Zahraniční tisk: Trump odložil představení viceprezidenta; kritika Borise Johnsona

Zahraniční média píší 15. července o tom, že uchazeč o úřad amerického prezidenta Donald Trump odložil kvůli francouzské tragédii veřejné představení svého kandidáta na post viceprezidenta. Všeobecně se ale očekává, že jím bude guvernér státu Indiana Mike Pence. Světová média si dále všímají kritiky evropských politiků, obsadit vedením zahraničního resortu Borisem Johnsonem. Francouzský ministr zahraničí například uvedl, že Johnson je jako symbol brexitu lhář, který oklamal britské voliče a potom se zbavil odpovědnosti.

Až osmdesát lidských životů a desítky zraněných si vyžádal teroristický útok, při kterém ve francouzském městě Nice vjel neznámý útočník do davu nákladním autem. Na přímořské promenádě francouzské Riviéry rozjel pětadvacetitunový vůz a ve vysoké rychlosti srážel lidi shromážděné k pozorování ohňostroje jako kuželky, cituje agentura Reuters očité svědky. Místní Nice Matin uvádí, že pachatelem byl jednatřicetiletý muž tuniského původu, který opětoval palbu, dokud ho policisté na místě nezastřelili. Ohňostroj pořádaný jen třicet kilometrů od italské hranice měl připomenout francouzský státní svátek a výročí dobytí Bastily.

 

Republikánský uchazeč o úřad amerického prezidenta Donald Trump odložil kvůli francouzské tragédii veřejné představení svého kandidáta na post viceprezidenta. Všeobecně se ale očekává, že jím bude guvernér státu Indiana Mike Pence, uvádí deník  The Financial Times. List zároveň upozorňuje, že jen několik hodin před tragédií v Nice navrhoval francouzský prezident Francois Hollande, že už brzy země zruší výjimečný stav zavedený po hromadném teroristickém útoku v Paříži před osmi měsíci.

 

Rakouský ministr vnitra Wolfgang Sobotka protestuje proti tomu, aby žadatelé o azyl v EU dostávali šest měsíců po příchodu pracovní povolení, jak navrhuje Evropská komise. Z hlediska Vídně je zbytečné pozvání lidí z krizových zemí, aby přišli do Rakouska, reaguje na návrhy Bruselu člen rakouské vlády. Sobotka podotýká, že už teď má Rakousko půl milionu nezaměstnaných a pouze 50 tisíc volných míst, dodává slovenský deník Pravda.

 

Evropští politici kritizují rozhodnutí britské premiérky Theresy Mayové pověřit v nové vládě bývalého primátora Londýna Borise Johnsona vedením zahraničního resortu. Svoje znechucení neskrýval ani jeho francouzský protějšek Jean Marc Ayrolt, podle kterého je Johnson jako symbol brexitu lhář, který oklamal britské voliče a potom se zbavil odpovědnosti. Jmenování brexitera Johnsona pobouřilo také německého ministra zahraničí Franka Waltera Steinmayera. Deník The Guardian připomíná, že novopečený šéf britské diplomacie přirovnal v květnu Evropskou unii k Adolfu Hitlerovi.

 

Americký ministr zahraničí John Kerry jednal v Moskvě s ruským prezidentem Vladimirem Putinem o dalším postupu v syrské válce. Oba politici probírali možnosti společného postupu proti Islámskému státu a spojencům Al Kajdy. Američané chtějí Putinovým prostřednictvím přimět syrského prezidenta Bašára Asada, aby zastavil nálety proti civilistům a přestal ostřelovat pozice umírněných povstaleckých skupin. Putin po tříhodinovém jednání prohlásil, že po telefonátu amerického prezidenta Baracka Obamy mu připadají syrské rozhovory  konstruktivní. Jak upozorňuje portál německého rádia Deutsche Welle, během dneška by měl Kerry ještě rokovat s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem.

 

Německý týdeník Der Spiegel přináší reportážní portrét dvou dětských uprchlíků ze Sýrie, kterým před dvěma lety zemřeli rodiče v Aleppu. Bratr a sestra ve věku 10 a 11 let utekli do Turecka, kde si teď ve městě Mesin těžce vydělávají na živobytí sběrem kovů a šitím v dílně. Přestože nemají ani ponětí o návrzích Evropské unie na úpravy uprchlických kvót a netuší, jak se dostat do západní Evropy, je prý vysněnou zemí uprchlických sirotků Německo. To si údajně myslí většina jejich uprchlických vrstevníků, upozorňuje týdeník.

 

Ještě do konce léta má dostat nový kabát slovenská metropole. Rekonstrukce v Bratislavě bude stát 100 milionů eur a počítá s opravou desítek kilometrů zábradlí, vybavením koupališť, místního lesoparku anebo opravou uměleckých škol. Jak uvádí deník SME, investice bratislavského magistrátu pochází z peněz ušetřených v rozpočtu.

Zahraniční tisk: Trump odložil představení viceprezidenta; kritika Borise Johnsona Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.