní francouzský magazín Courrier International. Obyvatelé USA také protestují proti násilí páchanému na Afroameričanech a demonstrace jsou organizovány prostřednictvím sociálních sítí. Na rozdíl od Francie však ve Spojených státech se policisté častěji uchylují k použití střelných zbraní a zabíjejí lidi.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Trump připravuje příkaz k masovému vyhánění imigrantů; IS prohrává v al-Báb Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Pence: Je třeba, aby Rusko plnilo minské závazky

    Společnost ·

    Spojené státy nemění pohled na ukrajinskou krizi, dal dnes v Bruselu najevo americký viceprezident Mike Pence. USA podle něj trvají na suverenitě a územní celistvosti …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.