Zahraniční tisk: Trump přednese první projev před Kongresem; nová dráha TGV

Světová média si všímají, že americký prezident Donald Trump dnes přednese první projev před Kongresem. V jeho rámci by měl představit své politické a legislativní představy. Zahraniční média dále uvádí, že ve Francii se dnes otevřela nová dráha rychlovlaku TGV. Cesta z Paříže do Bordeaux se tak zkrátí na pouhé dvě hodiny. První vlaky však na tuto trasu vyjedou až 2. července.

Dědic jihokorejské společnosti Samsung I Če-jong byl dnes v souvislosti s korupční aférou sesazené jihokorejské prezidentky Pak Kun-hje obžalován z „korupce, zpronevěry finančních prostředků, zatajování majetku v zahraničí a křivé přísahy“, píše portál francouzské rozhlasové stanice RFI. Če-jong byl umístěn do vyšetřovací vazby. V reakci na Če-jongovo uvěznění odstoupili tři manažeři skupiny Samsung a firma oznámila rozpuštění kontroverzního oddělení pro budoucí strategie, které dohlíží na všechny její dceřiné společnosti.

 

Americký prezident Donald Trump dnes přednese první projev před Kongresem od svého zvolení, všímá si francouzský portál France 24. Donald Trump by měl představit své politické a legislativní představy. Očekává se, že jeho proslov zviditelní rozdílnost názorů republikánů v otázce státního rozpočtu či zrušení opatření jeho předchůdce v oblasti zdravotní péče, takzvané Obamacare. Jednání budou kromě příslušníků Sněmovny reprezentantů přítomni také senátoři, ministři, soudci nejvyššího soudu a další významné osobnosti.

 

Francouzský prezident François Hollande dnes v departmentu Charente slavnostně otevřel novou dráhu rychlovlaku TGV, informuje francouzský deník Le Figaro. Cesta z Paříže do Bordeaux se tak zkrátí na pouhé dvě hodiny. První vlaky však na tuto trasu vyjedou až 2. července. Stavba vyšla na 8 miliard euro. Linka by měla být schopna denně mezi oběma městy přepravit 35 tisíc lidí. Cena jízdenek bude oznámena v březnu.

 

Rakouský ministr zahraničí řekl, že turecký prezident není v jeho zemi vítán, pokud by cílem jeho pobytu byla kampaň před dubnovým tureckým referendem o ústavní reformě. Může však do Rakouska přijet na bilaterální návštěvu podobně jako jakýkoli jiný významný politik, všímá si portál Politico.eu. Turecký vicepremiér Numan Kurtulmuş na to reagoval prohlášením, že turecké všelidové hlasování o zvýšení pravomocí prezidenta se Rakouska netýká.

 

Turecko poslalo do Spojených států informace týkající se kanadské nemovitosti islámského duchovního Fethullaha Gülena. Stalo se tak na žádost amerických úřadů. Turecký ministr spravedlnosti se domnívá, že Gülen se pravděpodobně chystá přestěhovat do Kanady. Podle tureckého deníku Hürriyet Daily News jednání o Gülenově vydání do Turecka nabralo spád po zvolení Donalda Trumpa americkým prezidentem. Duchovní je podezřelý z organizace loňského červencového pokusu o převrat v Turecku.

 

Bývalý britský premiér John Major kritizuje vládu současné premiérky Theresy Mayové, že britskou veřejnost klame v otázce brexitu a poskytuje jí marné naděje, které nemusí být nikdy realizovány. Major varuje před používáním parlamentu jako „razítka“ pro brexitový „účet“ Mayové, píše britský deník Independent. Podle bývalého předsedy vlády vystoupení Velké Británie z Evropské unie království od řeckého dluhu nezachrání.

 

Evropská unie v souladu s rezolucí Rady bezpečnosti Organizace spojených národů podporuje sankce proti Severní Koreji. Ty jsou reakcí na jaderný test, který Pchjongjang provedl vloni v září. Členské státy Evropské unie ve včerejším společném prohlášení uvedly, že mimo jiné omezí obchodování s uhlím, železem a zakážou dovoz některých dalších kovů. Omezení se týkají také finančních transakcí. Evropská unie rozhodla o sankcích proti KLDR poprvé koncem roku 2006, doplňuje americký portál abcNEWS.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Zahraniční tisk: Trump přednese první projev před Kongresem; nová dráha TGV Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.